Search
Close this search box.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم

آخرین مطالب خواندنی

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم یک گام مهم و هیجان‌انگیز به سوی دستیابی به آموزش برجسته و تجربه فرهنگی فوق‌العاده است. ایتالیا با تاریخ طولانی در زمینه‌های هنر، علوم، و معماری، مقصدی آرمانی برای دانشجویان جوان از سرتاسر جهان محسوب می‌شود. فرایند مهاجرت تحصیلی با دیپلم در این کشور با استفاده از بورسیه‌ها و برنامه‌های تحصیلی، این امکان را به فارغ‌التحصیلان دیپلم فراهم می‌کند تا به یک تجربه تحصیلی و فرهنگی فراگیر دست پیدا کنند. با دستیابی به این فرصت، دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا، با اساتید برجسته همکاری کنند و به دنیایی از امکانات تحصیلی و تحقیقاتی دست یابند. این مهاجرت آموزشی، فراتر از محدوده دیپلم فرد را گسترش می‌دهد و این امکان را به وی داده می‌شود تا مهارت‌های خود را توسعه دهد و از این تجربه برای شکوفایی حرفه‌ای خود بهره‌مند شود.

 

 • کارشناسی تجارت و مدیریت
 • کارشناسی اقتصاد
 • کارشناسی علوم اجتماعی
 • کارشناسی هنر و طراحی

بر اساس کتاب رکوردهای جهانی گینس، دانشگاه بولونیا، قدیمی‌ ترین دانشگاه اروپاست و از سال 1808، بدون توقف مشغول فعالیت ‌های آموزشی بوده است. ایتالیا، ترکیب کاملی از کیفیت بالای زندگی و هزینه‌های ارزان زندگی است. قطعاً، بسته به شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید، قیمت ‌ها ممکن است متغیّر باشد. معمولاً اگر تمایل به زندگی در شهرهای کوچکی همچون بولزانو و بولونیا دارید، باید حدود 007 یورو در ماه کنار بگذارید، در حالیکه میلان و رم با حدود 0010 یورو در ماه، کمی گران ‌تر هستند. هزینه‌های آموزشی، از سوی دیگر، به نوع دانشگاه انتخابی ‌تان خصوصی یا دولتی نیز بستگی دارد. برای مثال، دانشگاه‌های دولتی تا 1000 یورو و دانشگاه‌های خصوصی از 1800 تا 4000 یورو در سال هزینه دارند. قطعاً، اگر فکر می ‌کنید تامین هزینه‌های آموزشی و زندگی در ایتالیا، ممکن است سخت باشد، می‌توانید بورسیه‌های موجود در دانشگاه‌های ایتالیا را بررسی کنید. هشت شهر برتر برای تحصیل در ایتالیا به شهر زیر است:

 • میلان
 • رم
 • پیزا
 • بولونیا
 • فلورانس
 • سیه نا
 • ونیز
 • تاورمینا

 

همچنین بخوانیدشرط معدل دانشگاه های ایتالیا

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا با مدرک دیپلم

با در دست داشتن نامه پذیرش رسمی، می‌توانید برای ویزای دانشجویی اقدام کنید. برای دوره‌های تحصیلی کامل، ویزای نوع D (مدت طولانی) برای اقامت بیش از 90 روز در ایتالیا باید درخواست شود. ویزا را می‌توان از سه ماه قبل در کنسولگری ایتالیا درخواست کرد، در حالی که مصاحبه ویزا را می‌توان حداقل یک ماه قبل از خروج برنامه ریزی شده به ایتالیا برنامه ریزی کرد. پس از مصاحبه، پردازش ویزا معمولا حدود یک الی سه هفته طول می‌ کشد.

الزامات عمومی برای دانشجویان بین المللی که به دنبال تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا هستند شامل رزومه، ریز نمرات رسمی و نمرات آزمون‌های استاندارد مانند نمرات آزمون زبان است. به علاوه موارد اضافی مانند انگیزه نامه‌ ها، توصیه نامه‌ها و مواردی از این قبیل نیز بسته به مورد ممکن است مورد نیاز باشند.

موارد زیر نیز برای درخواست ویزا لازم خواهند بود:

برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا، دانشجویان نیاز به تهیه و ارائه مدارک مختلف دارند. مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا عبارتند از:

  1. فرم درخواست ویزا: تکمیل و امضاء فرم درخواست ویزا یکی از اولین مراحل است.
  2. پاسپورت: پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ پیش‌بینی شده برای ورود به ایتالیا.
  3. تصویر عکس‌های اسکن شده: تصویر عکس‌های رنگی در ابعاد استاندارد با پس زمینه سفید.
  4. پذیرش از دانشگاه ایتالیا: نامه پذیرش از دانشگاه ایتالیا که نشان‌دهنده ثبت‌نام و پذیرش شما در یک برنامه تحصیلی است.
  5. مدارک تحصیلی: ترجمه مدارک تحصیلی شما به ایتالیایی یا انگلیسی و مدارک اصلی.
  6. اطلاعات مالی: ارائه اسنادی که نشان دهنده توان مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در ایتالیا می‌باشد. این ممکن است شامل گواهی حساب بانکی، اظهارنامه مالی، یا نامه حمایت مالی از افراد دیگر باشد.
  7. بیمه سلامت: بیمه سلامت برای پوشش هزینه‌های درمانی در طول دوره تحصیل.
  8. برنامه تحصیلی: توضیحات کامل در مورد برنامه تحصیلی، مدت زمان تحصیل و سایر جزئیات مرتبط.
  9. مدارک اضافی: ممکن است برخی از دانشگاه‌ها یا سفارت ایتالیا مدارک اضافی خاصی را نیز از شما بخواهند.

اولین دوره تحصیلی در دانشگاه های کشور ایتالیا پس از کسب مدرک دیپلم دوره LAUREA می باشد. جهت کسب مدرک تحصیلی این دوره متقاضیان باید که 180 Credit کسب کنند و لازم به ذکر می باشد که تحصیل در این دوره حداقل سه سال طول می کشد. در این دوره تحصیلی متقاضیان و دانشجویان و متقاضیان از آموزش های مقدماتی در زمینه های مختلف تحصیلی بهره مند می شوند. بعد از اتمام این دوره، متقاضیان مجوز تحصیل در سطوح بالاتر را کسب می کنند.

برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم، نباید بیش از 3 تا 5 سال گپ تحصیلی داشته باشید و بنابر قوانین دانشگاه ایتالیایی، باید از شرط معدل برای رشته مربوطه برخوردار باشید.

برخلاف شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک کارشناسی که نیازمند توصیه نامه اساتید، انگیزه نامه و احتمالا نمرات آزمون های بین المللی GRE، SAT و غیره است؛ برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم به ارائه این نوع از مدارک نیازی نخواهید داشت.

اما باید به این موضوع توجه کنید که اغلب رشته های تحصیلی مقطع کارشناسی در ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می شوند، از این رو ارائه مدرک زبان ایتالیایی به جای مدرک زبان انگلیسی جزو موارد الزامی برای شما خواهد بود.

همچنین بخوانید:مرکز تخصصی ویزای ایتالیا

دانشگاه تجارت ایتالیا با دیپلم

بورسیه‌های استانی ایتالیا

یکی از روش های اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا با دیپلم، بورسیه‌های استانی ایتالیا است که توسط استان محل تحصیل دانشجو منحصراً ارائه می‌شود. این بورسیه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در کشور خود از درآمد بالایی برخوردار نیستند و نمی ‌توانند هزینه‌های زندگی و شهریه را در ایتالیا بپرداند.

با استفاده از این بورسیه دانشجو می‌تواند همه یا بخشی از هزینه‌های تحصیلی خود را پرداخت کند. لازم به ذکر است که این بورسیه فقط از طریق مدارک مالی که خود دانشجو به دانشگاه ارائه می‌دهد اعطا می‌ گردد و نیازی به داشتن رزومه تحصیلی یا مقالات ISI ندارد.

مبلغ بورسیه شامل از2000 تا 7000 یورو به علاوه 70% تخفیف در خدمات خوابگاه و سلف سرویس و کارت تردد می‌باشد. این بورسیه تقریباً به همه مقاطع تحصیلی تعلق می‌گیرد و نیمی از هزینه‌های تحصیلی دانشجو را در برمیگیرد. مبنای بررسی شرایط دانشجو برای اعطای این بورسیه میزان توان مالی خانواده دانشجو می‌باشد.

همچنین بخوانیدبورسیه استانی تحصیلی در ایتالیا

بورسیه تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیا

بورسیه‌های تحصیلی وزارت امور خارجه ایتالیا یک فرصت بی‌نظیر برای دانشجویان بین‌المللی به منظور دستیابی به تحصیلات عالی در این کشور است. این بورسیه‌ها تحت عنوان “برنامه بورسیه دولت ایتالیا” شناخته می‌شوند و تحت نظارت وزارت امور خارجه ایتالیا ارائه می‌شوند. متقاضیان می‌توانند از این فرصت برای تحقق اهداف تحصیلی و پژوهشی خود بهره‌مند شوند.

این بورسیه‌ها شامل هر دو مقطع تحصیلی کارشناسی و فوق‌لیسانس و تخصصی در زمینه‌های مختلف علمی از جمله علوم انسانی، علوم اجتماعی، مهندسی، علوم پزشکی و هنر می‌شوند. برنامه بورسیه دولت ایتالیا به دانشجویان بین‌المللی امکان می‌دهد تا در دانشگاه‌های معتبر ایتالیا به تحصیلات خود ادامه دهند و با محققان برجسته در حوزه تخصصی خود همکاری کنند.

درخواست کنندگان باید مدارک لازم را تهیه کرده و فرآیند اعلام نیازهای مالی و تحقیقاتی خود را با دقت انجام دهند. این بورسیه‌ها به عنوان یک فرصت حیاتی برای توسعه تحصیلات و افزایش دانش و مهارت‌های دانشجویان در سطح جهانی مطرح می‌شوند.

بورسیه EDISU

هر ساله دانشگاه پاویا (EDISU) یک فراخوان به متقاضیان دریافت بورسیه اعلام می کند که آخرین مهلت ارسال درخواست اواخر سپتامبر است. دانشگاه پاویا 150 کمک هزینه تحصیلی به دانشجویان مستعد که در برنامه ‌های تحصیلی 2022-2023 شرکت می‌کنند، اعطا می‌کند.

هدف از اعطای این کمک‌ های مالی ارتقای سطح آموزش عالی است. مبلغ این کمک‌های مالی به میزان درآمد خانواده دانشجو و نوع پذیرش او بستگی دارد. دانشجویان‌، از جمله دانشجویان بین المللی غیر اتحادیه اروپا که در دوره‌های لیسانس بصورت تمام وقت در یکی از دانشگاه‌های پیمونت (‌یعنی پلی تکنیک تورینو، دانشگاه شرق پیمونت) تحصیل کنند، می ‌توانند برای بورسیه تحصیلی EDISU در صورتی که واجد شرایط باشند، درخواست دهند.

بورسیه دانشگاه Bocconi

این دانشگاه برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان بین المللی بورسیه اعطا می کند. مهلت ارسال درخواست ژانویه تا می هر سال می‌باشد. در مجموع 80 کمک هزینه تحصیلی توسط این دانشگاه اعطا می‌شود که 40 بورسیه برای دوره کارشناسی و 40 بورسیه برای دوره کارشناسی ارشد می‌باشد.

دانشگاه Bocconi بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان مقطع کارشناسی را تا سقف 12000 یورو برای مقطع کارشناسی در سال برای حداکثر 3 سال تحصیلی ارائه می‌دهد. متقاضیان باید فرم درخواست آنلاین دانشگاه بوکّونی را تکمیل و تا آخر مهلت اعلام شده ارسال کنند. برای دسترسی به این فرم باید به سایت دانشگاه Bocconi مراجعه کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه Bologna

دانشگاه Bologna برای متقاضیان دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا با دیپلم، قبولی در آزمون SAT را به عنوان شرط اولیه در نظر گرفته است. همچنین این بورسیه به افراد زیر 30 سال تعلق می گیرد.

کمک هزینه تحصیل دانشگاه Bologna برای دانشجویان بین المللی واجد شرایطی که مایل به ثبت ‌نام در دوره‌ های کارشناسی و کارشناسی ارشد و یا متقاضی شرکت در کورس های تک دوره ‌ای در دانشگاه Bologna هستند‌، تعلق می‌گیرد‌.

هر کمک هزینه تحصیلی این دانشگاه برای یک سال تحصیلی تعلق می‌گیرد و از حداقل 1400 یورو تا 5000 یورو و معافیت کامل از شهریه می‌باشد‌. این بورسیه شامل کمک هزینه تحصیلی و خدمات اقامتی، خدمات جابه جایی دانشجویان، خدمات فناوری اطلاعات و همچنین استفاده از بوفه غذایی می‌باشد.

همچنین بخوانید:بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه تحصیل در دانشگاه Padua

دانشگاه پادوا (University of Padua) یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا با تاریخی که به قرون وسطی بازمی‌گردد، ارائه دهنده بورسیه‌های تحصیلی متنوع به دانشجویان بین‌المللی است. بورسیه‌های تحصیل در دانشگاه پادوا به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در محیطی تحقیقاتی پویا و با اساتید برجسته، تحصیلات خود را ادامه دهند.

این بورسیه‌ها شامل مقاطع تحصیلی مختلف از کارشناسی تا دکتری، در زمینه‌های مختلف از علوم پایه تا علوم انسانی و هنر می‌شوند. دانشجویان می‌توانند بر اساس تخصص و علاقه شخصی خود، به بورسیه‌های مختلف در دانشگاه پادوا درخواست دهند.

برخی از بورسیه‌ها ممکن است شامل تخفیف شهریه، حمایت مالی، یا فرصت‌های تحقیقاتی باشند. دانشجویان متقاضی باید مدارک لازم را به دقت تهیه کنند و فرآیند درخواست خود را با دقت انجام دهند. همچنین، باید به تاریخ‌ها و شرایط خاص هر بورسیه توجه داشته باشند.

تحصیل در دانشگاه پادوا با بورسیه تحصیلی یک فرصت منحصر به فرد برای بهره‌مندی از آموزش با کیفیت، فرهنگ بی‌نظیر ایتالیا، و مشارکت در تحقیقات بین‌المللی فراهم می‌کند.

این بورسیه تحصیلی شامل کمک هزینه زندگی در ایتالیا تا سقف 8000 یورو و معافیت از هزینه تحصیل می‌باشد.

بورسیه بین المللی UCSC

دانشگاه پادوا (University of Padua) یکی از قدیمی‌ترین و برجسته‌ترین دانشگاه‌های ایتالیا با تاریخی که به قرون وسطی بازمی‌گردد، ارائه دهنده بورسیه‌های تحصیلی متنوع به دانشجویان بین‌المللی است. بورسیه‌های تحصیل در دانشگاه پادوا به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا در محیطی تحقیقاتی پویا و با اساتید برجسته، تحصیلات خود را ادامه دهند.

این بورسیه‌ها شامل مقاطع تحصیلی مختلف از کارشناسی تا دکتری، در زمینه‌های مختلف از علوم پایه تا علوم انسانی و هنر می‌شوند. دانشجویان می‌توانند بر اساس تخصص و علاقه شخصی خود، به بورسیه‌های مختلف در دانشگاه پادوا درخواست دهند.

برخی از بورسیه‌ها ممکن است شامل تخفیف شهریه، حمایت مالی، یا فرصت‌های تحقیقاتی باشند. دانشجویان متقاضی باید مدارک لازم را به دقت تهیه کنند و فرآیند درخواست خود را با دقت انجام دهند. همچنین، باید به تاریخ‌ها و شرایط خاص هر بورسیه توجه داشته باشند.

تحصیل در دانشگاه پادوا با بورسیه تحصیلی یک فرصت منحصر به فرد برای بهره‌مندی از آموزش با کیفیت، فرهنگ بی‌نظیر ایتالیا، و مشارکت در تحقیقات بین‌المللی فراهم می‌کند.

مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیلی با مدرکدیپلم

مدارک لازم برای اخذ بورسیه ایتالیا با دیپلم

 • فرم درخواست بورسیه: تکمیل و ارسال فرم درخواست بورسیه به همراه اطلاعات شخصی و تحصیلی.
 • پاسپورت: پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار از تاریخ پیش‌بینی شده برای ورود به ایتالیا.
 • مدارک تحصیلی: ترجمه مدارک تحصیلی شما به ایتالیایی یا انگلیسی و مدارک اصلی. این شامل دیپلم دبیرستان یا معادل آن می‌شود.
 • نامه توصیه: نامه توصیه از یک یا دو استاد یا افرادی که می‌توانند درباره توانایی‌ها و تعهد شما به تحصیلات بنویسند.
 • نمونه کارها یا پروژه تحقیقاتی (اختیاری): درخواست‌های بورسیه ممکن است نیاز به ارائه نمونه کارها یا توضیح پروژه تحقیقاتی داشته باشند.
 • آزمون زبان: نتایج آزمون‌های زبان معترف به مانند IELTS یا TOEFL (اگر زبان انگلیسی مورد نیاز باشد) یا دیگر آزمون‌های معتبر.
 • CV (رزومه): رزومه‌ای که تجربیات تحصیلی، پروژه‌ها، و مهارت‌های شما را نشان دهد.
 • نامه تحقیقی (Statement of Purpose): نامه‌ای که اهداف شما در حوزه تحصیلی مورد نظر و دلایل درخواست بورسیه را توضیح دهد.
 • شواهد اقتصادی: اسنادی که توانایی مالی شما برای تحصیل و زندگی در ایتالیا را نشان دهند. این شامل گواهی حساب بانکی، اظهارنامه مالی، یا سایر اسناد مرتبط می‌شود.

شرایط سنی

یکی دیگر از مواردی که برای تحصیل در ایتالیا باید به آن توجه داشته باشید این است که شرایط سنی برای تحصیل در کشور ایتالیا با توجه به دانشگاه و دوره تحصیلی که قصد حضور در آن را دارید، متفاوت است. باید این حال سن طلایی برای دریافت ویزا به منظور تحصیل در ایتالیا، سن 21 تا 28 ساله است و در صورتی که سن شما بیشتر باشد، احتمال اینکه درخواست شما ریجکت شود خواهد بود.

شرط معدل

یکی دیگر از شرایط تحصیل در ایتالیا، داشتن معدل بالا است. البته به طور کلی شرط معدل براساس دانشگاه و رشته انتخابی می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال در برخی از دانشگاه ‌های کشور ایتالیا که شاهد ظرفیت بالایی به منظور پذیرش دانشجو هستیم، ارائه معدل و شرط معدل الزامی نیست.

با این حال برای حضور در رشته‌ های خاص مثل تحصیل پزشکی در ایتالیا نیاز است تا معدل بالایی داشته باشید تا درخواست اپلای شما تایید شود و بتوانید اجازه حضور در دانشگاه‌های این کشور را دریافت کنید.

شرایط کار دانشجویی در ایتالیا با دیپلم

در ایتالیا دانشجویان دارای مدرک دیپلم این امکان را دارند که در حین تحصیل کار کنند. با این حال، شرایط و محدودیت های خاصی وجود دارد که دانش آموزان باید از آنها آگاه باشند:

 • اجازه کار: دانشجویان خارجی برای اینکه بتوانند در ایتالیا مشغول به کار گردند بایستی حتما مجوز کار را دریافت کنند.
 • ساعات کار: دانشجویان در طول سال تحصیلی 1040 ساعت را می توانند مشغول به کار شوند. در حقیقیت به صورت هفتگی 20 ساعت و در تعطیلات دانشگاه به صورت تمام وقت مجاز به کار هستند.
 • مالیات: دانشجویان ملزم به پرداخت مالیات بر درآمد خود هستند، اما میزان مالیات بستگی به میزان کسب شده و وضعیت اقامت دانشجو دارد.
 • نوع کار: دانشجویان به انواع خاصی از کار مانند مشاغل پاره وقت یا فصلی محدود می شوند.
 • مهارت های زبانی: تسلط به زبان ایتالیایی برای اکثر مشاغل در ایتالیا ضروری است، به ویژه مشاغلی که شامل تعامل با مردم است.

همچنین بخوانید:تحصیل در دانشگاه تورین ایتالیا برای ایرانیان

نتیجه گیری

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم یک فرصت فراگیر و الهام‌بخش برای دانشجویان است. با داشتن دیپلم، می‌توانید در یکی از دانشگاه‌های معتبر و تاریخی این کشور تحصیل کنید و تجربه‌ی آموزشی غنی و چالش‌انگیزی را تجربه کنید. با ایتالیا به‌عنوان مقصد تحصیلی، شما فرصت خواهید داشت تا به میراث فرهنگی، هنری، و تاریخی این کشور پی ببرید.

برنامه‌های بورسیه و پشتیبانی‌های مالی مختلف برای دانشجویان بین‌المللی در دسترس هستند و می‌توانید با مدارک لازم، نامه تحقیق، و تعهد به تحصیلات، این فرصت‌ها را بهره‌مند شوید. آموزش در ایتالیا علاوه بر ارتقاء دانش تخصصی، این امکان را به شما می‌دهد که با جوانب مختلف فرهنگ ایتالیایی آشنا شوید و در یک محیط چندفرهنگی تحصیل کنید.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با دیپلم به شما فرصتی جهت گسترش دانش، تجربه‌ی زندگی در یکی از زیباترین کشورهای جهان، و ایجاد ارتباطات بین‌المللی می‌دهد. این تجربه نه تنها به توسعه تحصیلات شما کمک می‌کند بلکه از لحاظ شخصی و فرهنگی نیز شما را غنی‌تر می‌سازد.

 

دیگر مقالات مفید وست ادوایزر:

چالش زبان ایتالیایی در مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

بورسیه استانی تحصیلی در ایتالیا

تحصیل پزشکی ایتالیا

 

 

برای اخذ ویزای تحصیلی دانشگاه های ایتالیا با مدرک دیپلم با ما تماس بگیرید.(مشاوره رایگان)



این مطلب را به اشتراک بگذارید

3 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *