نیاز به مشاوره دارید؟

جهت مشاوره رایگان با متخصصین ما در ارتباط باشید.

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا

مهاجرت از طریق تحصیل یکی از بهترین و راحت‌ترین روش‌های مهاجرت است. برخورداری از تحصیل رایگان نیز باعث کاهش هزینه‌های مهاجرت می‌شود. به همین دلیل امکان تحصیل رایگان در ایتالیا باعث شده است سالانه دانشجویان بسیاری ایتالیا را بهترین مقصد مهاجرتی بدانند. هزینه زندگی در ایتالیا به‌طور متوسط ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است که دانشجویان با اجازه کار در ایتالیا به صورت پاره وقت می‌توانند حدود ٨٠ درصد هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند و با داشتن بورسیه‌های تحصیلی نیز به تحصیل رایگان در رشته مورد نظر خود بپردازند.

در ایتالیا، هر دوره و مقطع تحصیلی شرایط و قوانین خاص خودش را دارد.

دانشجو یا دانش‌آموز متقاضی تحصیل در دانشگاه‌ها و مدارس ایتالیا، باید به طور کامل از این شرایط به‌ویژه شرایط سنی لازم برای تحصیل در این مقاطع آگاه باشد.

مقاطع تحصیلی در نظام آموزش ایتالیا

 • پیش‌دبستانی
 • دبستان
 • دوره متوسطه
 • تحصیلات دانشگاهی و تکمیلی
مدارس ابتدایی در ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع مدارس

تحصیل در مدارس ایتالیا از سن 3 سالگی به صورت اختیاری، و از 6 سالگی به صورت اجباری آغاز می‌گردد؛ و تا 11 سالگی تحصیل در مقطع ابتدایی ادامه پیدا می‌کند. 11 تا 14 سالگی دوره راهنمایی کودکان به طول می‌انجامد. دوره دبیرستان در ایتالیا از 14 سالگی تا 19 سالگی ادامه دارد، که فقط 2 سال آن اجباری است. در نهایت دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت می کنند و مدرک دیپلم به نام Diploma di Maturita را دریافت می کنند.پس از پایان دبیرستان دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه می‌توانند اقدام کنند.

 تحصیل در مدارس ایتالیا برای شهروندان این کشور رایگان است؛ اما برای دانش آموزان بین المللی 6 تا 13 هزار یورو در سال هزینه دارد.

سن بالا و گپ تحصیلی بزرگ ممکن است برای دریافت ویزا دردسرساز شود، زیرا باید ثابت کنید چرا می‌خواهید برای تحصیل به خارج از کشور بروید و این که بعد از اتمام تحصیل قصد برگشت دارید. در این جا اهمیت داشتن استادی پلن جامع و مناسب مشخص می‌شود. با داشتن یک برنامه‌ی دقیق می‌توانید به راحتی هدف خود را از سفر مشخص کنید و شانس دریافت ویزای خود را بسیار مناسب‌تر کنید.

گپ تحصیلی چیست؟

 

به فاصله‌ی تاریخ فارغ‌التحصیلی از آخرین مقطع تحصیلی تا زمان اپلای برای مقطع جدید، گپ تحصیلی گفته می‌شود. هر چه میزان گپ تحصیلی کمتر باشد شرایط بهتری برای دریافت پذیرش وجود خواهد داشت.

شرایط سنی برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری چندان مطرح نبوده و حتی برای دکتری این حساسیت کمتر نیز می باشد. اکثر کشورهای اروپایی، کانادا و آمریکا محدودیت سنی و گپ تحصیلی را بسیار جدی گرفته و شما در صورت داشتن گپ بالای 5 سال با ریسک بالای ویزا مواجه می شوید، که این موضوع برای ایتالیا کمی سهل تر است. به این صورت که شرایط برای تحصیل در دانشگاه های ایتالیا برای مقطع لیسانس و فوق لیسانس زیر 9 سال می باشد. بنابراین متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در صورتی که سال اخذ آخرین مدرک تحصیلی آنها تا مقطع مورد نظر برای اقدام 7 تا 8 سال باشد از شانس خوبی برای دریافت پذیرش و پس از آن ویزا هستند و این مسئله بخاطر وجود شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا از نظر افسر ویزا می باشد. هر چند متقاضیان می توانند با ارائه مدارکی این گپ 7الی8 ساله را پوشش دهند که در ادامه به این موارد به صورت جداگانه خواهیم پرداخت. محدودیت سنی برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری با دو مقطع قبلی کمی متفاوت است و شما حتی با گپ تحصیلی بالاتر نیز می توانید از شانس خوبی برخوردار باشید. همانطور که می دانید برای پذیرش در این مقطع دانشجو باید با سوپروایزر مکاتبه کرده و در صورتی که مدارک و سوابق علمی شخص مورد تایید واقع شود، پذیرش را دریافت می کند. در نتیجه شرایط تحصیل در ایتالیا از نظر سن و گپ تحصیلی ایتالیا برای مقطع دکتری موضوعی نیست که نگران آن باشید، بلکه باید رزومه علمی قوی و تحقیقاتی ارائه دهید.

زمان پذیرش دانشگاه‌های ایتالیا

مقطع کارشناسی: شروع پذیرش در این مقطع از ماه سپتامبر تا ژوئن است و یکبار در سال صورت می‌گیرد.

مقطع کارشناسی ارشد: شروع پذیرش از ماه سپتامبر تا ژوئن است. برخی از دانشگاه‌ها دوبار در سال هم پذیرش را انجام می‌دهند.

مقطع دکترا:شروع پذیرش از ماه مارس تا دسامبر است و یکبار در سال صورت می‌گیرد.

گپ تحصیلی در ایتالیا

راه های توجیه گپ تحصیلی برای ایتالیا

شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا در صورتی که گپ تحصیلی دانشجو بالا باشد، در صورت ارائه مدارکی قابل توجیه و پوشش است. کشور های آفیسر محور (subjective) به سن و گپ تحصیلی متقاضی حساسیت بیشتری نسبت به کشورهایی که جزو این دسته نیستند نشان می دهند. اما با ارائه دادن برخی مدارک می توان همچنان برای دریافت ویزای تحصیلی شانس داشت.

راه های توجیه گپ تحصیلی برای ایتالیا

 • نشان دادن رزومه کاری قوی
 • نشان دادن معدل بالا و مدارک تحصیلی قابل قبول
 • داشتن مدرک زبان بالا
 • نوشتن انگیزه نامه قوی که شامل اهداف تحصیلی و کشور انتخاب شده و دلایل برگشت به کشور خود می‌شود.
 • شرح دادن دلیل اصلی گپ تحصیلی متقاضی
 • داشتن تمکن مالی بالا و نشان دادن اینکه شخص از پس مخارج زندگی خود بر خواهد آمد.
 • بهتر است شرایط سنی متقاضی طبق سنین اشاره شده باشد نه بیشتر.
 • شرایط سنی بورسیه استانی ایتالیا به چه صورت است؟

 کشور ایتالیا بورسیه های متفاوتی دارد که برای دریافت برخی از انها در مقطع ارشد متقاضی یابد زیر 28 سال و در مقطع دکتر تا 30 سال باشد.

شرایط سنی ویزای تحصیلی ایتالیا برای رشته پزشکی چگونه است؟

دانشجویان رشته پزشکی برای برخورداری از شانس بالا برای ویزا بهتر است از نظر سنی زیر 25 سال باشند.

 • آیا ارائه مدارک کاری می تواند به توجیه گپ تحصیلی ایتالیا کمک کننده باشد؟

 بله شما با ارائه مدارک کاری و دیگر مدارک واقعی می توانید علت وجود گپ را تا حدودی پوشش دهید.

محدودیت سنی برای تحصیل در ایتالیا برای مدارس تا چه سنی می باشد؟

دانش آموزان برای ورود به مدارس در ایتالیا باید زیر 18 سال سن داشته باشند.

توجه داشته باشید شما می توانید با ما جهت مشاوره رایگان اولیه تماس بگیرید و شرایط خود را برای مهاجرت بررسی کنید. 

مهاجرت تحصیلی به ایتالایا

مدارک لازم جهت تحصیل در ایتالیا

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ایتالیایی و در ادامه اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، باید مجموعه مدارک زیر را برای موسسه آموزشی مورد نظر خود در این کشور فرستاده و منتظر جواب دانشگاه باشید:

 • کپی ترجمه شده مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
 • دو قطعه عکس رنگی جدید در اندازه پاسپورت
 • کپی پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده پذیرش تحصیلی دانشگاه
 • برنامه تحصیلی دقیق و موجه
 • انگیزه نامه (برای مقاطع تحصیلی تکمیلی)
 • رزومه تحصیلی CV
 • رسید پرداخت ادمیشن فی
 • توصیه نامه اساتید قبلی دانشگاه(برای مقاطع تحصیلی تکمیلی)
 • مدرک زبان معتبر انگلیسی و یا ایتالیایی
 • نمونه کار ( برای متقاضیان تحصیل در رشته های معماری، برنامه ریزی شهری و یا طراحی)
 • نمرات آزمون های بین المللی SAT و یا ACT در صورت درخواست دانشگاه
 • نامه تمکن مالی بانکی
 • ترجمه ریز نمرات تحصیلی دانشجو
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی اعم از دیپلم، پیش دانشگاهی و یا مدارک دانشگاهی

از نظر مدرک تحصیلی، حداقل مدرک مورد نیاز برای ثبت‌نام، مدرک دیپلم است که این مدرک را در ایران در شرایط عادی در سن 17 سالگی کسب می‌کنیم.

بنابراین شاید بشه گفت، حداقل سن ورود به دانشگاه برای تحصیل پزشکی در ایتالیا، سن 17 سالگی است. درحالی‌که به حداکثر سن شخص اپلای‌کننده اشاره‌ای نشده است.

برای تحصیل در یک کشور خارجی، دومین مرجعی که باید مجوز صادر کنه، سفارت اون کشوره. با ورود به سایت سفارت ایتالیا خواهید دید که به صورت رسمی در خصوص محدودیت سنی برای دریافت ویزا، مطلبی وجود ندارد.

دریافت یا عدم دریافت ویزا یا اصطلاحاً ویزا شدن یا نشدن، شامل عوامل متعددی از جمله تمکن مالی، هدف از مهاجرت و برنامه دانشجو بعد از اتمام تحصیل است.

آفیسر مربوطه باید در مورد هدف شما از مهاجرت و برنامه‌ی شما بعد از تحصیل متقاعد و مطمئن بشه که شما بعد از تحصیل برخواهید گشت. همچنین باید اطمینان پیدا کنه که شما از نظر مالی هم از عهده‌ی مخارج زندگی برمی‌آیید. باید در نظر داشته باشید که این موضوع خیلی مهم‌تر از سن شماست.

بنابراین ممکنه شخصی با 20 سال سن موفق به دریافت ویزای تحصیلی نشه و شخصی در سن 40 سالگی امکان دریافت ویزا رو پیدا کنه.

نتیجه گیری شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از کشورهای محبوب در بین دانشجویان است که سختگیری چندانی برای گپ تحصیلی و شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا ندارد. منتها همانطور که در خصوص شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا صحبت کردیم، برای دریافت ویزا بهتر است از نظر سنی و فاصله تحصیلی کمی برخوردار باشید. شرایط سنی برای تحصیل در ایتالیا در بهترین حالت برای مقاطع لیسانس و فوق لیسانس زیر 7 سال می باشد و برای دکتری این حساسیت کمتر است.

قصد تحصیل در ایتالیا را دارید با مشاوران ارشد مهاجرت تحصیلی به ایتالیای شرکت وست تماس بگیرید!