نیاز به مشاوره دارید؟

جهت مشاوره رایگان با متخصصین ما در ارتباط باشید.

هزینه زندگی در قبرس شمالی

کشور قبرس، پس از ساردنی و سیسیل، سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه‌ است که در نواحی شرقی آب‌های اژه‌ای قرار گرفته است. این جزیره به دو قسمت قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شده است. نیکوزیا را به عنوان پایتخت کشور قبرس معرفی می‌کنند. قبرس شمالی قسمت ترک‌نشین و مسلمان‌نشین قبرس است و قسمت جنوبی، ساکنین یونانی و ارتودکس هستند.

بررسی هزینه های زندگی در قبرس شمالی

هزینه اجاره ملک در قبرس شمالی

با توجه به اینکه ارز رسمی قبرس شمالی لیر است، نرخ‌ها را هم با این واحد پولی بیان خواهیم کرد. برای اجاره ماهیانه یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر در قبرس شمالی، باید مبلغی در حدود ۱۷۷۰ لیر پرداخت کنید. این در صورتی است که برای اجاره همان آپارتمان در خارج از مرکز شهر، مبلغ اجاره شما به ۱۰۰۰ لیر کاهش پیدا خواهد کرد. هزینه ماهانه اجاره آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر در کشور قبرس، حدوداً ۳۰۰۰ لیر است. نرخ اجاره همان خانه در خارج از مرکز شهر، حدوداً ۱۸۰۰ لیر خواهد بود.

هزینه خرید ملک در قبرس شمالی

در قبرس شمالی خرید و فروش ملک و خودرو به پوند انگلستان است.

اگر قصد اجاره ملک در قبرس شمالی را ندارید و می‌خواهید خانه خود را در این کشور خریداری کنید، بد نیست بدانید که نرخ املاک در مرکز شهر تقریباً2 برابر حاشیه شهر است. به طوری که قیمت هر متر خانه در مرکز شهر حدوداً ۶۷۰۰ لیر و هر متر خانه در خارج از مرکز شهر، حدوداً ۳۵۰۰ لیر است.

هزینه آب و برق و گاز در قبرس شمالی

هزینه‌ی آب برای یک خانواده‌ی 4 نفره در یک ماه حدود 100 لیر می‌شود. برای تهیه‌ی آب شما باید هر ماه کارت آب خود را شارژ نمایید. برای استفاده از برق نیز شما باید مبلغ 400 لیر در ماه در نظر بگیرید. البته، قبلا برق در قبرس شمالی ارزان‌تر بود، اما الان این مبلغ افزایش پیدا کرده است.

 در خصوص گاز، باید بدانید که در قبرس شمالی، خبری از گاز لوله کشی شده نیست. افرادی که در این کشور زندگی می‌کنند از کپسول گاز برای پخت و پز استفاده می‌کنند. هر کپسول حدودا برای 3 ماه استفاده، کافی است.

 هزینه‌ی شارژ و پر کردن کپسول، 250 لیر است. بنابراین حدودا هر ماه باید 85 لیر برای استفاده از گاز بپردازید.

هزینه ایاب و ذهاب در قبرس شمالی

بلیط یک طرفه قطار درون شهری، سه و نیم لیر، هزینه ماهیانه حمل و نقل عمومی در شهر حدوداً ۲.۵ لیر، هزینه تاکسی به ازای هر کیلومتر 3.40 لیر و قیمت هر لیتر بنزین در این کشور 6.86 لیر است.

حقوق و دستمزد در قببرس شمالی

متوسط درآمد در قبرس شمالی در بازه‌ی ماهانه 300 تا 650 دلار (یا 5500 الی 12000 لیر) می‌تواند باشد اما اکثر مشاغل در این کشور متوسط درآمد 450 الی 500 دلار در ماه را داشته که معادل حدود 9000 تا 9500 لیر در ماه یا حدود 114 هزار لیر در سال می‌گردد. درآمد نزدیک به بالاترین رنج یعنی 12 هزار لیر بیشتر در نیکوزیا و مشاغل محبوب معمول است.

شهریه دانشگاه در قبرس شمالی

 1. دانشگاه نیکوزیا از 8000 یورو
 1. دانشگاه قبرس از 3500 یورو
 1. دانشگاه بین‌المللی قبرس از 6000 یورو
 1. دانشگاه مدیترانه از 3000 یورو
 1. دانشگاه فردریک از 5000 یورو
 1. دانشگاه صنعتی قبرس از 3200 یورو

دولت قبرس به دانشجویانی که دوره تحصیلی آن‌ها پایان یافته فقط 60 روز فرصت می‌دهد که برای پیدا کردن شغل مناسب برای ادامه زندگی در این کشور اقدام نمایند. به اینصورت که اگر فرد در یک شرکت معتبر مستقر در قبرس مشغول به کار شود می‌تواند به‌راحتی دوباره اقامت خود را تمدید کند. اینگونه مجوز فرد به مدت 1سال برای حضور وی در کشور معتبر شده و هر سال قابل تمدید است. بعد از پنج سال حضور متداول متقاضی این امکان را دارد برای ویزای دائم اقدام نماید.

هزینه های سوپر مارکتی قبرس شمالی

 هزینه کالاهای سوپر مارکتی در قبرس شمالی

 این فاکتور جزء مهمترین هزینه‌ زندگی در قبرس شمالی محسوب می‌شود که بطور تقریبی به شرح زیر می‌باشد:

 1 لیتر شیر: 4.27 لیر

 1 عدد نان فرانسوی: 4.32 لیر

 1 کیلو گرم برنج: 5.11 لیر

 1 شانه تخم‌مرغ: 8.50 لیر

 1 کیلو پنیر محلی: 24.95 لیر

 1 کیلو گوشت سینه مرغ: 25.04 لیر

 1 کیلو گوشت ران مرغ: 28.49 لیر

 گوشت قرمز: بین 20 تا 40 لیر

 ماهی: حدود 20 لیر

 1 بسته سیگار: 14.42 لیر

 که البته تمامی این مواردی که ذکر شد با توجه به منطقه محل اقامت متفاوت است.

خدمات بیمه

افرادی که مقیم این کشور هستند حتما باید برای ورود به بیمه خدمات درمانی این کشور اقدام کنند. این را در نظر داشته باشید که دولت شما را بیمه نخواهد کرد. برای دانشجویان بیمه درمانی از سمت دانشگاه تعیین شده، بطوریکه 60% از هزینه را دانشگاه و 40% مابقی را خود فرد باید متقبل شود.

اگر صاحب چهار فرزند بوده و اقامت دائم قبرس شمالی را دریافت کرده باشید، به صورت رایگان از خدمات درمانی این کشور بهره‌مند خواهید شد. در صورت شاغل بودن، تا ۵۰ درصد هزینه کمتری را برای دریافت خدمات پرداخت خواهید کرد. اگر هم تنها در این کشور اقامت موقتی داشته باشید، هیچ تخفیفی شامل حال شما نخواهد شد.

 علاوه بر مقرون بصرفه بودن هزینه زندگی در قبرس شمالی، سکونت در این کشور مزایای دیگری هم به‌دنبال دارد:

 •  محیطی ایمن و مطمئن برای زندگی و پایین بودن آمار جرم و جنایت
 •  برخورداری از امکانات بالای پزشکی
 •  هزینه پایین درمان حتی در بیمارستان‌های خصوصی (این کشور دارای سیستم درمانی بسیار پیشرفته و مدرن است) 
 • هزینه بسیار مناسب و چشمگیر ملک 
 • مناظر طبیعی بسیار زیبا، آب و هوای معتدل 
 • امکانات تفریحی (به این منظور کارت‌های تخفیفی برای مردم در نظر گرفته شده که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد) 
 • برای صرفه جویی در هزینه تفریحات در این کشور، باید زمان‌هایی را انتخاب کنید که این خدمات شامل تخفیف می‌شوند. 

مالیات در کشور قبرس شمالی 

میزان مالیات، 10 درصد برای درآمد بیش از 5 هزار لیر در ماه و 37 درصد برای درآمد بیش از 30 هزار لیر در ماه می‌باشد.

تاثیر تغییر ارزش لیر بر هزینه‌ها در قبرس شمالی

واحد پول کشور قبرس شمالی در حال حاضر لیر بوده که در حال حاضر ارزش لیر ترکیه نسبت به قبل در مقابل  دیگر ارزهای جهانی در وضعیت ضعیفی است اما از آنجا که واحدهای پول پوند و یورو نیز در این کشور رایج بوده، با کارهایی مثل نگهداری سرمایه به پوند و خرج به لیر می‌توان از آسیب اقتصادی جلوگیری کرد.

صرفه‌جویی در مخارج زندگی در قبرس شمالی

خرید عمده بجای تکی: سعی کنید از خورده خریدهای روزانه پرهیز کنید و بجاش لیست خرید بنویسید و بصورت عمده خریداری کنید.

خرید از بازارهای هفتگی: در قبرس بازارهای محلی هفتگی وجود داره که اجناسش از فروشگاه ها یک مقدار ارزونتر هستند. خرید میوه، لبنیات، خشکبار و سبزیجات از این بازارها خیلی بصرفه است.

خرید از فروشگاهها بزرگ: قیمت اجناس در فروشگاه های زنجیره ای بزرگ مناسب تر از سوپرمارکت های کوچک است. در قبرس شمالی فروشگاه های زنجیره ای متعدد مانند لِمار ، جامبو و مستر پوند وجود دارد.

خرید هنگام تخفیف: برخی مواقع تخفیف های مناسب روی اجناس قرار داره و گاهی تا بیش از ۵۰ درصد کاهش قیمت دارد. همچنین برخی از فروشگاه ها با خرید تعداد ۳ عدد بجای ۱ عدد ، اشانتیون یا تخفیف ویژه می دهند. این مورد برای دانشجویان می تواند خیلی مقرون بصرفه باشد.

زندگی در شهرهای ارزانتر: زندگی در شهرهای مختلف قبرس مخارج متفاوتی داره. شهر گیرنه گرانترین و شهر گوزل یورت ارزانترین شهر در قبرس شمالی است. شهرهای لفکوشا و ماگوسا رنج متوسط هستند.

کار پاره وقت: دانشجویان عزیز می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. البته امکان ساعت کاری بیشتر هم وجود داره. کار پاره وقت باعث کاهش قابل ملاحظه هزینه های زندگی در قبرس شمالی میشه.

برای سفر و اقامت دائم قبرس شمالی کافیست یک تماس با ما بگیرید.