شرط معدل دانشگاه های ایتالیا

شاید شنیده باشید که برای اکثر افرادی که علاقه مند تحصیل در کشور های اروپایی هستند کشور ایتالیا یکی از مقاصد پرطرفدار علی الخصوص در رشته پزشکی، مهندسی و هنرمی باشد. همچنین آب و هوای معتدل، طبیعت زیبای این کشور و فرهنگ غذایی بین المللی آن می تواند تا حد زیادی افراد را برای مهاجرت و تحصیل در ایتالیا ترغیب کند. یکی از مهم ترین سوالاتی که ممکن است در ذهن هر فرد متقاضی مهاجرت تحصیلی ایجاد شود شرط معدل مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیلی می باشد و اینکه با چه حدود معدلی هر شخصی شانس این را دارد که بتواند در دانشگاه های ایتالیا تحصیل کند و به آرزوی خود دست یابد. دانشگاه های ایتالیا نیز مانند اکثر دانشگاه های دنیا در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می پذیرند. در خصوص شرط معدل دانشگاه های ایتالیا لازم است بدانید که دانشگاه ها در این کشور آنچنان روی داشتن معدل بسیار بالا حساسیت ندارند و با حدود معدل متوسط هم شانس برای اخذ پذیرش وجود خواهد داشت. طبق بررسی هایی که انجام شده است معمولاً شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا حداقل معدل کل 14 از 20 می باشد. این شرط معدل مربوط به متقاضیان تحصیل در رشته های مختلف می باشد.

دانشگاه پلی تکنیک ایتالیا

سیستم معدل ایتالیایی

پس از آنکه از شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا و از حداقل معدل برای تحصیل در ایتالیا مطلع شدید خوب است که در مورد سیستم معدل در ایتالیا نیز اطلاعاتی کسب کرده باشید. در دانشگاه های ایتالیا از سیستم حروفA، B، C، D، E و F استفاده می کنند و به عنوان سیستم معدل ایتالیایی شناخته می شود، اما این حروف معادل عددی نیز دارند و همچنین برخی از دانشگاه ها از سیستم +/- نیز استفاده می کنند، بنابراین امکانات بیشتری به مقیاس معدل اضافه می کنند به عنوان مثال درجاتی مانند A +، A، A-، B+ در معدل ایتالیایی وجود دارند.

تبدیل معدل ایرانی به ایتالیایی

به عنوان فردی که تحصیل کرده نظام آموزشی کشور ایران می باشد و با معدل عددی ۱ تا ۲۰ آشنایی دارد دشوار است که بخواهد از حروف الفبای انگلیسی برای توضیح معدل خود استفاده کند اما خوشبختانه تبدیل معدل ایرانی به ایتالیایی امکان پذیر خواهد بود به همین دلیل جدولی تهیه کرده ایم که به صورت دقیق از معادل ایتالیایی معدل های ایرانی آشنا شوید.

نمره 16 تا 20: A

نمره 14 تا 15: B

نمره 12 تا 13: C

نمره 10 تا 11: D

نمره 0 تا 9: F

 

معدل دانشگاه های ایتالیا

شرط معدل برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

به عنوان متقاضی تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور و علی الخصوص کشور ایتالیا، می بایست از ابتدا با شرایط و قوانین کلی در خصوص شرط معدل برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا آشنا شوید و آگاه باشید که حداقل معدل برای تحصیل در ایتالیا چه عددی می باشد. از این رو جدول زیر را تهیه نموده ایم تا به صورت واضح با شرایط کلی شرط معدل برای گرفتن پذیرش از دانشگاه های ایتالیا آشنا شوید.

بولونیا2.5

پلی تکنیک میلان2.5

پیزا2.5

اسپینزا2.8

پادوا2

پلی تکنیک تورین2.5

میلان2.7

شرط معدل ایتالیا

 

معدل مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا

اگر چه ایتالیا به دلیل معماری، هنر، غذا و مافیای خود مشهور است، اما رشته های مختلفی در مقطع کارشناسی جهت تحصیل دانشجویان خارجی ارائه می دهد که می توانید از بین آنها رشته مورد نظر خود را انتخاب کنید. همچنین معدل مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ایتالیا سطح خاصی در نظر گرفته نشده است و در حدود حداقل 14 از 20 می باشد اما بدیهی است که هر چقدر شخص معدل بهتری داشته باشد شانس اخذ پذیرش بالاتری نیز خواهد داشت.

معدل مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ایتالیا

پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا و دکتری نیازمند داشتن مدرک لیسانس به همراه مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی می باشد.

طبق بررسی هایی که انجام شده است معدل مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ایتالیا حداقل معدل کل 15 از 20 را در نظر دارند. توجه داشته باشید که این معدل در حداقل ترین حالت می باشد و همانطور که قبل تر خدمتتون عارض بودیم اگر شخصی معدل بالاتری داشته باشد شانس اخذ پذیرش بالاتری نیز خواهد داشت. لازم به ذکر است که این شرط معدل مربوط به متقاضیان تحصیل در رشته های مختلف می باشد.

معدل لازم برای بورسیه ایتالیا

همانطور که تاکنون متوجه شده اید ایتالیا کشوری است که هر ساله توسط هزاران دانشجوی بین المللی برای تحصیل در مقاطع مختلف انتخاب می شود همچنین دارای قدیمی ترین دانشگاه های اروپا و دارای تاریخ نظام آموزشی قوی و طولانی می باشد. به همین دلیل زمانی که فکر تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور به ذهن افراد متقاضی مهاجرت تحصیلی خطور می کند، این سوال نیز ایجاد خواهد شد که آیا دانشجویان ایرانی امکان اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا را نیز دارند؟ در پاسخ به این سوال می بایست گفت: در ایتالیا، دانشجویان بین المللی می توانند از بورسیه تحصیلی و خدمات آموزشی مشابه دانشجویان ایتالیایی بهره مند شوند. بورسیه های دولتی در سطوح ملی و منطقه ای وجود دارد که دانشجویان بین المللی می توانند برای آن درخواست ثبت کنند علاوه بر این، برخی از دانشگاه های ایتالیا، استعدادهای مختلف و بورسیه های تحصیلی مبتنی بر ویژگی های خاص را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند و معدل لازم برای بورسیه ایتالیا حدود دقیقی ندارد اما قطعاً می بایست جزو تاپ ترین معدل ها باشد زیرا شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد.

دانشگاه های بدون شرط معدل ایتالیا

اگر جزو آن دسته از متقاضیانی هستید که به هر دلیلی معدل دیپلم شما در رده خوب یا متوسط نمی باشد اما علاقه دارید که راهی برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا داشته باشید لیست زیر راهنمای شما در مورد دانشگاه های بدون شرط معدل ایتالیا خواهد بود:

پلی تکنیک میلان

دانشگاه بولونیا

دانشگاه پادوآ

پلی تکنیک تورین

دانشگاه میلان

دانشگاه پیزا

دانشگاه فلورانس

دانشگاه ناپل فدریکو دوم

تحصیل در ایتالیا با معدل پایین

همانطور که پیش تر اشاره کردیم افرادی که علاقه مند تحصیل در ایتالیا می باشند حتی اگر معدل دیپلم زیر ١۵ هم داشته باشند، باز هم شانس اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های ایتالیا را خواهند داشت زیرا ایتالیا جزو آن دسته از کشورهایی می باشد که روی معدل افراد آنچنان حساسیت ندارد، اما لازم است بدانید که اگر تقاضای تحصیل در رشته ای مانند پزشکی در ایتالیا را داشته باشید می بایست حداقل معدل ۱۸ را کسب کرده باشید.

 

زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا

معمولا زمان پذیرش دانشگاه های ایتالیا از ماه اکتبر تا ماه نوامبر  هر سال میباشد، البته ممکن است بنابر برنامه ریزی دپارتمان پذیرش تحصیلی دانشگاه، زمان ثبت نام ترم پاییز و یا بهار و موعد ددلاین ارسال مدارک تحصیلی، زمان پذیرش دانشگاه مورد نظر شما متفاوت باشد.

از این رو توصیه میکنیم تا با چک کردن وب سایت دانشگاه مدنظرتان در ایتالیا از زمان پذیرش رشته و مقطع تحصیلی خود مطلع شوید و یا اینکه با مراجعه به وب سایت لتس گو یونی، به مقایسه شرایط پذیرش و زمان و ددلاین ارسال درخواست مدارک هر دانشگاه در ایتالیا بپردازید.

با توجه به زمان بر بودن پروسه درخواست پذیرش تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، بهتر است از ۶ ماه تا ۱ سال قبل برای انجام امور پذیرش دانشگاه های ایتالیا برنامه ریزی کنید.

همچنین در صورتی که فاقد مدرک زبان معتبر باشید، دارای تمکن مالی کافی نباشید، برنامه تحصیلی قابل توجیهی نداشته باشید، از سن و گپ تحصیلی بالا برخوردار باشید و امکان ارائه دلایل موجه به افسر سفارت را نداشته باشید، به احتمال زیاد با ریجکت ویزای تحصیلی از سوی کنسولگری ایتالیا مواجه خواهید شد.

از این رو بهتر است تنها به دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه ایتالیایی بسنده نکرده و از نقطه نظر سفارت شینگن نیز مدارک خود را آماده کرده و شرایط را به طور کامل بسنجید.

 

چگونه با معدل پایین اپلای بگیریم؟

یک تصور عمومی در بین افراد جامعه وجود دارد و آن هم این است که اگر معدل پایینی داشته باشیم، باید تحصیل در خارج از کشور را از یاد ببریم. هر چند که افراد دارای معدل بالا شانس بیشتری برای قبولی دارند، اما نباید هرگز ناامید شد و از طریق برخی از روش های خاص می توان به خواسته خود دست یافت. چرا که تنها صرف داشتن حداقل معدل لازم برای بورسیه تحصیلی نمی توان برای اخذ اپلای اقدام کرد. توصیه های زیر می تواند در تحقق این امر موثر باشد.

معدل به تنهایی نمی تواند فاکتور تعیین کننده برای اخذ بورسیه باشد. به همین دلیل تنها بر معدل خود تکیه نکنید و از پایین بودن آن نا امید نشوید.

در صورت پایین بودن معدل، در انتخاب دانشگاه های مورد نظر دقت کافی را داشته باشید. چرا که برای بررسی پرونده شما هزینه و زمان خاصی لازم است که با گزینش دانشگاه های متناسب با وضعیتتان می توانید در این موارد صرفه جویی کنید. به طور معمول دانشگاه هایی که شهریه می گیرند، متقاضی کمتری دارند و شانس بالاتری برای پذیرش خواهید داشت.

چاپ مقاله ISI و ژورنال های معتبر، و به طور کلی رزومه قوی می تواند معدل پایین را جبران کند.

داشتن نمره زبان بالا و ارائه مقالات چاپ شده به زبان خارجی

تا می توانید در کنفرانس های بین المللی و فضاهای علمی شرکت کنید. اگر خود را به دانشگاه های خارجی پژوهش محور نشان دهید، معدل پایین به اصطلاح به چشم نخواهد آمد.

روابط علمی با اساتید خوب و بزرگ می تواند تصویر خوبی را از شما به نمایش درآورد. سعی کنید اساتید خوب را متقاعد کنید تا راهنما و سرپرستی پایان نامه شما را به عهده گیرند.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید