Search
Close this search box.

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا

آخرین مطالب خواندنی

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار در کانادا یک فرآیند حیاتی است که برای افرادی که به دنبال فرصت‌های شغلی در این کشور هستند، امکان‌پذیر است. این فرآیند از مراحل مختلفی از جمله تقدیم درخواست، ارائه مدارک موردنیاز، و بررسی توسط مقامات مهاجرتی کانادا تشکیل شده است. با توجه به ماهیت پیچیده و زمان‌بر برخی مراحل، آگاهی کامل از الزامات و فرآیند تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار، امری اساسی برای هر فردی است که قصد استخدام یا کار در کانادا را دارد.

ویزای کانادا

خبر تبدیل ویزای توریستی کانادا از کجا آمده؟

از تاریخ 10 اسفند سال 1401، دولت کانادا اعلام کرد که قصد دارد حمایت بیشتری از ایرانیان را در پیش بگیرد. این اعلامیه به ارائه یک فرصت یک ساله برای ایرانیان با ویزای توریستی یا هر مجوز حضور موقتی ارتباط دارد، که به آن‌ها امکان تبدیل ویزای خود به اقامت دائم را می‌دهد. برای ادامه اقامت در کانادا، این افراد می‌بایست یک مجوز کار باز، به نام open work permit، دریافت کنند. این مجوز، ایرانیان را قادر می‌سازد تا تا سه سال دیگر در کانادا اقامت کرده و پس از آن، با توجه به تجربه کاری کسب شده در این کشور، برای اقامت دائم درخواست دهند.

شرایط تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری کانادا

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در کانادا یکی از مسیرهای مهم برای افرادی است که به دنبال فرصت‌های شغلی و اقامت دائم در این کشور هستند. این فرآیند، افرادی که ابتدا با ویزای توریستی وارد کانادا شده‌اند، امکان می‌دهد تا با اخذ مجوز کاری، اقامت خود را تا سه سال دیگر تمدید کرده و در عین حال از فرصت‌های شغلی متنوع و پرسود کانادا بهره‌مند شوند. این فرآیند، البته با الزامات و مراحل مشخصی همراه است که نیازمند آگاهی دقیق و فراگیر از قوانین و مقررات مهاجرتی کانادا می‌باشد.

  • در کشور کانادا حضور داشته باشید
  • اقامت شما قانونی با پاسپورت و ویزای معتبر و دارای تاریخ اعتبار باشد
  • یک جاب‌آفر معتبر با تاییدیه LMIA یا معاف از LMIA داشته باشید
  • تا قبل از تاریخ 28 فوریه سال 2024 برای اخذ مجوز کار به اداره مهاجرت درخواست دهید
  • یک معرفی‌نامه یا LOI قانع کننده به درخواست خود ضمیمه کرده باشید
  • تمامی قوانین و مقررات مربوط به مهاجران و پناهندگان کانادا را رعایت کرده باشید

 

نحوه تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در کانادا

تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری در کانادا اغلب از طریق درخواست مجوز کار باز (Open Work Permit) انجام می‌شود. افرادی که قصد تبدیل ویزای توریستی خود را به ویزای کاری دارند، ابتدا باید یک پیشنهاد شغلی از یک کارفرما دریافت کنند. سپس، با ارائه مدارک موردنیاز از جمله تایید شغلی و دیگر مدارک مرتبط، می‌توانند درخواست خود را به سازمان مهاجرتی کانادا (IRCC) ارائه دهند. پس از بررسی مدارک و اطلاعات ارائه شده، IRCC می‌تواند مجوز کار باز را صادر کرده و به افراد اجازه کار در کانادا را بدهد. این مجوز کار باز به افراد اجازه می‌دهد تا به مدت معینی در کانادا کار کنند و در برخی موارد، با تجربه کاری کسب شده، می‌توانند برای اقامت دائم در کانادا اقدام کنند. اما لازم به ذکر است که فرآیند تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری، با مراقبت و دقت در انجام مراحل و ارائه مدارک، موفقیت آمیز خواهد بود.

وست ادوایزر / کانادا

1. پیدا کردن کار در کانادا و اخذ جاب‌آفر معتبر

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کاری نیازمند اخذ ورک پرمیت یا مجوز کار است، که این فرآیند ابتدا از تلاش برای یافتن شغل مناسب آغاز می‌شود. شما می‌توانید به موسسات معتبر مهاجرتی مراجعه کنید تا کمک در پیدا کردن شغل مناسب بگیرید یا خود به‌طور مستقیم با کارفرماهای کانادایی تماس برقرار کنید، از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند LinkedIn و یا وب‌سایت‌های استخدامی معروف مانند Indeed. باید به‌خاطر داشته باشید که برای پیدا کردن کار در کانادا با ویزای توریستی تنها 6 ماه زمان دارید، بنابراین باید از این زمان به بهترین نحو استفاده کنید. اگرچه ممکن است پس از انقضای اعتبار ویزای توریستی، مجبور به بازگشت به کشور مبدأ شوید ولی می‌توانید با اخذ ویزیتور رکورد، مدت اقامت خود را به‌طور قانونی تمدید کنید. این رکورد به شما اجازه حضور بیشتر از شش ماه بعد از انقضای ویزای توریستی را می‌دهد، اما باید 30 روز قبل از اتمام اعتبار ویزا اقدام به اخذ آن کنید. همچنین، برای پیدا کردن شغل مناسب، باید نیازسنجی بازار کار هر استان را بررسی کنید، زیرا شغلی که در یک استان اشباع است ممکن است در استان دیگر نیاز به نیروی کاری داشته باشد.

2. اخذ LMIA در صورت نیاز

در صورتی که شما به عنوان یک کارفرما یا کارفرما پیشنهاد دهنده متقاضی ایرانی می‌باشید و می‌خواهید ایشان را به عنوان نیروی کاری خارجی به کانادا جذب کنید، ممکن است نیاز به اخذ مجوز کار (LMIA) داشته باشید. LMIA یک مجوز رسمی است که توسط اداره کار و توسعه اجتماعی کانادا صادر می‌شود و نشان دهنده این است که اخذ نیروی کار خارجی، به کارفرما و یا بازار کار کانادا آسیبی وارد نمی‌کند. برای اخذ LMIA، کارفرما باید اطلاعات دقیقی در مورد شغل ارائه شده، شرایط حقوقی و حقوقی، و نیازمندی‌های اختصاصی به اداره کار ارائه دهد. این فرآیند معمولاً طولانی و پیچیده است و نیاز به پیگیری دقیق دارد، اما اخذ LMIA می‌تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد خارجی و حمایت از نیازهای کاری کانادا مؤثر باشد.

3. ثبت درخواست برای اخذ ورک پرمیت

حالا زمان فرستادن درخواست خود برای اخذ ورک پرمیت از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا فرا رسیده است. شما می‌توانید با ورود به سایت این اداره، مدارک مورد نیاز خود را به همراه جاب‌آفر آپلود کنید و منتظر ایمیل تأیید از این اداره باشید. در ادامه، باید اطلاعات مربوط به وضعیت حضورتان در کانادا (به عنوان توریست یا محصل)، نوع درخواست (ورک پرمیت یا مجوز کار)، مشخصات همراهانتان، اطلاعات تماس خود و مشخصات وکیل در صورت حضور، و همچنین پرداخت هزینه‌های مرتبط با تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری را در اپلیکیشن ورک پرمیت وارد کنید. باید توجه داشت که ثبت درخواست ورک پرمیت برای ایرانیان تا تاریخ 28 فوریه 2024 رایگان است. هرچند، روش‌های دیگری نیز برای اخذ ورک پرمیت، از جمله روش کاغذی و حضوری، موجود می‌باشد.

ویزای کانادا

روش‌های دیگر تبدیل ویزای توریستی به کاری کانادا

علاوه بر روش آنلاین ارسال درخواست ورک پرمیت، روش‌های دیگری نیز برای تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا وجود دارد. یکی از این روش‌ها، روش کاغذی و حضوری است که به افراد امکان می‌دهد مستقیماً به دفتر مهاجرتی مربوطه مراجعه کرده و درخواست خود را ارائه کنند. این روش، برخی از افراد راحت‌ترین انتخاب می‌باشد، زیرا ممکن است به دلایلی از ارسال درخواست آنلاین اجتناب کنند یا نیاز به مشاوره حضوری داشته باشند. در این روش، متقاضیان باید به همراه مدارک مورد نیاز خود به دفتر مهاجرتی مراجعه کرده و درخواست خود را به صورت کاغذی تکمیل و تحویل دهند. این روش، به دلیل پرداخت هزینه‌های اضافی و زمان‌بر برای پردازش، ممکن است کمی پیچیده‌تر و طولانی‌تر از روش آنلاین باشد، اما برای برخی از افراد هنوز جذابیت‌های خود را دارد.

اخذ ورک پرمیت باز (Open Work Permit)

این روش برای افرادی است که در حال حاضر با ویزای توریستی در کانادا حضور دارند و تا تاریخ 28 فوریه 2024 فرصت دارند ویزای توریستی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. با اخذ این مجوز، شما مجاز به انجام هرگونه کار در کانادا برای هر کارفرمای کانادایی و در هر نقطه از کشور خواهید بود. این روش به افراد این امکان را می‌دهد تا با استفاده از ویزای توریستی موجود، از فرصت‌های شغلی متنوع در کانادا بهره‌مند شوند و با اخذ ویزای کاری، قانوناً مجاز به انجام فعالیت‌های حرفه‌ای و کسب درآمد در این کشور باشند.
وست ادوایزر

اخذ ورک پرمیت به‌ واسطه همسر

این روش برای افرادی مناسب است که همسرشان در حال حاضر به طور قانونی و با مجوز کار در کانادا مشغول به فعالیت است. علاوه بر این، اگر همسر افراد در یکی از موسسات آموزش عالی مجازی (DLI) کانادا درس می‌خواند، همچنان می‌توانند از این روش استفاده کنند. همچنین، افرادی که قبلاً از طریق برنامه اسپانسرشیپ همسر خود به کانادا مهاجرت کرده‌اند، اکنون امکان درخواست ورک پرمیت برای خود را نیز دارند. با این روش، افراد قادرند تا در کنار همسر خود در کانادا زندگی کنند و به طور قانونی و با مجوز کار، در فعالیت‌های حرفه‌ای خود ادامه دهند، این امکان را دارند که به عنوان یک خانواده متحد و پرسود در این کشور زندگی کنند.

سرمایه‌گذاری برای اخذ ورک پرمیت

اگر شما دارای سرمایه مالی قوی هستید، این روش بی دردسر و مطمئن برای ورود به بازار کار کانادا می‌باشد. کافی است پس از ورود به کانادا با ویزای توریستی، به سرمایه‌گذاری در این کشور بپردازید. نوع سرمایه‌گذاری می‌تواند متنوع باشد، اما در نهایت منجر به اخذ ویزای کار و مجوز کار در کانادا خواهد شد. از آنجایی که در این روش شما به عنوان کارفرما به عمل می‌آیید، دیگر نیازی به جاب‌آفر و مجوز کار (LMIA) ندارید. این روش به شما امکان می‌دهد تا به طور مستقیم و بدون واسطه، با سرمایه‌گذاری خود، به فعالیت در بازار کار کانادا بپردازید و از فرصت‌های حرفه‌ای این کشور بهره‌مند شوید.

اما به‌طور خلاصه می‌توانید در کانادا برای سرمایه‌گذاری اقدامات زیر را انجام دهید:

  • ثبت شرکت در کانادا
  • راه‌اندازی یک استارتاپ در کانادا
  • کارآفرینی و اشتغال زایی در کانادا
  • خرید بیزینس و فرانچایز در کانادا

open work permit چیست؟

تعریف open work permit را از زبان دولت کانادا بشنویم. دولت کانادا در وبسایت رسمی خود open work permit را اینگونه شرح می‌دهد.
مجوز کار باز یا open work permit مختص به یک شغل خاص نیست و به همین دلیل هنگام درخواست این مجوز نیازی به دریافت ارزیابی تاثیر اشتغال خود در بازار کار کانادا را از اداره Employment and Social Development Canada نخواهید داشت.
نیازی نیست که ثابت کنید که کارفرمایی برای شغل مدنظر شما درخواستی در سامانه استخدام ثبت کرده و هزینه آن را پرداخت کرده است. ساده تر بگوییم نیازی به وجود یک جاب آفر مشخص ندارید.
در بیشتر مواقع شما باید هزینه جداگانه‌ایی بابت مجوز کار باز پرداخت کنید. به این ترتیب شما دو هزینه “مجوز کار” و “مجوز کار باز” خواهید داشت.

ویزای کانادا

مزایای دریافت Open Work Permit

دریافت مجوز کار باز (Open Work Permit) در کانادا به شما امکان می‌دهد تا بدون محدودیت مربوط به شغل یا کارفرما، در هر حوزه‌ای از بازار کار این کشور فعالیت کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای این مجوز، این است که شما می‌توانید بدون نیاز به ارائه پیشنهاد شغلی خاص، در هر شغلی که تمایل دارید فعالیت کنید. همچنین، این مجوز به شما امکان می‌دهد تا بدون محدودیت زمانی، تغییر شغل و یا کارفرما داشته باشید و از فرصت‌های مختلف شغلی در طول اقامت خود در کانادا بهره‌مند شوید. علاوه بر این، از جمله مزایای دیگر این مجوز، امکان ورود به بازار کار برای همسران و فرزندان شما است، که با دریافت این مجوز می‌توانند به طور مستقیم و بدون نیاز به پیشنهاد شغلی، در کانادا فعالیت کنند. به طور کلی، دریافت Open Work Permit به شما امکان می‌دهد تا به آزادی بیشتری در انتخاب شغل و محل کار، استفاده از فرصت‌های حرفه‌ای گسترده‌تر و بهبود شرایط زندگی خود در کانادا دست یابید.

• برای اجازه کار نیاز به جاب آفر نیست
• میشود در هر شغلی مشغول شد حتی اگه مجوز کاری نداشته باشد.
• بیمه درمان کانادا رایگان است و شما هم می‌توانید از آن بهره مند شوید.
• فرزندانتان میتوانند در مدارس دولتی رایگان تحصیل کنند
• به همسر شما هم اجازه کار داده می شود
• دریافت اقامت دائم را ساده تر می‌کند

ویزای کانادا

انواع ویزای توریستی کانادا

1. ویزای سینگل انتری (single)

ویزای سینگل انتری (Single Entry Visa) یک نوع ویزای کانادایی است که به افراد اجازه ورود به کانادا برای یک بار و به مدت محدودی را می‌دهد. با این ویزا، شما می‌توانید یک بار وارد کانادا شوید، به مدت مشخصی در این کشور اقامت کرده و سپس باید پس از اتمام مدت مقرر، از کانادا خارج شوید. ویزای سینگل انتری معمولاً برای مسافرت‌های توریستی، کسب و کار یا ملاقات‌های خانوادگی ارائه می‌شود و برای افرادی که تنها یکبار نیاز به ورود به کانادا دارند، مناسب است. این ویزا معمولاً برای مدتی محدود صادر می‌شود و پس از اتمام مدت اقامت مجاز، نیاز به درخواست مجدد ویزا برای ورود به کانادا دارید. اما اگر برنامه دارید که فقط یک بار به کانادا سفر کنید و بعد از آن به کشور خود بازگردید، ویزای سینگل انتری گزینه مناسبی برای شما خواهد بود.

2. ویزای مولتیپل(multiple)

ویزای مولتیپل (Multiple Entry Visa) یک نوع ویزای کانادایی است که به افراد اجازه می‌دهد بارها و به مدت محدودی وارد و خارج کانادا شوند. با این ویزا، شما می‌توانید در طول مدت اعتبار ویزا، به مدت مشخصی به این کشور وارد شوید و اقامت داشته و سپس به کشور خود بازگردید. این ویزا معمولاً برای افرادی صادر می‌شود که نیاز به چندین بار ورود به کانادا در طول مدت اعتبار ویزای خود دارند، مثلاً برای مسافرت‌های مکرر تجاری یا شخصی، دیدار خانوادگی‌های مکرر، یا برای افرادی که ممکن است به طور متناوب به کانادا برای کار یا تحصیل سفر کنند. این ویزا معمولاً برای مدت زمان طولانی‌تری صادر می‌شود نسبت به ویزای سینگل انتری و افرادی که به صورت متناوب به کانادا سفر می‌کنند، بهره‌مندی از آن امکانات و امتیازات بیشتری دارند. ویزای مولتیپل انتری از این نظر که به شما اجازه می‌دهد بارها و به صورت متناوب به کانادا سفر کنید، گزینه مناسبی برای افرادی است که نیاز به انعطاف بیشتری در مسافرت‌های خود دارند و یا برنامه‌های متعددی برای ورود به کانادا دارند.

3. سوپر ویزا(super visa)

سوپر ویزا یک نوع ویزای والدین و نیایان است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به مدت بیشتری به دور از کشور زادگاه خود در کانادا با فرزندان و نوه‌های خود اقامت کنند. این ویزا به والدین و نیایان افراد کانادایی یا مقیمین دائمی کانادا اعطا می‌شود و به آن‌ها امکان می‌دهد تا به مدت تا ۲ سال بدون نیاز به تمدید و با حق متعدد ورود و خروج از کانادا در طول این مدت، اقامت کنند. سوپر ویزا معمولاً برای والدینی صادر می‌شود که می‌خواهند به صورت متناوب به کانادا برای بازدید از خانواده‌هایشان سفر کنند، اما نیازی به اقامت دائمی در این کشور ندارند. این ویزا امکان ارائه مراقبت و حمایت از خانواده در زمان‌های مهمی مانند تولد فرزندان یا مراقبت از فرزندان در دوره‌های مهم تحصیلی و پزشکی را فراهم می‌کند و برای والدینی که نمی‌خواهند به طور دائمی در کانادا اقامت کنند، گزینه‌ای مناسب است.

ویزای کانادا

اپلای برای دریافت ویزای کار

اول دریافت ویزای توریستی، خوب چطور ویزای توریستی بگیریم؟
در درخواست ویزا نوع ویزا را مشخص کنید: خوب این که راحته ویزای توریستی
موارد زیر را باید به سفارت کانادا اثباط کنید:
• اگر ثابت شود برای ورود به کشور کانادا مشکل‌ساز هستید و خطری دارید، از گرفتن ویزای توریستی کانادا سلب مقبولیت می‌شوید.
• حتما باید گذرنامه معتبر و دارای تایید داشته باشید.
• ثابت کنید که قصد ندارید به واسطه ویزای توریستی در کانادا اقامت بلند مدت یا دائم داشته باشید.
• دلایلی را بیاورید که اثبات کند دلیلی برای بازگشت به کشور واسطه یا مبدا دارید.
• دلایلی را بیاورید که اثبات کند توانایی این را دارید که از پس هزینه‌های خود یا خانواده خود در طول سفر برآیید.
برای ویزای توریستی کانادا چه مدارکی لازم است
مدارک باید با صحت و درستی کامل تحویل داده شوند. امکان اینکه با مدارک ناقص از سمت افسر مهاجرت رد شوید، زیاد است؛ بنابراین پیش از اقدام، در نظر بگیرید که مدارک را کامل و به خوبی آماده کرده‌اید.
• فرم درخواست ویزا را دقیق تکمیل کنید و تحویل دهید.
• پاسپورت و عکس پاسپورت معتبر که حداقل ۶ ماه اعتبار دارد تحویل دهید.
• اسنادی را داشته باشید که تمکن مالی شما را ثابت کند.
• اگر یک دعوتنامه از یک فرد سازمانی در کانادا داشته باشید، یا برنامه منظم و کاملی از بازدید کانادا تحویل دهید، به روند تسهیل پذیرش مدرک شما کمک می‌کند.
• هزینه‌های قانونی اخذ ویزای توریستی کانادا را کاملا پرداخت کنید.
• انگشت‌نگاری‌های مرتبط با سفارت کانادا را انجام دهید.
• اسناد دارایی‌های مربوط به خود را عرضه کنید.
• اگر نامه اشتغال به کار و تحصیل، فیش حقوقی یا مرخصی را دارید، جهت ارائه کامل مدارک کاری و تحصیلی ارائه دهید.
• آیا سابقه مهاجرتی و مسافرتی داشته‌اید؟ انجام دهید.

ویزای کانادا
مراحل گرفتن ویزای چند ساله کانادا

مرحله اول
در قدم اول تنها کاری که می‌کنید ترجمه صحیح و معتبر مدارک لازم است. توجه کنید که مدارک را درست و دقیق ترجمه کنید؛ چرا که ترجمه خوب به تسهیل فرآیند اخذ ویزای شما کمک می‌کند.
مرحله دوم
در قدم دوم مدارک لازم و ضروری را به یک موسسه مهاجرتی معتبر تحویل دهید تا پس از آن وکلا با روش مناسب مخصوص به خود، این مدارک را برای یکی از کشورها یا سفارتخانه‌های مجاور ایران ارسال کنند. ثبت اطلاعات بیومتریک(هزینه‌های مربوط به انگشت‌نگاری و مانند آن‌ها) بهتر است پرداخت شود.
مرحله سوم
در صورتی که مدارک شما از سمت سفارتخانه تایید شود، تا ۳۰ روز وقت دارید جهت ثبت اطلاعات بیومتریک و محاسبه به کنسول‌گری کانادا بروید.
مرحله چهارم
مرحله آخر صبر کردن است. تنها یک کار انجام دهید: مدارک را کامل و دقیق تحویل دهید و در این مرحله صبر کنید که مدارک شما پس از بررسی مورد تایید قرار گیرد.

 

مهاجرت به کانادا / وست ادوایزر

 

نتیجه گیری

تبدیل ویزای توریستی کانادا به ویزای کار یک فرصت برای افرادی است که ابتدا به عنوان توریست وارد کشور شده‌اند و سپس تصمیم می‌گیرند که در این کشور برای مدت طولانی‌تری اقامت کنند و به عنوان کارگران مهاجر در آنجا فعالیت کنند. با این روش، افراد می‌توانند از امکانات و فرصت‌های ارائه شده توسط بازار کار کانادا بهره‌مند شوند و به عنوان اعضای فعال در اقتصاد این کشور مشارکت کنند. این فرایند نیازمند اخذ مجوز کار باز (Open Work Permit) است که افراد را قادر می‌سازد به طور آزادانه و بدون محدودیت مربوط به شغل یا کارفرما، در هر حوزه‌ای از بازار کار کانادا فعالیت کنند. این تبدیل ویزای توریستی به ویزای کار، علاوه بر ایجاد فرصت‌های شغلی برای افراد، به توسعه اقتصادی کانادا نیز کمک می‌کند و برای افراد مهاجر، فرصتی برای شروع یک زندگی جدید و پر از امکانات در این کشور به ارمغان می‌آورد.

برای بررسی شرایط خود می توانید با مشاورین ما در وست ادوایزر در تماس باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *