Search
Search
Close this search box.

هزینه دانشگاه‌ در قبرس شمالی 2024

دانشگاه های قبرس شمالی و هزینه تحصیل در آنها

آخرین مطالب خواندنی

هزینه دانشگاه یکی از موارد مهم در ادامه تحصیلات  هر دانشجو می باشد. شهریه و هزینه دانشگاه در قبرس شمالی در مهاجرت تحصیلی به این کشور نقش پر رنگی دارد چرا که شرایط اقتصادی مختلف در کشورها، باعث تنوع زیادی در هزینه‌های تحصیلات عالی شده است و همانطور که می دانید یکی از کشورهای جذاب جهت تحصیلات عالی، قبرس شمالی است. این کشور با موقعیت جغرافیایی خاص، امکانات آموزشی، گزینه‌ای عالی برای مهاجرت تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی از سرتاسر جهان محسوب می‌شود.

در این مقاله، به بررسی هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌پردازیم و عوامل مؤثر بر این هزینه‌ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم. از جمله مسائلی که در این مقاله مورد بررسی قرار می‌گیرد، شامل شهرهای مختلف قبرس شمالی، نوع دوره تحصیلی، امکانات دانشگاهی، و پشتوانه مالی مختلف برای دانشجویان است.

اهمیت این مقاله نه تنها در اطلاع‌رسانی به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور بلکه در ارتقاء اطلاعات جامعه علمی و اقتصادی جهت اتخاذ تصمیمات بهینه برای ادامه تحصیلات و سرمایه‌گذاری در آینده است. بنابراین اگر قصد مهاجرت به قبرس شمالی را دارید با ما همراه باشید.

هزینه‌های تحصیل در قبرس شمالی

به طور متوسط هزینه شهریه دانشگاه‌های قبرس شمالی در هر سال حدود 3000 یورو خواهد بود. از طرف دیگر برآورد می شود که یک دانشجو در هر ماه حدود 350 تا 600 دلار در ماه برای زندگی در قبرس شمالی هزینه کند. با این حساب می‌توان تصور کرد که ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور تا چه اندازه مقرون به صرفه است.

به طور مثال هر دانشجو اگر بخواهد با یک سطح متوسط در این کشور زندگی کند، در هر هفته حدود 100 دلار باید هزینه غذا و نوشیدنی پرداخت کند. از طرف دیگر اگر یک خانواده به طور همزمان دو دانشجو در دانشگاه‌های قبرس داشته باشد، از کمک هزینه 50 درصدی این کشور بهره‌مند خواهد شد.

در این بخش، به بررسی و تجزیه و تحلیل شهریه تحصیل در دانشگاه‌های قبرس شمالی می‌پردازیم تا دانشجوان و افراد علاقمند به ادامه تحصیل در این منطقه، با یک دید جامع و کاملتر آشنا شوند.

1- هزینه‌های شهری: یکی از اجزای اصلی هزینه‌های تحصیل در قبرس شمالی، هزینه‌های شهری می‌باشد. شهرهای مختلف قبرس شمالی به دلیل اختلافات در امکانات، اقتصاد و زیرساخت‌ها، هزینه‌های مختلفی دارند. شهرهای بزرگ مانند نیکوسیا و فماگوستا ممکن است هزینه‌های بیشتری داشته باشند نسبت به شهرهای کوچکتر.

 • اجاره مسکن: هزینه اجاره مسکن در شهرهای مختلف متغیر است. شهرهای بزرگ معمولاً هزینه‌های اجاره بالاتری دارند.
 • غذا و سرگرمی: هزینه غذا، رستوران‌ها، تفریحات و سرگرمی نیز باید در نظر گرفته شود.
2- هزینه‌های تحصیلی: این هزینه‌ها شامل شهریه، کتب درسی، وسایل آموزشی و دیگر هزینه‌های مرتبط با تحصیلات است. شهریه در دانشگاه‌های قبرس شمالی ممکن است بسته به نوع دوره و رشته تحصیلی متغیر باشد. لازم است دانشجوان در این زمینه دقیق تر تحقیق کنند.
دوره‌های کارشناسی معمولاً ارزان‌تر هستند نسبت به دوره‌های کارشناسی ارشد یا دکتری.

3- هزینه‌های زندگی:

هزینه‌های زندگی شامل اجاره مسکن، غذا، حمل و نقل، ارتباطات، سرگرمی‌ها و موارد دیگر مرتبط با زندگی روزمره است. این هزینه‌ها بسته به سبک زندگی شخصی و شهر محل تحصیل متغیر خواهند بود.

4- پشتوانه مالی و تسهیلات: دانشگاه‌های قبرس شمالی ممکن است برنامه‌های پشتوانه مالی و تسهیلات برای دانشجویان بین‌المللی ارائه دهند. این برنامه‌ها می‌توانند به کاهش هزینه‌ها کمک کنند. همچنین، امکان کار در حین تحصیل نیز یک منبع درآمد برای دانشجویان باشد

5- تخفیف‌ها و اعطای تحصیلی: برخی دانشگاه‌ها ممکن است تخفیف‌ها و اعطای تحصیلی ارائه دهند که می‌تواند به دانشجوان در کاهش هزینه‌ها کمک کند.

6- فرصت‌های کار پاره‌وقت: برخی از دانشجویان ممکن است به دنبال فرصت‌های کار پاره‌وقت باشند تا به تأمین بخشی از هزینه‌های زندگی خود کمک کنند.

7- پشتیبانی مالی از دانشگاه: برخی از دانشگاه‌ها پروژه‌ها و برنامه‌های پشتیبانی مالی برای دانشجویان بین‌المللی دارند که می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند.

 

مهاجرت به قبرس با تحصیل

مزایای تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی

اگر هنوز درباره تحصیل در قبرس شمالی شک دارید، شاید بررسی مزایا زیر بتواند شما را از این حالت خارج کند. دلایل زیادی وجود دارد که شما باید در شمال قبرس تحصیل کنید و بررسی آن شک شما را برطرف می کند که انتخاب ادامه تحصیل در قبرس شمالی اتلاف وقت و منابع نیست.

 • دانشگاه‌های قبرس شمالی در تمام دنیا شناخته شده هستند. به همین دلیل است که از سراسر دنیا دانشجویان بین‌المللی زیادی برای تحصیل به قبرس می‌روند. از طرف دیگر حتی می‌توان گفت برخی از دانشگاه‌های قبرس حتی از اغلب دانشگاه‌های اتحادیه اروپا بهتر هستند.
 • فعالیت‌های متنوع علمی، آموزشی، فرهنگی، ورزشی و اجتماعی در کلاس جهانی و مطابق با استانداردهای بین‌المللی باعث می شود که قبرس گزینه مناسبی برای تحصیل دانشجویان خارجی محسوب شود.
 • شرایط مناسب زندگی، امکانات کامل زندگی و تحصیل، آب و هوای مناسب، شهریه دانشگاه و هزینه زندگی مقرون به صرفه نسبت به سایر مقاصد اروپایی هم از دیگر مزایا تحصیل در این کشور است.
 • سیستم‌های آموزش در قبرس ترکی بر اساس سیستم آموزشی ایالات متحده است. در این سیستم حتی در مواقعی از استادان امریکایی هم استفاده می شود.
 • کیفیت دانشگاه‌های قبرس ترکی در حدی است که رسانه‌های انگلیسی زبان همگی به آن اذعان دارند.
 • در صورتی که شما دانش زبانی متوسطی داشته باشید، می‌توانید در صدها دوره آموزشی دانشگاه های این کشور شرکت کنید.
 • دانشجویان از درمان رایگان پزشکی برخوردار می‌شوند؛ زیرا هر دانشجو یک بیمه پزشکی هدیه از طرف دولت دریافت می‌کند.
 • برای تحصیل در این کشور می‌توانید از بورس تحصیلی استفاده کنید.
 • افرادی که در مسابقات بین‌المللی گواهینامه دریافت کرده باشند هم شامل تخفیف‌هایی در شهریه خواهند شد. تمامی این موارد انگیزه افراد برای تحصیل در این کشور را بالا می‌برد.
 • شاید برایتان جالب باشد که بدانید دانشگاه‌های این کشور درست مثل دانشگاه‌های دولتی کشور خودمان بسته‌های شهریه را به دانشجویان پیشنهاد می‌کنند که مجموعه‌ای کامل از شهریه‌های دانشگاه، هزینه‌های خوابگاه، سه وعده غذا در روز و بیمه درمانی است. این پکیج‌ها می‌تواند تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.
 • واحد پول شهریه قبرس شمالی به یورو محاسبه می شود و اگرچه کیفیت آموزشی دانشگاه‌های این کشور با دانشگاه های اروپایی تفاوتی ندارد، اما از نظر هزینه بسیار به صرفه‌تر از آن‌ها است.
 • کمترین شهریه در هر سال 1400 یورو خواهد بود که البته بسته به رشته و تخصص خصوصا در دانشکده‌های پزشکی می‌تواند بیشتر باشد. البته هر دانشگاه بسته به سیستم خود هر ساله تخفیف‌هایی را در هزینه ارائه می‌دهد. اگر شما در دسته دانشجویان فعال و عمل‌گرا باشید، می توانید حتی تا 100 درصد شهریه خود را تخفیف بگیرید و تنها هزینه خوابگاه را پرداخت کنید.
 • برای بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، قبرس شمالی یک مقصد مناسب برای بالا بردن سطح علمی و دریافت مدارک دانشگاهی در سطوح مختلف است. مزایای زیادی برای متقاضیان تحصیل بین‌المللی در قبرس وجود دارد. برای مثال هزینه‌های پایین تحصیل البته به نسبت سایر کشورهای اروپایی یکی از این مزایا محسوب می شود.
 • همانطور که احتمالا می‌دانید قبرس به دلایل شرایط مطلوب محیط زندگی و آب و هوای مناسب، مقصد بسیاری از گردشگران و حتی مهاجران کشورهای مختلف است. در این بین کسانی هم هستند که دوست دارند با یک تیر دو نشان بزنند. هم در یک کشور خارجی با محیط مطلوب زندگی تحصیل کنند و هم هزینه‌های تحصیل خود را تا حد امکان پایین بیاورند.بنابراین شاید این کشور و دانشگاه‌هایش برای شما یا فرزندتان هم گزینه مناسب و قابل قبولی باشد. احتمالا به همین دلیل است که در اینجا حضور دارید و در حال مطالعه این مطلب هستید. شاید به خاطر تعاریفی که از این کشور و مدارک تحصیلی آن شنیده‌اید، دوست داشته باشید درباره شرایط تحصیل در آن بیشتر تحقیق کنید. پس این راهنمای آموزشی را دنبال کنید تا پاسخ سوالات خود را در زمینه تحصیل در قبرس شمالی دریافت کنید.

 

 

قبرس شمالی دانشگاه گرینه

 

 

شهریه انواع مقاطع تحصیلی در قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی، یکی از اهدافی است که دانشجویان برای ادامه تحصیل خود به آن می اندیشند. دانشگاه های پزشکی قبرس به دلیل شرایط بورسیه ای مناسبی که دارند، بسیار پرطرفدار هستند اما مبلغ آن ها در مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت می باشد. شهریه انواع رشته های تحصیلی در قبرس شمالی با توجه به نوع دانشگاه، نوع رشته، رتبه بندی دانشگاه و غیره تعیین می شود. لازم به ذکر است که تمام رشته های زیر مجموعه پزشکی در دانشگاه های قبرس شمالی، بورسیه 50 درصدی را به دانشجویان ایرانی ارائه می دهند.

لازم به ذکر است که اطلاعات مربوط به شهریه‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کند و برخی از دانشگاه‌ها ممکن است برنامه‌های تخفیف یا اعطای تحصیلی داشته باشند. در زیر، میزان متوسط شهریه‌ها بر اساس مقطع تحصیلی در دانشگاه‌های قبرس شمالی را بررسی می‌کنیم:

مقطع هزینه مورد نیاز
مدارس ۲۵۲۰ الی ۲۶,۰۰۰ یورو در سال
کارشناسی ۲۴۰۰ الی ۱۰,۹۲۰ یورو در سال
کارشناسی ارشد ۲۶۵۰ الی ۲۸,۸۰۰ یورو (برای کل دوره)
دکترا ۴۲۰۰ الی ۱۵,۰۰۰ یورو (برای کل دوره)

 

شهریه های مقطع کاردانی در قبرس شمالی

شهریه رشته غیر پزشکی در دانشگاه های قبرس شمالی، معمولا به صورت کامل گرفته می شود و تحصیل با بورسیه برای مقاطع کاردانی در این دانشگاه وجود ندارد. اما با این وجود تبصره هایی برای برخی افراد با شرایط خاص وجود دارد که بستگی به نوع رشته و شرایط داوطلب دارد.

دانشگاه قبرس

 شهریه مقطع کارشناسی در قبرس شمالی 

شهریه رشته های مختلف در مقطع کارشناسی در دانشگاه های قبرس شمالی نیز، نوع رشته تعیین کننده خواهد بود؛ به طور مثال شهریه رشته پزشکی در دانشگاه های پزشکی قبرس شمالی با شهریه رشته داروسازی کاملا متفاوت خواهد بود. همچنین رشته های پزشکی و پیراپزشکی نیز دارای شهریه ای متفاوت تر نسبت به رشته های مانند انسانی و ریاضی خواهند بود.

به طور مثال، شهریه بدون بورسیه رشته های غیر مهندسی در دانشگاه مدیترانه شرقی، 4400 دلار می باشد که این شهریه با بورسیه 50 درصد، به 2200 دلار کاهش پیدا می کند. این میزان شهریه برای رشته های کارشناسی در دانشگاه بین المللی قبرس، 3500 یورو است که دارای بورسیه های 50 و 75 درصد نیز می باشد.

شهریه دوره‌های کارشناسی در قبرس شمالی معمولاً از 2000 یورو تا 6000 یورو در سال متغیر است. این مبالغ ممکن است بسته به رشته تحصیلی، دانشگاه، و امکانات آموزشی مختلف تفاوت داشته باشند.

شهریه مقطع کارشناسی ارشد در قبرس شمالی

شهریه مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مختلف نیز متفاوت می باشد اما باز هم تفاوت قابل ملاحظه ای بین شهریه های دریافتی در دانشگاه های قبرس شمالی وجود دارد. رشته های کارشناسی ارشد دارای 7 درس می باشند که تحصیل در این مقطع در دانشگاه مدیترانه شرقی، 1600 دلار است که با بورسیه 50 درصد نیز دانشجو می پذیرند. دانشگاه خاور نزدیک و دانشگاه بین المللی قبرس نیز دارای شهریه 350 یورویی برای مقطع کارشناسی ارشد هستند که با احتساب بورسیه 50 درصد، شهریه آنها 175 یورو می شود.

شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد در قبرس شمالی ممکن است بین 2500 یورو تا 8000 یورو در سال و گاهی بیشتر نیز باشد. همچنین، شهریه‌ها بسته به موضوع تخصصی رشته و امکانات پژوهشی دانشگاه متغیر خواهد بود.

تحصیل رایگان در قبرس شمالی

شهریه مقطع دکتری در قبرس شمالی 

دانشگاه های قبرس شمالی در مقطع دکتری نیز از کشور های مختلف دانشجو می پذیرند که شهریه آن ها با هم متفاوت خواهد بود. این مقطع تحصیلی شامل 8 درس می باشد و در هر ترم نیز یک تا 3 واحد به برای دانشجویان ارائه می گردد. واحد پایان نامه در مقطع دکتری به عنوان یک واحد جداگانه در نظر گرفته می شود. در این مقطع تحصیلی، بجز دانشگاه مدیترانه شرقی، بقیه دانشگاه ها به شرط معدل، بورسیه دارند. دانشگاه مدیترانه شرقی نیز بدون بورسیه بوده و شهریه هر ترم را به صورت کامل دریافت می کند.

شهریه دوره‌های دکتری در قبرس شمالی ممکن است از 3000 یورو تا 12000 یورو یا بیشتر در سال برسد. این تفاوت‌ها بسته به طول مدت دوره، محتوای برنامه تحصیلی، و شرایط تحصیلی خاص هر دانشگاه متغیر است.

در جدول زیر شهریه برخی از دانشگاه‌های دولتی قبرس شمالی را در کلیه رشته‌ها به جز رشته‌های پزشکی مشاهده می‌کنید.

نام دانشگاه شهریه کارشناسی شهریه کارشناسی ارشد شهریه دکترا
پردیس دانشگاه آنادولو نیکوزیا ۹۳۰۰ الی ۱۰,۹۲۰ یورو در سال ۱۳,۸۶۰ الی ۲۸,۸۰۰ یورو برای کل دوره ۱۵,۰۰۰ یورو برای کل دوره سه ساله
دانشگاه مدیرترانه شرقی ۲,۳۰۷ الی ۴,۳۴۷ یورو در سال (این مبالغ شامل بورسیه تخفیف شهریه دانشجوی خارجی شده است) ۱,۵۴۶ یورو به ازای هر درس ۲,۳۱۷ یورو برای پایان‌نامه
۷۷۳ یورو برای پروژه(در صورت وجود)
۱,۳۱۷ یورو به ازای هر درس
۱,۷۲۶ یورو برای پایان‌نامه(در صورت وجود)
۳۱۱ یورو برای سمینار (در صورت وجود)
دانشگاه اروپایی لفکه ۵۷۵۰ یورو در سال ۶۰۰۰ یورو برای کل دوره ۱۵,۰۰۰ یورو برای کل دوره
پردیس دانشگاه فنی خاورمیانه قبرس شمالی ۸,۹۵۶ یورو در سال ۳,۹۸۲ یورو در سال ۴۲۰۰ یورو در سال

شهریه برخی از دانشگاه‌های دولتی قبرس شمالی

تحصیل در قبرس شمالی

هزینه تحصیل در مدارس و کالج های قبرس شمالی

هزینه‌های تحصیل در مدارس و کالج‌های قبرس شمالی نیز متنوع و بسته به سطح تحصیلی، نوع مدرسه یا کالج، موقعیت جغرافیایی و امکانات آموزشی متفاوت است. در اینجا چند نکته در مورد هزینه‌های تحصیل در این موسسات آموزشی در قبرس شمالی ذکر می‌شود:

 1. مدارس ابتدایی و متوسطه:
  • هزینه‌های تحصیل در مدارس ابتدایی و متوسطه ممکن است از 1500 یورو تا 4000 یورو یا بیشتر در سال برای هر دانش‌آموز باشد. این مقدار ممکن است با توجه به مدرسه، تجهیزات، و برنامه‌های آموزشی متغیر باشد.
 2. کالج‌ها و دبیرستان‌ها:
  • در کالج‌ها و دبیرستان‌ها، هزینه‌های تحصیل معمولاً بیشتر است. میزان این هزینه‌ها ممکن است بین 4000 یورو تا 12000 یورو یا بیشتر در سال باشد، بسته به مدرسه و سطح تحصیلات.
 3. هزینه‌های اضافی:
  • هزینه‌های اضافی ممکن است شامل هزینه‌های کتب درسی، لباس‌های ورزشی، و فعالیت‌های خارج از کلاس مانند سفرهای آموزشی، ورزشگاه و فعالیت‌های هنری باشد.
 4. تخفیف‌ها و برنامه‌های پشتوانه:
  • برخی از مدارس و کالج‌ها ممکن است تخفیف‌ها و برنامه‌های پشتوانه مالی برای دانش‌آموزان بین‌المللی ارائه دهند تا به کاهش هزینه‌ها کمک کنند.
 5. خدمات اضافی:
  • برخی از مدارس و کالج‌ها خدمات اضافی مانند خدمات پشتیبانی تحصیلی، امکانات ورزشی، زبان‌های خارجی، و هنرهای تجسمی را ارائه می‌دهند که ممکن است هزینه‌ها را افزایش دهد.

برای اطلاعات دقیق‌تر و به‌روزتر، توصیه می‌شود با مدارس و کالج‌ها مستقیماً تماس گرفته و از دفاتر پذیرش و مالی آنها اطلاعات جاری را بدست آورید. همچنین، مشاوره از دفاتر مشاوره تحصیلی می‌تواند به دانش‌آموزان و خانواده‌ها در انتخاب موسسه آموزشی مناسب و مدیریت هزینه‌ها کمک کند.

 

در جدول زیر شهریه سالانه برخی از مهم‌ترین مدارس قبرس شمالی را مشاهده می‌کنید.

مدرسه شهریه سالانه
مدرسه انگلیسی پاسکال ۶,۸۰۰ الی ۸,۰۰۰ یورو
مدرسه سنت جان ۹,۸۲۳ یورو
آکادمی آمریکایی ۵,۲۵۰ الی ۱۳,۹۰۰ یورو
آکادمی نیکوزیا آمریکایی ۴,۷۰۰ الی ۲۶,۰۰۰ یورو
مدرسه انگلیسی گیرنه ۴,۵۰۰ الی ۸,۷۶۰ یورو
کالج ETD قبرس شمالی ۲,۶۰۰ الی ۵,۰۰۰ یورو
مدرسه بین المللی لیماسول ۵,۵۸۰ الی ۸,۴۶۰ یورو

 

شرایط پذیرش دانشگاه‌های قبرس شمالی برای دانشجویان بین‌المللی

ادامه تحصیل در دانشگاه های قبرس شمالی چندان پیچیده نیست. در اصل شما با حداقل شرایط هم می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. موارد زیر از جمله مدارک و اسنادی است که به شکل عمومی هنگام تحصیل در قبرس به آن احتیاج خواهید داشت.

مدارک مورد نیاز برای مقطع کارشناسی

 • مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 • کپی از شناسنامه یا گذرنامه
 • نمره آیلتس 5.5 یا تافل 65(برای دانشجویان بدون گواهینامه مهارت در داخل دانشگاه قبرس شمالی آزمون انگلیسی برگزار می شود.)

مدارک مورد نیاز برای مقطع ارشد

 • کپی گذرنامه بین المللی یا کپی شناسنامه
 • مدرک معتبر لیسانس
 • ریز نمرات مقطع کارشناسی در هر سال تحصیلی
 • نمره آیلتس 5.5 یا تافل 65

قبرس شمالی هزینه درس خوندن چقدره

مدارک مورد نیاز برای مقطع دکتری

 • نمره معتبر در مقطع کارشناسی ارشد برای هر سال تحصیلی
 • کپی گذرنامه یا شناسنامه
 • نمره آیلتس 5.5 یا تافل 65

هزینه تحصیل در دانشگاه‌ های قبرس شمالی چطور کاهش بدیم؟

 • کار دانشجویی و پاره وقت پیدا کنید و با کسب درآمد بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنید.
 • بورسیه تحصیلی و یا تخفیف شهریه از دانشگاه دریافت کنید.
 • از خوابگاه‌های دانشگاه به جای اجاره ملک یا آپارتمان استفاده کنید.
 • از وسایل حمل و نقل عمومی به جای خرید یا اجاره اتومبیل شخصی استفاده کنید.
 • از سفرهای غیر ضروری در حین تحصیل خوداری کنید.
 • به جای خرید غذا از بیرون یا صرف هزینه در رستوران، خودتان غذا بپزید.
 • از تخفیف‌های دانشجویی برای خرید مایحتاج روزانه و یا وسایل تحصیل استفاده کنید.
 • یک حساب بانکی محلی افتتاح کنید که برای نقل و انتقال پول به خارج از کشور یا برعکس کارمزد کمتری دریافت می‌کند و یا مزایای بیشتری در این زمینه در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

قیمت تحصیل تو قبرس چنده

تأمین درآمد از طریق کار

به طور متوسط هزینه شهریه دانشگاه‌های قبرس شمالی در هر سال حدود 3000 یورو خواهد بود. از طرف دیگر برآورد می شود که یک دانشجو در هر ماه حدود 350 تا 600 دلار در ماه برای زندگی در قبرس شمالی هزینه کند. با این حساب می‌توان تصور کرد که ادامه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور تا چه اندازه مقرون به صرفه است.

به طور مثال هر دانشجو اگر بخواهد با یک سطح متوسط در این کشور زندگی کند، در هر هفته حدود 100 دلار باید هزینه غذا و نوشیدنی پرداخت کند. از طرف دیگر اگر یک خانواده به طور همزمان دو دانشجو در دانشگاه‌های قبرس داشته باشد، از کمک هزینه 50 درصدی این کشور بهره‌مند خواهد شد.

افرادی که در مسابقات بین‌المللی گواهینامه دریافت کرده باشند هم شامل تخفیف‌هایی در شهریه خواهند شد. تمامی این موارد انگیزه افراد برای تحصیل در این کشور را بالا می‌برد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید دانشگاه‌های این کشور درست مثل دانشگاه‌های دولتی کشور خودمان بسته‌های شهریه را به دانشجویان پیشنهاد می‌کنند که مجموعه‌ای کامل از شهریه‌های دانشگاه، هزینه‌های خوابگاه، سه وعده غذا در روز و بیمه درمانی است. این پکیج‌ها می‌تواند تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی کند.

واحد پول شهریه قبرس شمالی به یورو محاسبه می شود و اگرچه کیفیت آموزشی دانشگاه‌های این کشور با دانشگاه های اروپایی تفاوتی ندارد، اما از نظر هزینه بسیار به صرفه‌تر از آن‌ها است.

کمترین شهریه در هر سال 1400 یورو خواهد بود که البته بسته به رشته و تخصص خصوصا در دانشکده‌های پزشکی می‌تواند بیشتر باشد. البته هر دانشگاه بسته به سیستم خود هر ساله تخفیف‌هایی را در هزینه ارائه می‌دهد. اگر شما در دسته دانشجویان فعال و عمل‌گرا باشید، می توانید حتی تا 100 درصد شهریه خود را تخفیف بگیرید و تنها هزینه خوابگاه را پرداخت کنید.

درست مثل کشور خود ما سیستم آموزشی این کشور از مقاطع پایین و مدارس گرفته تا دانشگاه‌ها، شامل موسسات دولتی و خصوصی می شود. یعنی این به انتخاب خود شما و بودجه‌ای که در نظر دارید بستگی دارد که کدام دانشگاه یا مدرسه را برای آموزش انتخاب کنید.

هزینه تحصیل در قبرس شمالی

نتیجه گیری

در سال 2024، هزینه دانشگاه در قبرس شمالی به عوامل مختلفی مانند دوره تحصیلی، رشته تحصیلی، و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد. با توجه به اطلاعات فعلی، هزینه دانشگاه در قبرس شمالی نسبتاً معقول و مقرون به صرفه است، به ویژه در مقایسه با کشورهای اروپایی دیگر. هزینه‌های تحصیلی ممکن است شامل شهریه، هزینه‌های زندگی، کتاب‌ها و مواد اموزشی، و هزینه‌های مربوط به اقامت باشد. در کنار این مزایا، دولت قبرس شمالی اغلب برنامه‌های تحصیلی ویژه‌ای برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد که می‌تواند هزینه تحصیلی را کاهش دهد. اما باید توجه داشت که هزینه‌ها ممکن است در طول زمان تغییر کند، بنابراین مهم است که دقیقاً هزینه‌های مربوط به تحصیل در قبرس شمالی را بررسی و برنامه‌ریزی کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آخرین مطالب