نیاز به مشاوره دارید؟

جهت مشاوره رایگان با متخصصین ما در ارتباط باشید.

خرید ملک در منطقه فاماگوستا Gazimağusa در قبرس شمالی

فاماگوستا (به انگلیسی: Famagusta) شهری در ساحل شرقی قبرس است. این شهر، در شرق نیکوزیا قرار دارد و بندر عمیق‌ترین جزیره را داراست. در دوران قرون وسطی (به خصوص زیر حکومت جمهوری‌های دریایی جنوا و ونیز)، فاماگوستا مهم‌ترین شهر بندر جزیره بود و دروازه‌ای بود برای تجارت با بنادر لاوانت، از جایی که بازرگانان جاده ابریشم کالاهای خود را به اروپای غربی منتقل می‌کردند. شهر قدیمی با دیوارهایش و بخش‌هایی از شهر جدید، به صورت قانونی بخشی از جمهوری قبرس است و در حال حاضر تحت کنترل واقعی شمالی قبرس به‌عنوان پایتخت منطقه گازیماگوستا است.

فاماگوستا قبرس شمالی محل زندگی شما

نام فاماگوستا از کجا آمده است

در دوران باستان، این شهر با نام آرسینوی (Arsinoe) شناخته می‌شد؛ به نام ملکه یونانی-مصری آرسینوه دوم از مصر، و توسط استرابو نیز به این نام اشاره شده بود. در کتاب سده سوم “Stadiasmus Maris Magni”، به نام “آموخوستوس” (Ammochostos) نوشته شده بود که به معنی “مخفی شده در شن” است و همین نام تا به امروز توسط یونانی‌ها بکار می‌رود. این نام به “فاماگوستا” (Famagusta) در زبان‌های غربی اروپایی تبدیل شد و به نام ترکی آن یعنی “ماگوسا” (Mağusa) هم شناخته می‌شود. در ترکی، شهر به نام “گازی‌ماگوستا” (Gazimağusa) هم شناخته می‌شود که در آن “گازی” به معنی “جنگجوی بازنشسته” در ترکی است (و در نهایت از عربی به معنی “کسی که در جنگ مقدس می‌جنگد” است). به دلیل یک افسانه که می‌گوید در اوج رونق خود، فاماگوستا یک کلیسایی برای هر روز از سال داشته، به “شهر 365 کلیساها” معروف است.

فاماگوستا تاریخ کهن قبرس شمالی

تاریخچه شهر فاماگوستا Gazimağusa

این شهر در حدود 274 سال پیش از میلاد توسط پتلومی دوم فیلادلفوس بنا شد. موقعی که زلزله‌ای شدید صلامی را ویران کرده بود و پتلومی به یاد خواهرش آن را “آرسینوی” نامگذاری کرد.[6] در قرن اول پیش از میلاد، استرابو در کتاب جغرافیایی خود آرسینوی را به عنوان “شهر ماهیگیری” توصیف کرده بود. برای مدتی طولانی این شهر به عنوان یک روستای ماهیگیری کوچک باقی ماند. پس از آن، به دلیل تخلیه تدریجی صلامی به دلیل حمله عرب‌ها به رهبری معاویه اول، به یک بندر کوچک تبدیل شد.

تاریخ کهن قبرس شمالی در فاماگوستا

پس از ملحق شدن قبرس شمالی به ترکیه تا کنون

بر خلاف سایر نقاط مناطق تحت کنترل ترکیه در قبرس، پس از شکستن دیوارهای محله واروشا در فاماگوستا، ارتش ترکیه فوراً آن را با یک حصار احاطه کرد و تا ماه اکتبر ۲۰۲۰ آن را بسته نگه داشتند، هنگامی که TRNC برخی از خیابان‌ها را به بازدیدکنندگان باز کرد. برخی از یونانی‌های قبرسی که از واروشا فرار کرده بودند، مجوز دیدن شهر را دریافت کردند و خبرنگاران نیز به داخل شهر فراخوانده شده‌اند.

قطعنامه ۵۵۰ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۱۹۸۴) هر گونه تلاش برای سکونت در هر بخشی از فاماگوستا توسط افراد غیر از ساکنان آن را غیر قابل قبول می‌داند و برای انتقال این منطقه به مدیریت سازمان ملل متحد فراخوانی می‌کند. قطعنامه ۷۸۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد (۱۹۹۲) نیز با توجه به اجرای قطعنامه ۵۵۰ (۱۹۸۴)، توصیه می‌کند که منطقه ای که در حال حاضر تحت کنترل نیروی حفظ صلح سازمان ملل متحد در قبرس است، واروشا را نیز شامل شود.

امروز فاماگوستا قبرس شمالی

اقتصاد در منطقه فاماگوستا Gazimağusa

فاماگوستا یک مرکز تجاری مهم در شمال قبرس است. فعالیت‌های اقتصادی اصلی در شهر، گردشگری، آموزش، ساخت و ساز و تولید صنعتی هستند. بندر آزاد ۱۱۵ اکری، که مهمترین بندر دریایی قبرس شمالی برای سفر و تجارت است، در اینجا قرار دارد.

این بندر، منبع درآمد و اشتغال برای شهر است. مناطق تاریخی آن، از جمله شهر دیواری، صلامیس، قلعه اتلو، کلیسای سنت بارنابا و همچنین سواحل شنی اطراف آن، آن را یک جاذبه گردشگری می‌کنند. تلاش‌هایی هم در حال انجام است تا شهر برای کنگره‌های بین‌المللی جذاب‌تر شود. دانشگاه شرقی مدیترانه نیز یک کارفرما مهم است و درآمد و فعالیت قابل توجهی را فراهم می‌کند، همچنین فرصت‌هایی برای بخش ساخت و ساز را فراهم می‌آورد. این دانشگاه نیروی کار ماهری را تأمین می‌کند که صنعت شهر را تحریک می‌کند و باعث می‌شود صنعت ارتباطات قابلیت پذیری داشته باشد. شهر دو منطقه صنعتی دارد: منطقه صنعتی بزرگ و منطقه صنعتی کوچک. این شهر دارای یک بندر ماهیگیری نیز است، اما زیرساخت ناکافی آن به رشد این بخش اقتصادی مانع شده است. صنعت در شهر به طور سنتی بر پایه فرآوری محصولات کشاورزی تمرکز داشته است.

در گذشته، بندر اصلی منبع درآمد و اشتغال برای شهر بود، به ویژه در دوران پس از ۱۹۷۴. با این حال، به دلیل دلایل مختلف، سهم کارکنانش در جمعیت فاماگوستا کاهش یافته و به عنوان یکی از دلایل اصلی از اهمیت اقتصادی خود از دست داده است. با این حال، هنوز بندر اصلی تجارت در قبرس شمالی است، و بیش از نیمی از کشتی‌هایی که درسال ۲۰۱۳ به قبرس شمالی آمدند، به فاماگوستا می‌رسیدند. این بندر، پس از بندر کیرنیا، پربازدیدترین بندر مسافربری است و حدود ۲۰٬۰۰۰ مسافر در سال ۲۰۱۳ از آن استفاده کردند.

اقتصاد فاماگوستا قبرس شمالی

خرید ملک در منطقه فاماگوستا Gazimağusa در قبرس شمالی

اما قبل از خرید ملک در منطقه Gazimağusa، بهتر است با شرایط و مقررات قانونی کشور قبرس شمالی آشنا شوید. شرکت وست ادوایزر یک مشاوره واقعی و درست برای خرید ملک در این منطقه به شما خواهد داد. با مشاوران وست ادوایزر تماس بگیرید.

با توجه به بازده سرمایه‌گذاری در این منطقه و جاذبه‌های گردشگری آن، خرید ملک در منطقه Gazimağusa می‌تواند یک گزینه جذاب باشد.

قیمت ویلا در منطقه Gazimağusa در قبرس شمالی بستگی به موارد مختلفی دارد، از جمله محل قرارگیری، اندازه، شرایط ویلا و تجهیزات آن، و نوع مالکیت (مثلاً آیا این ویلا در زمینی است که به صورت آزاد در دسترس است یا در یک پروژه مسکونی قرار دارد؟). به طور کلی، قیمت ویلایی با دو یا سه خوابه در منطقه Gazimağusa می‌تواند بین 250 هزار پوند تا 350 هزار پوند باشد. البته، باید توجه داشت که این قیمت‌ها تخمینی هستند و ممکن است با توجه به شرایط ویلا و بازار ملک در زمان خرید تغییر کند.

خرید ملک در منطقه فاماگوستا

همچنین، در این منطقه می‌توانید ویلاهایی با امکانات بیشتر و در محیط‌های لوکس تر نیز پیدا کنید که قیمت آن‌ها بیشتر از 350۲۵۰ هزار پوند است. در نهایت، بهتر است قبل از خرید هر نوع ملکی، با مشاوران وست ادوایزر تماس بگیرید تا اطلاعات کاملی را بصورت کاملا رایگان در اختیار شما قرار دهند.