Search
Close this search box.

نگاهی به برخی از استان و شهرستان های ترکیه

استان_های_ترکیه

آخرین مطالب خواندنی

آشنایی با استان های ترکیه، آداب و رسوم، شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و بسیاری از نکات ریز و درشتی که در کنار هم تاثیر گذار هستند، می تواند برای عزیزانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند بسیار مفید واقع شود. در مطلب قبلی با استان های مهم ترکیه  آشنا شدید. در این مطلب به معرفی اجمالی برخی دیگر از استان های ترکیه می پردازیم.

استان های ترکیه

استان افیون قره حصار

این استان در منطقه اژه قرار دارد. و مرکز استان نیز به همین نام است.

استان افیون از بزرگ ترین تولیدکننده های سنگ مرمر در ترکیه است.

حمام کافر، مسجد اولو، مسجد عرب، دره فریجان و پارک آنیت قسمتی از آثار تاریخی افیون هستند.

آب گرم های موجود در این استان سالانه منجر به جذب گردشگران خارجی می شود. به ویژه که استفاده از این آب گرم ها برای پوست و برخی از بیماری ها توصیه شده اند.

از دیگر جاذبه های توریستی ترکیه می توان به موزه ها اشاره کرد. موزه پیروزی و موزه باستان شناسی از موزه های مشهور ترکیه در شهر افیون هستند. در موزه پیروزی ادوات و سلاحهای جنگی و در موزه باستان شناسی اشیای کشف شده باستانی مربوط به دوره های مختلف تاریخی نگه داری می شود.

شهرستان های استان افیون قره حصار:

باشماکچی، بایات، بولوادین، چای، چوبانلار، دازکری، دینار، امیرداغ، آوجیلار، هووجالار، احصانیه، ایسچی حصار، کزل اوران، صاندکلی، سینان پاشا، سولتان داغ و شهود از شهرستان های وابسته به استان افیون قره حصار هستند.

استان_های_ترکیه

استان آرتوین

مرکز استان آرتوین، آرتوین است. این استان در منطقه دریای سیاه قرار دارد.

شهرستان های استان آرتوین:

آردانوچ، آرهاوی، بورچکا، هوپا، شاوشات ،مورگول و یوسفلی از شهرستان های وابسته به استان آرتوین هستند.

استان اردو

مرکز استان اردو، شهر اردو است. حدود نیمی از فندق ترکیه در این استان تولید می شود.

پارک طبیعی جنگل اولوگول در شهرستان گول‌کوی ازجمله پارک های طبیعی معروف ترکیه دراین استان قرار دارد.

استان بایبورت

استان بایبورد یا بایبورت در قسمت جنوبی دریای سیاه قرار دارد. زبان مردم استان بایبورد می توان گفت ترکی آذربایجانی است. حدود 100 سال پیش ارامنه در استان بایبورت زندگی می کردند.

این استان دارای دشت های وسیع و رودهای پر آب است. فرش، گلیم، پارچه های پشمی از صنایع دستی استان بایبورت به شمار می آید. عسل و حبوبات نیز از محصولات این استان است.

شهرستان های استان بایبورت:

شهرستان آیدین تپه، دمیراوزو، ایلچه و روستاهای بوجاق از توابع وابسته این استان هستند.

استان بولی

مرکز استان بولی، شهر بولی است. بین کلان شهرهای استانبول و آنکارا واقع شده است. در استان بولی به دلیل وجود سلسله کوه، جنگل های مرتفع و عدم وجود زمین های هموار کشاورزی رونق چندانی ندارد. از نقاط بکر و طبیعی استان بولی دریاچه آبانت است.

شهرستان های استان بولی:

شهرستان های گرده، منگن، دورت دیوان، گوینوک، مودورنو، ینی چاغا و سبن از شهرستان های وابسته به استان بولی هستند.

استان توقات

استان توقات در ناحیه آناتولی واقع شده است. و با وجود سلسله کوه های کتفاوت منطقه ای کوهستانی به شمار می آید. مردم این استان همگی مسسلمان هستند. دارای آب و هوای نسبتا گرم و معتدل است. استان توقات دارای باند فرودگاه است. روسری و رومیزی از صنایع دستی این استان است. خانه مولانا، مسجد اولو، کاروان سرا ماه پری خاتون، قلعه زیله تنها بخشی از جاذبه های گردشگری توقات محسوب می شوند.

شهرستان های استان توقات:

شهرستان های اربعه، آلموس، آرتووا، باش چفتلیک، نیکسار، زیله، بازار، رشادیه، سولوسرای، تورهال و یشیل یورت از شهرستان های استان توقات هستند.

استان_های_ترکیه

استان قره بوک

استان قره بوک در مرکز ترکیه در قسمت شمالی قرار دارد. مرکز استان قره بوک است. مردم این استان نیز مانند اکثر استان های ترکیه مسلمان هستند. قره بوک آب و هوای گرم و مرطوب دارد. کاوش و تحقیقات باستان شناسی انجام شده، نشان دهنده تاریخی بودن منطقه است. و قدمت تپه های مسکونی موجود در این استان به بیش از 2500 سال قبل بر می گردد.

ظروف برنجی، مسی و رومیزی با طرح های سنتی از صنایع دستی و سوغاتی های استان قره بوک محسوب می شوند.

برج ساعت، مسجد کوپرولو محمد پاشا و هیدریکل هیل از مناطق جذاب و دیدنی این استان هستند.

شهرستان های استان قره بوک:

شهرستان های ینیجه، افلانی، زعفران بلو، اسکی بازار و اواجیق از شهرستان های استان قره بوک هستند.

استان قَسطَمونی

استان قَسطَمونی در شمال ترکیه و در منطقه دریای سیاه قرار دارد. بزرگ ترین شهر استان و مرکز استان قَسطَمونی است. ریشه اسم این استان از عثمانی گرفته شده است.

شهرستان های استان قَسطَمونی:

شهرستان های آبانا، احسان غازی، آغلی، اینه بولو، خان اونو و آراچ از شهرستان های استان قَسطَمونی هستند.

 

جهت شناخت راه های مهاجرت به ترکیه می توانید از طریق شماره های موجود در بخش تماس با ما با مشاوران مجرب مجموعه وست در تماس باشید.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید