Search
Close this search box.

راحت ترین راه اقامت آلمان

اقامت آلمان

آخرین مطالب خواندنی

آلمان، با تاریخچه‌ی بلند در حوزه‌های فرهنگ، آموزش، و فناوری، یکی از مقاصد محبوب برای مهاجرت و اقامت در اروپاست. این کشور با داشتن سیستم حمایتی و مهاجرپذیر، فرصت‌های فراوانی را برای مهاجران فراهم می‌کند. یکی از راه‌های راحت‌تر برای اقامت در آلمان، اخذ ویزای کاری یا تحصیلی است. با داشتن پذیرش از یک دانشگاه یا یافتن فرصت شغلی مطلوب، مهاجران می‌توانند به راحتی ویزای مورد نیاز را دریافت و اقامت در آلمان را آغاز کنند. همچنین، برنامه‌هایی مانند برنامه Blue Card، که برای متخصصین و کارمندان با مهارت‌های خاص فراهم شده است، اقامت در آلمان را ساده‌تر می‌کند. این مسیرها، به مهاجران امکان می‌دهد به راحتی و با کمترین مشکلات اقامت قانونی در آلمان را فراهم کنند.

آلمان و مهاجرت و اقامت

چرا مهاجرت به آلمان یک مزیت است؟

وقتیکه موضوع مهاجرت مطرح میشود در خیلی از اوقات اولین گزینه ،مهاجرت به کشور آلمان این کشور زیبا در قاره اروپا به ذهن می رسد.واقعا چرا؟شاید به این دلیل که حدودا بیشتر از سه دهه است که آوازه شرایط زندگی مقرون بصرفه ،امنیت مناسب ،شرایط آب و هوایی، شرایط تحصیلی عالی،امنیت شغلی مناسب در آلمان به گوش اکثر افرادی که تصمیم به مهاجرت دارند،می رسد. تک تک این موارد برای کسانی که در کشور مبدا خود دچار خلایی باشند به صورت یک فرصت تبدیل می شوند. ولی خب با توجه به انواع مهاجرت هایی که مردم به آلمان دارند باید هرشخص متناسب با شرایط زندگی خود مناسبترین گزینه را انتخاب کند.در ادامه انواع مهاجرت به آلمان را بررسی کرده و نهایتا به جمع بندی میرسیم:

انواع مهاجرت به آلمان و مدت اقامت

افراد جهت مهاجرت بسته به برنامه ریزی و اهداف مشخص شده هر یک به نحوی اقدام به اخذ ویزای مربوط به خود را می نمایند.البته قبل از اقدام به دریافت هر مدل ویزا تسلط به زبان انگلیسی و  در بعضی موارد زبان آلمانی الزامی می باشد.انواع ویزای اقامت شامل:ویزای  تحصیلی ، ویزای کاری،ویزای خود اشتغالی،ویزای ازدواج ، ویزای تولد ، ویزای پناهندگی، ویزای جستجوی کار، ویزای سرمایه گذاری، ثبت شرکت و آوسبیلدونگ.

ویزای تحصیلی

زمانیکه دانشجویان تصمیم به ادامه تحصیل داشته باشند می توانند با شرایط مطلوبی در دانشگاه های آلمان ادامه تحصیل دهند.یکی از حسن های این گزینه این است که علاوه بر اینکه در دانشگاهی معتبر با کمترین هزینه ها (و حتی در برخی دانشگاه ها رایگان) ادامه تحصیل دهند می توانند در حین تحصیل زمان آزادی برای کار و کسب درآمد متوسط داشته باشندبرای این افراد پس از فارغ التحصیلی نیز امکانی فراهم می شود که در این کشور مشغول به کار رسمی هم شوند و پس از زمان اشتغال مشخص شده از طرف آلمان می توانند اقامت موقت خود را به اقامت دائم تبدیل کنند.یعنی با یک تیر چند نشان زدن!

همچنین بخوانید:آوسبیلدونگ آلمان

ویزای کاری

خیلی از افراد با داشتن سطح تحصیلات یا مهارتی مشخص، اقدام به مهاجرت از طریق ویزای کاری می کنند.از آنجایی که کشور آلمان با داشتن ماهیتی صنعتی و بالا بودن نسبی سن نیروی کار،همیشه به دنبال نیروی کار مستعد و ماهر است،از پیشنهادات کاری ارائه شده  استقبال می کند.در این حالت شخص یا  خود را به عنوان جویای کار معرفی کرده و کارفرمایان طبق نیاز بازار کاری با  درخواست همکاری موافقت می کنند.یا اینکه متقاضی کار، از بین درخواست نیروی کاری که کارفرمایان مختلف اعلام کرده اند تصمیم به انتخاب می گیرد .ویزای کاری در این حالت اعتبار 6ماهه دارد.در صورت اشتغال این بازه زمانی قابل تغییر است.

ویزای خوداشتغالی(سرمایه گذاری)

در این حالت اشخاص با داشتن ایده کسب و کار جدید ضمن داشتن سرمایه اولیه کافی اقدام به معرفی خود به بازار کارو سرمایه آلمان می کنند.در صورت داشتن مدل کارآفرینی قابل قبول مورد استقبال و تایید آلمان قرار گرفته و حمایت می شوید.ناگفته نماند که شخص باید از سطح تبحر و توانمندی بالایی برخوردار باشد.این نوع ویزای اعتبار3ساله دارد ولی بعد از گذشت زمان می توانید اقامت دائم خود را دریافت کنید.

ویزای ازدواج

درخواست این نوع ویزا با بررسی های دقیق تری از سوی دولت صورت می پذیرد.به این شکل که ازدواج می باید با فردی آلمانی تبار یا افراد مقیم آلمان باشد، ضمن اینکه هردو طرف سن بالای 18 سال و دارای وضعیت مالی مناسب و تسلط به زبان آلمانی داشته باشند.همه این بررسی ها به این علت است که از مهاجرت اشخاص از طریق ازدواج های صوری جلوگیری نماید.نکته مهم دیگر این است که به همسر خارجی بعد از اینکه حداقل 3سال در آلمان زندگی کرد پاسپورت تعلق خواهد گرفت.

ویزای تولد

این نوع ویزا تنها زمانی مورد تایید است که حتما می بایست یکی از والدین نوزاد متولد شده آلمانی باشد.یا اینکه والدین نوزاد مشخص نباشد به آن نوزاد تابعیت و ویزای آلمان می دهند. البته حالت دیگری هم وجود دارد؛زمانیکه کودکی والدینش حداقل 8 سال در آلمان زندگی کرده باشند،در این حالت کودک باید قبل از 21 سالگی برای دریافت تابعیت آلمانی اقدام کند.البته این مورد در صورتی پذیرفته می شود که :1)حداقل کودک هشت سال در آلمان زندگی کرده باشد.2) شش سال در مدارس آلمان درس خوانده باشد.3)فرد فارغ التحصیل یکی از دانشگاههای آلمان باشد.4)دوره های فنی و حرفه ای را پشت سر گذاشته باشد.

ویزای پناهندگی

شاید یکی از راه هایی که برای مهاجرت به آلمان به ذهن خیلی ها می رسد ویزای آلمان از طریق پناهندگی باشد. برخلاف ذهنیتی که این افراد دارند و فکر می کنند روش آسان و قطعی برای اقامت در این کشور است،می توان گفت مهاجرت یه این شکل از طریق پناهندگی روش پردردسر و خطرناکی می باشد.به این دلیل که افراد در شروع باید ادعا کنند کشور خود با مشکلات جانی،سیاسی،دینی و…. دست و پنجه نرم کرده اند و به این علت درخواست پناهنده شدن  در کشور آلمان را دارند.ولی این ادعا را باید از طریق ارائه مدارک و جلسات پرسش و پاسخ ثابت کنند.در صورت تایید این موضوع از طرف آلمان اجازه اقامت صادر می شود.در غیر اینصورت فرد می بایست کشور آلمان را ترک کند.

همچنین بخوانید:جاب آفر آلمان

آلمان

راحت ترین روش برای مهاجرت و اخذ اقامت آلمان

در حقیقت می توان گفت انتخاب بهترین روش برای مهاجرت از موارد گفته شده در بالا،کار آسانی نیست.ولی می شود گفت اگر کسی که همه شرایط زندگی خود را آنالیز کرده باشد و هدفش مشخص باشد شاید برای انتخاب راحت تر باشد.ولی به عنوان یک قاعده پیشنهادی می توان گفت:1-کسانی که تحصیلات اولیه دانشگاهی دارند یا قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارند می توانند از طریق ویزای تحصیلی مهاجرت کنند.2-افرادی که به دنبال کارآفرینی و عملی کردن ایده های کاری و تحقیقاتی خود هستند و از توانایی مالی بالایی برخوردارند، به روش ویزای سرمایه گذاری اقدام کنند.3-کسانی که بازار کار مورد نظرشان را در کشور خود پیدا نکرده اند و تخصص خاصی دارند می توانند به عنوان متقاضی کار و استخدام از طریق ویزای کاری عمل کنند.
شاید بتوان ادعا کرد که بهترین روش دریافت اقامت برای کشور آلمان ، برای هر شخص متفاوت با شخص دیگر است و الگوی و خط مشی ثابتی ندارد. چون شرایط زندگی شخصی، تحصیلی، مالی و رفتاری هر فرد با فرد دیگر فرق می کند . شاید به عقیده فردی مهاجرت کاری بهترین و سریع ترین روش اخذ ویزا باشد ولی برای شخصی دیگر ویزای تحصیلی . در مجموع افراد با در نظر گرفتن مجموعه ای از شرایط و عوامل و هدف نهایی ،باید بهترین روش اقامت آلمان را انتخاب کنند.

 

نتیجه گیری

با توجه به سیاست‌ها و قوانین مهاجرتی فعال آلمان، می‌توان نتیجه گرفت که یکی از راحت‌ترین راه‌های اقامت در این کشور، از طریق برنامه “استفاده از سرمایه” یا “استراتژی سرمایه‌گذاری” است. این برنامه به افرادی که توانایی سرمایه‌گذاری در آلمان را دارند، امکان می‌دهد تا با سرمایه‌گذاری در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اقامت بلند مدت در این کشور را کسب کنند. این رویکرد علاوه بر اینکه امکان اقامت دائم را فراهم می‌کند، به مهاجران فرصت فعالیت در بازار کار آلمان را نیز می‌دهد. از طریق این برنامه، افراد می‌توانند با سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی مانند کسب و کارهای نوپا، ارائه خدمات مالی و تجارت بین‌المللی، به آینده‌ی خود و خانواده‌شان در آلمان امیدوار باشند.

 

دیگر مقالات مفید وست ادوایزر:

دریافت ویزای اروپا

راحت ترین راه مهاجرت به استرالیا

تحصیل رایگان در ایتالیا

بهتر است با مشاورین وست ادوایزر تماس بگیرید تا بتوانند شمارا در این مسیر راهنمایی کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید