درباره ایتالیا

جمهوری ایتالیا یک شبه‌جزیره است که رشته کوه آلپ و چندین جزیره آن را احاطه کرده‌اند. این شبه‌جزیره در دریای مدیترانه قرار دارد و بخشی از جنوب غربی اروپا به‌حساب می‌آید. ایتالیا با ۶۰ میلیون جمعیت بعد از آلمان و فرانسه، سومین کشور پرجمعیت اروپا است. در حال حاضر حدود ۹ درصد از جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می‌دهند که این آمار با توجه به سیاست‌های مهاجرپذیری این کشور در سال‌های آینده بیشتر هم خواهد شد. ایتالیا در حال حاضر به‌صورت پارلمانی و توسط رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر اداره می‌شود. واحد پولی این کشور یورو و منطقه زمانی آن اروپای مرکزی (CET) است.

Università di Siena - Palazzo del Rettorato

ایتالیا را می‌توان کشور فرهنگ و هنر و تاریخ نامید. یکی از خاص‌ترین ویژگی‌های این کشور، وجود آثار و بناهای باستانی از دوران رنسانس است. بناهایی مثل کلیساهای باشکوه و آثاری از هنرمندان بزرگ تاریخ که در موزه‌های این کشور نگهداری می‌شوند. علاوه بر این بسیاری ایتالیا را مرکز مد دنیا می‌دانند. ایتالیا به چیزهای دیگری مثل آشپزی نیز معروف است. همه این‌ها باعث شده تا این کشور جدا از یک مرکز توریستی، یک مقصد پرطرفدار برای مهاجران تحصیلی هم باشد.

دانشگاه ایتالیا

مزایای تحصیل در ایتالیا

دانشجویان بین‌المللی بسیاری ایتالیا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. در ادامه دلایل این محبوبیت را بررسی می‌کنیم.

دانشگاه ایتالیا رایگان

۱- دانشگاه‌های سطح بالا و باسابقه

دانشگاه بولونیا که قدیمی‌ترین دانشگاه دنیا است در ایتالیا قرار دارد. ایتالیا یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین تمدن‌های دنیا را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر اگر نگاهی به رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های جهان بیندازید، ایتالیا نمایندگان پرتعدادی در این لیست دارد. اعتبار بالای دانشگاه های ایتالیا به این معنا است که با تحصیل در این کشور می‌توانید مسیر کار و تحصیل در سایر کشورهای دنیا را هم برای خود هموار کنید.

۲- هزینه پایین تحصیل در ایتالیا

تحصیل در ایتالیا به مراتب از تحصیل در کانادا، آمریکا و استرالیا ارزان‌تر است. دانشگاه‌های ایتالیا به نسبت بیشتر کشورهای اروپا هم شهریه کمتری دارند. علاوه بر این برای تحصیل در ایتالیا می‌توانید از انواع بورسیه تحصیلی استفاده کنید. بعضی از این بورسیه‌ها فقط هزینه تحصیل و بعضی دیگر هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهند. در بخش‌های بعدی انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا و شرایط اخذ هر کدام را توضیح می‌دهیم.

۳- امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا

ایتالیا با ۹۵ دانشگاه بین‌المللی امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است. در این کشور بیش از ۱۹۵ برنامه تحصیلی آموزش عالی به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و به جز رشته‌های هنری برای سایر رشته‌ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی در ایتالیا برای متقاضیان وجود دارد.

۴- امکان انجام کار دانشجویی

در ایتالیا هر دانشجو اجازه دارد ۲۰ ساعت (تا ۴۰ ساعت در تعطیلات دانشگاه) در هفته حین تحصیل کار کند. کار حین تحصیل در ایتالیا به شما کمک می‌کند بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل خود را تامین کرده یا مبلغی را برای آینده پس‌انداز کنید. علاوه بر این، کار دانشجویی در ایتالیا باعث بهتر شدن رزومه شما می‌شود که این موضوع در آینده برای پیدا کردن کار در این کشور به شما کمک خواهد کرد.

۵- امکان سفر به تمام کشورهای حوزه شنگن

ایتالیا جزو کشورهای حوزه شنگن محسوب می‌شود و در نتیجه با ویزای این کشور می‌توانید بدون نیاز به دریافت دوباره ویزا، به سایر کشورهای حوزه شنگن (فرانسه، آلمان و…) سفر کنید. به عبارت دیگر حین تحصیل در ایتالیا گزینه‌های زیادی برای تفریح و گردشگری پیش روی شما خواهد بود.

۶-فرصت پیدا کردن کار پس از تحصیل

کسانی که در ایتالیا یک مقطع تحصیلی را به پایان می‌رسانند، پس از پایان تحصیل برای پیدا کردن کار فرصت خواهند داشت. این در حالی است که مهاجرت کاری مستقیم به ایتالیا برای افرادی که تابعیت کشورهای اروپایی را ندارند بسیار سخت و تقریبا غیرممکن به حساب می‌آید. پیدا کردن کار پس از تحصیل در ایتالیا مسیر شما برای رسیدن به اقامت دائم این کشور را هموار می‌کند. برای کار پیدا کردن محدود به ایتالیا نیستید و تحصیل در ایتالیا شانس شما را برای پیدا کردن کار در سایر کشورهای اروپایی نیز بالا می‌برد.

رایگان در ایتالیا تحصیل کنید

برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا، سه راه وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به شرایط و مهارت‌های خود یکی از این ۳ روش را امتحان کنید. در ادامه، روش‌های تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا نوشته شده است.

1-برای تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا لازم است که در ابتدا، لیست دانشگاه‌هایی که امکان تحصیل بدون مدرک زبان را فراهم کرده‌اند، بررسی کنید. لیست دانشگاه‌ها جهت تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا در ادامه این مطلب آورده شده است و شما می‌توانید بدون ارائه مدرک زبان در این دانشگاه‌ها تحصیل کنید.

2-اگر مقطع تحصیلی قبلی خود را به زبان انگلیسی گذرانده باشید، دیگر نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت. برای استفاده از این روش، شما باید یک مدرک رسمی تحصیلی که نشان دهد، تحصیل شما به زبان انگلیسی بوده، ارائه دهید.

3-برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند در آزمون آنلاین یا مصاحبه تصویری شرکت کنید. این مصاحبه می‌تواند به هدف سنجش میزان تسلط شما به زبان انگلیسی، انگیزه و تمایل شما برای ورود به دانشگاه مورد نظر باشد. شرکت در مصاحبه سنجش زبان دانشگاه نیز می‌تواند یکی از راه‌های تحصیل بدون مدرک زبان در ایتالیا باشد.

دانشگاه با بورسیه ایتالیا

یکی از روش‌های تحصیل رایگان در ایتالیا بورسیه تحصیلیست.

 

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا عبارتند از

بورسیه تحصیلی ایتالیا از دانشگاه پایا

دانشجویان بین المللی که تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی دارند می توانند با ارائه مدارک مبنی بر رزومه علمی و تحقیقاتی قوی خود این بورسیه را که کمک هزینه تحصیلی معادل 8000 یورو را به دانشجویان اعطا می کند دریافت نمایند. لازم به ذکر است معدل برای تحصیل در ایتالیا با این بورسیه تحصیلی لحاظ می گردد.

بورسیه تحصیلی ITN

بورسیه تحصیلی ایتالیا ITN

دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا با ارائه توصیه نامه، رزومه علمی و پژوهشی قوی و همچنین ارائه مقالات متعدد معتبر می توانند موفق به دریافت این نوع از بورسیه تحصیلی ایتالیا گردند که کمک هزینه تحصیلی معادل 3 الی 4 هزار دلار به دانشجویان اعطا می گردد.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیلی DSU

این نوع از بورسیه تحصیلی ایتالیا به دانشجویانی با توان مالی پایین اعطا می گردد که دانشجویان برای دریافت آن باید اثبات کنند که درآمد خانواده آنها در سال کمتر از 10 هزار یورو می باشد. این کمک هزینه تحصیلی به صورت ماهیانه 300 الی 400 یورو می باشد که به دانشجویان اعطا می گردد. این نوع از بورسیه در سراسر دنیا بسیار پرطرفدار است و به طبع آن درخواست برای اخذ آن بالا می باشد. لازم به ذکر است دانشجویان شهروند ایتالیایی شانس بیشتری برای دریافت آن خواهند داشت.

بورس تحصیلی برای رشته های پرستاری

بورسیه تحصیلی ایتالیا از دانشگاه PIEDMONT

این نوع از بورسیه تحصیلی ایتالیا به دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا اختصاص داده می شود که به دانشجویان رشته NAMPT که مرتبط با رشته های سلولی است اعطا می گردد.

بورسیه تحصیلی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی ایتالیا از دانشگاه GRAN SASSO

این نوع از بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا اختصاص داده می شود که در رشته هایی نظیر ریاضی، علوم طبیعی، علوم کامپیوتر، اقتصاد و علوم اجتماعی مشغول به تحصیل هستند اعطا می گردد. این بورسیه تحصیلی معمولا به هر متقاضی تنها یک بار تعلق خواهد گرفت.

بورسیه تحصیلی ایتالیا از دولت ایتالیا

این بورسیه تحصیلی به دانشجویان کارشناسی ارشد تعلق می گیرد که مشغول به تحصیل در رشته های هنر و موسیقی در ایتالیا هستند و همچنین به دانشجویان مقطع دکترا که در رشته های زبان ایتالیایی و یا رشته های تاریخ و فرهنگ ایتالیا مشغول به تحصیل هستند اعطا می گردد.

در صورتی که دانشگاه درخواست شما را مبنی بر دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان بپذیرد و به شما نامه پذیرش بدهد، برای دریافت ویزای تحصیلی نیز نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهید داشت.

سایر مدارک مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی به شرح زیر است:

پاسپورت معتبر

فرم درخواست ویزای تکمیل شده

سوء‌ پیشینه کیفری

گواهی بیمه درمانی

مدارک اثبات تمکن مالی

مدارک اثبات محل اقامت در ایتالیا

ترجمه مدارک و ریزنمرات مقطع تحصیلی قبل

ترجمه مدارک هویتی

مدارک مربوط به پرداخت هزینه ویزا

پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تری درباره ویزای تحصیلی ایتالیا به دست بیاورید.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید