Search
Close this search box.

اقتصاد قبرس شمالی برای مهاجران

اقتصاد قبرس شمالی برای مهاجران

آخرین مطالب خواندنی

اقتصاد قبرس شمالی برای مهاجران

اقتصاد قبرس شمالی برای مهاجران ایرانی اهمیت زیادی دارد بسیاری از افرادی که قبرس را برای مهاجرت انتخاب میکنند نگران امکانات اقتصادی در قبرس شمالی هستند.
در این مقاله میخواهیم حقایق اقتصادی قبرس شمالی را برسی کنیم. ما به‌شما چشم‌انداز واقعی از وضعیت اقتصادی قبرس شمالی می‌دهیم. به‌این ترتیب شما می‌توانید با دید باز انتخاب کنید.

اقتصاد قبرس شمالی برای مهاجران

شاخص اقتصادی GDP در قبرس شمالی:

وبسایت https://tradingeconomics.com/cyprus/gdp شاخص تولید ناخالص ملی قبرس شمالی را به شرح زیر اعلام کرده است:

  1. 1193.80 میلیون یورو از خدمات
  2. 1056.60 میلیون یورو از مدیریت دولتی
  3. 410.50 میلیون یورو از معادن
  4. 327.05 میلیون یورو از تولید
  5. 368.50 میلیون یورو از ساخت و ساز
  6. 93.80 میلیون یورو از کشاورزی

وبسایت اقتصاد و امور مالی اتحادیه اروپا( economy-finance.ec.europa.eu ) تولید ناخالص ملی قبرس شمالی را بدین شرح بیان کرده است:
رشد شاخص تولید ناخالص ملی در 2022 برابر با 5.6 درصد در سال 2023 برابر با 2.3 درصد و پیش بینی برای سال 2024 برابر با 2.7 درصد.

اقتصاد کشور قبرس شمالی در یک نگاه

این کشور به قاره اروپا و آفریقا و آسیا متصل است و این موقعیت استراتژیک کشور قبرس شمالی سبب شده است که اقتصاد قبرس شمالی به نسبت سال‌های گذشته رشد بسیار بالایی داشته باشد.

کشتیرانی در اقتصاد قبرس شمالی
در این کشور حمل و نقل ارزش خاصی دارد به طوری که اغلب شرکت‌های حمل و نقل دریایی که در این جزیره فعال هستند برای خود درآمدزایی بالایی دارند.
بخش تولید در کشور قبرس شمالی نیز رشد چشمگیری نسبت سال‌های گذشته داشته است. کالاهایی که در کشور قبرس شمالی تولید می‌شود هر یک دارای استانداردهای اتحادیه اروپا هستند به طوری که صادرات می‌تواند به کشور‌های اروپایی بدون پرداخت مالیات صورت بگیرد.
در این کشور شرکت‌های مونتاژ و بسته‌بندی محصول نیز دارای شرایط مخصوص به خود هستند.

آثار باستانی در اقتصاد قبرس شمالی
بحث ساخت و ساز املاک در اقتصاد قبرس شمالی نیز از دیگر بخش‌های مهم محسوب می‌شود.در این کشور پروژه‌های ساختمانی سهم بزرگی در اقتصاد کل دارند.

ساخت و ساز در قبرس شمالی
نقش ترکیه در اقتصاد قبرس شمالی

قبرس شمالی وابستگی اقتصادی زیادی به ترکیه دارد. ارز کشور قبرس شمالی لیر ترکیه است و با سقوط لیر ترکیه نوسانات زیادی در اقتصاد قبرس شمالی شاهد بودیم.
اما باید توجه داشته باشید که کشور قبرس شمالی روابط خوبی با اتحادیه اروپا دارد.
این روابط تجاری و تبادلات اقتصادی باعث شده است که اوضاع اقتصادی در قبرس شمالی انعطاف بیشتری در برابر مشکلات اقتصادی تحمیل شده از سوی لیر ترکیه داشته باشد.
قبرس شمالی پتانسیل های اقتصادی فراوانی دارد. این پتانسیل ها توسط دولتمردان با کمک روابط حسنه با اروپا همواره در حال بهتر شدن هستند.
نکته: جنگ اوکراین اقتصاد اتحادیه اروپا و در نتیجه قبرس شمالی را تحت تاثیر قرار داده است. اما این یک وضع پایدار و همیشگی نخواهد بود.
از طرف دیگر بسیاری از روس تبارها و اکراینی تبارها بدلیل جنگ به قبرس آمده‌اند و دارایی‌های خود را نیز همراه آورده‌اند و این موضوع به اقتصاد قبرس شمالی کمک شایانی کرده است.

گردشگری اصلیترین راه درآمدزایی کشور قبرس شمالی

قبرس یک کشور توریستی است. مهمترین روش درآمد دولت قبرس شمالی از توریست است.
ساحل های قبرس در اروپا به تکه ایی از بهشت شهرت دارند و حضور دائم گردشگران اروپایی سطح فرهنگ قبرس شمالی را بشدت بالا برده است. هشت ماه از سال در قبرس گردشگر اروپایی حضور دارد.
این نکته برای ما ایرانیان مزایا و معایبی در بر دارد.
مزایا:
کشوری که از راه توریست درآمد دارد نیاز دائمی به حضور شهروندان کشورهای دیگر دارد. این باعث خواهد شد که سرمایه گذاری و خرید ملک در قبرس شمالی همواره یک راهکار قانونی برای مهاجرت به قبرس باقی بماند. به احتمال بالا شما هرگز نگرانی بابت تغییر این قوانین نخواهیدداشت.
معایب:
وابستگی اقتصادی به توریست باعث میشود دایره مشاغلی که بتوان در قبرس به آنها مشغول بود کوچکتر از کشور خودمان باشد.
برای مشاوره جهت ایجاد شغل در قبرس و یا استخدام در شغل های موجود در قبرس با مشاوران ما تماس بگیرید.

تاریخ و اقتصاد قبرس شمالی
اشتغال در بخش توریست یکی از اصلیترین شغل های ساکنان قبرس است.
قبرس شمالی از طریق هتل ها و مسافرخانه ها، خانه های ساحلی و دیگر خدمات گردشگری درامد لازم برای کشورداری را فراهم میکند.

آنچه ایرانیان باید از اقتصاد قبرس بدانند

قبرس شمالی برای صادرات و واردات به ترکیه وابسته است. هرچند که روابط خوب و مستقلی با اروپا دارد. اما کلیه تبادلات اقتصادی با اروپا از کانال ترکیه انجام میشود.
اقتصاد قبرس را صادرات، واردات و صنعت توریسم به همراه تولیدات بخش کشاورزی و تولید محصولاتی مانند سیب زمینی، جو، گندم ومرکبات بعنوان بخشی از صادرات توانسته است رونق اقتصادی برای قبرس شمالی به همراه داشته باشد.
تولید محصولات صنعتی،پوشاک، صنایع دستی وتنباکو بخش دیگری از صنایعی هستند که صادرات آنها به اقتصاد این کشور کمک میکند.
قبرس شمالی وضع اقتصادی رو به رشدی دارد و همه شاخص ها حاکی از گسترده شدن این امکانات اقتصادی در قبرس شمالی است.
خدمات گردشگری در قبرس شمالی روز به روز درحال گسترش است. اگر به دنبال اشتغال در قبرس هستید. فعالیت در این بخش میتواند آینده شما را تضمین کند. خدماتی مانند تورهای گردشگری، حمل و نقل گردشگران، سکونت گردشگران و … توسعه زیادی در قبرس شمالی پیدا کرده اند.
ساخت و ساز و خرید ملک در قبرس شمالی همواره ارزشمند بوده است و امروزه ارزشمندتر هم شده است. با توجه به حجم گردشگران و امکان اجاره واحدها همواره می‌توان یک درآمد خوب از ملک خود در قبرس داشته باشید.
شاخص های جهانی نیز رشد ارزش ساخت و ساز در قبرس شمالی را تائید کرده و رشد آن در سالهای جاری را پیش بینی کرده اند.
قطب دیگر اقتصاد قبرس شمالی مبتنی بر واردات است. ازجمله مواد خوراکی، نفت و همینطور فرآورده های شیمیایی.
میانگین درآمد سرانه سالانه هر خانوار در این کشور تقریبا 30 هزار دلار تعیین شده است. خوشبختانه در سالهای اخیر اقتصاد در این کشور روندی روبه رشد داشته است. به طوریکه در فیلدهای مهندسی IT، ارتباطات، برق، سرمایه گذاری های بین المللی و… توانسته است به درآمدزایی دست پیداکند.

گردشگری در اقتصاد قبرس و نقش ایرانیان در آن

آموزش عالی و اهمیت اقتصادی آن برای مهاجران

دانشگاه های قدرتمند و بین المللی قبرس یکی از خدمات کشور قبرس به خارجی ها برای کسب درآمد و کمک به اقتصاد کشور است. تعداد دانشجویان ترک و خارجی دانشگاه های قبرس بسیار زیاد است.
این تعداد دانشجو نیازهای روزانه خود را از کسب و کارهای محلی موجود در قبرس شمالی تهیه میکنند. این موضوع رونق کسب و کارهای مرتبط با خوراک و پوشاک و تفریح در قبرس را بیشتر کرده است.
در کنار آن این دانشجویان در مواردی بجای سکونت در خوابگاه ها در منطقه خانه اجاره کرده و یا خانه می‌خرند و این موضوع باعث رشد دائمی املاک و مستغلات قبرس شمالی گردیده است.
قبرس شمالی کشوری روبه‌رشد است و با توجه به پیشرفتهایی که در زمینه های علمی و فنی داشته است. به شدت به جذب نیروی ماهر کاری نیازمند است. از اینرو روند استخدام نیروهای ماهر خارجی بیش از پیش مورد توجه دولت قرار گرفته است.

دانشگاه های قبرس و تاثیر اقتصادی آنها

جذابیت های قبرس برای مهاجران

کشور قبرس شمالی از سال‌های گذشته تا به امروز برای جذب سرمایه‌گذارهای خارجی نرخ مالیاتی را به نسبت سایر کشور‌ها بسیار کمتر نگه داشته است به این ترتیب افرادی که قصد مهاجرت به کشور قبرس شمالی را دارند با توجه به تعرفه ارزان مالیاتی این کشور قطعاً می‌توانند از مزیت‌های مختلفی نیز استفاده نمایند.
این کشور دارای امنیت بسیار زیادی است و این موضوع نیز به نوبه خود در جذب مهاجر بسیار کمک کننده بوده است. بسیاری از شرکت‌های خارجی و انگلیسی زبان برای فرار از مالیات به کشور قبرس شمالی پناه می‌برند.
توریست های اروپایی نیز در فصل های مختلف سال به قبرس آمده و در آنجا خانه اجاره میکنند و میتوانید با اجاره خانه به توریستها بصورت روزانه، هفتگی و یا ماهانه و سالانه درآمد خوبی داشته باشید.
قبرس دارای سیستم بانکی پیشرفته و بین المللی است و این موضوع گسترش اقتصادی قبرس شمالی را تضمین میکند.
قبرس شمالی چگونه مهاجران را دعوت به سرمایه گذاری میکند
قبرس شمالی از اقتصاد بازار آزاد بهره میبرد و این موضوع به همراه طرح های تشویقی برای سرمایه گذاران خارجی باعث شده است که اقتصاد این کشور با سرعت باورنکردنی در حال رشد باشد.
بر حقوق مالکیت شما در قانون اساسی قبرس شمالی تاکید شده است.
برای سرمایه گذاری در قبرس میتوانید یکی از انواع شرکت های زیر را در قبرس ثبت کنید:

  • شرکت‌های محلی
  • شرکت‌های شعبه خارجی
  • شرکت‌های منطقه آزاد تجاری
  • شرکت‌های بازرگانی بین المللی (شرکت برون مرزی)

در قبرس شمالی هم شخص حقیقی و حقوقی موظف به پرداخت مالیات است.

برای بررسی شرایط خود می توانید با مشاورین ما در وست ادوایزر در تماس باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *