تحصیل پزشکی تو ایتالیا مثل تحصیل دندانپزشکی تو ایتالیا، به خاطر کیفیت بالای آموزش تحصیل به زبان انگلیسی و هزینه‌های پایین از محبوبیت زیادی برخورداره. خیلی از دانشگاه های برتر کشور ایتالیا آموزش تو سطح جهانی رو به طور کامل به زبان انگلیسی میدن. دانشجوهای بین المللی که می‌خوان تو رشته پزشکی تو ایتالیا تحصیل کنن، باید توی آزمون ورودی دانشگاه‌های ایتالیا مختص یعنی آزمون آیمت نمره قبولی حداکثر ۹۰ رو بگیرن. تحصیل تو رشته پزشکی تو ایتالیا ۶ سال طول می‌کشه که شامل دوره‌های تئوری و بالینی هستش. به طور کلی کشور ایتالیا و تحصیل تو رشته پزشکی تو این کشور از حسن‌های زیادی برخورداره که یکی از مهم‌ترین حسن‌های اون می‌تونیم به هزینه شهریه پایین اشاره کنیم. واسه قبول شدن توی رشته پزشکی تو این کشور و ویزای تحصیلی نیاز به مدارکیه که متقاضی باید اونو ارائه بده،  این مدارک بسته به اینکه شخص تو چه شرایطی هستش متفاوته.

 تو حالت کلی اقامت تحصیلی برای تحصیل تو رشته پزشکی در کشور ایتالیا تو دو مرحله انجام میشه.

 تو مرحله اول شخص متقاضی باید مدارکی که ازش خواستند رو ارائه بده و تو مرحله دوم بعد از اینکه نامه پذیرش واسه شخص متقاضی ارسال شد، برای دریافت ویزا اقدام کنه.

 مراحل اخذ پذیرش تحصیلی اپلای پزشکی تو ایتالیا به این صورته که مدارک  رو باید به طور کامل ارائه بده که شامل:

 اسکن صفحه اول پاسپورت

اسکن مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیایی

ترجمه مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی

ترجمه ریز نمرات دوران تحصیلی تو دبیرستان

مدرک نمره آزمون imat

دقت داشته باشین که همه ترجمه‌ها باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی باشه. بعد از اینکه مدارکتون رو تکمیل کردین اونا رو باید برای دانشگاهی که انتخاب کردین ارسال کنین و منتظر جواب اون از دانشگاه باشین. توجه داشته باشین که موقع انتخاب دانشگاه حتماً بررسی کنین که این دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت باشه.

 وقتی که برای تحصیل پزشکی تو ایتالیا اقدام می‌کنین باید به فکر زمانی که می‌خواهید به ایران برگردین هم باشید. اگه بعد از اینکه تحصیلتون تموم شد خواستید به ایران برگردید و مشغول کار بشید، باید مدرکتون مورد تایید وزارت بهداشت باشه در غیر این صورت به شما اجازه کار نمیدن. برای تحصیل پزشکی تو ایتالیا باید ویزای ایتالیا داشته باشین.

 شرایط کلی برای گرفتن ویزای ایتالیا داشتن این مدارک است:

 داشتن یه پاسپورت معتبر

 ارائه کپی از برنامه سفرتون

نداشتن سابقه جرم و جنایت و شکستن قانون و عدم منع شدن از ورود به ایتالیا تو سال‌های گذشته.


تو ایتالیا پزشک شو

بعد از اینکه مطمئن شدیم شرایط ویزا گرفتن و دارید یا نه، باید از سفارت ایتالیا وقت بگیرین تو زمانی که وقت شما تعیین شده، به سفارت برین و مدارک خودتون رو ارائه بدین، تو مصاحبه به شما میگن که واجد شرایط هستین یا نه.

 کشور ایتالیا علاوه بر اینکه فرهنگ و تاریخ غنی داره، تو زمینه تحصیلات نیز سالیانه هزاران دانشجوی غیرایتالیایی برای تحصیل پزشکی تو ایتالیا به این کشور سفر می‌کنن. البته این موضوع به این معنی نیستش که قبول شدن تو دانشگاه‌های این کشور خیلی آسونه. ایتالیا کشور اروپاییه و به دلیل شکل ظاهری اون در نقشه جهان، کشور چکمه نیز میگن. زبان اصلی این کشور ایتالیاییه واحد پول اون یوروئه. با اینکه زبون اصلی این کشور ایتالیاییه، تدریس تو دانشگاه‌های اون به زبان انگلیسی انجام می‌شه. تحصیل تو ایتالیا مزیت‌های بسیاری داره این کشور علاوه بر زیبایی، تاریخ و فرهنگ غنی و جذابی که داره، دارای رنکینگ بالای علمی هم هست. دانشگاه‌های خیلی معتبری تو این کشور وجود داره که با تحصیل کردن در هر کدوم از اونا می‌تونین از آینده شغلی خودتون مطمئن باشین. معمولاً تو این کشور پذیرای دانشجوها و دانش آموزان از سراسر دنیا هست و اگه شرایط لازمو داشته باشین، به راحتی می‌تونین تو این کشور تحصیل کنین. دقت داشته باشین که پذیرش تو رشته‌های پزشکی به دلیل حساسیت‌های بالای این رشته‌ها تو همه کشورها از بقیه رشته‌ها سخت‌تره.

اولین چیزی که واسه تحصیل پزشکی تو ایتالیا نیاز دارین، مدرک دیپلمه که به معنای ۱۲ سال تحصیل تو کشور خودتونه. خوشبختانه از لحاظ تحصیلی ایتالیا تفاوت زیادی با ایران نداره و مدرک دیپلم شما تو ایران قابل قبوله، اما نیاز دارین مدرک خودتونو ترجمه کنید و این ترجمه باید به زبان انگلیسی یا ایتالیایی باشه.

 از موارد دیگه‌ای که برای پذیرش پزشکی در ایتالیا اهمیت داره، گرفتن نمره قبولی آزمون آی مت هست. این آزمون تو ۱۳ دانشگاه قابل قبول بوده و نمره قبولی اون با توجه به درخواست دانشگاه‌ مورد نظر متفاوته. این آزمون سالی یه بار برگزار میشه، می‌تونی این آزمونو علاوه بر ایتالیا، تو ۲۰ کشور دیگه ارائه بدین. و با توجه به شرایط خودتون کشوری که می‌خواید در اون آزمون بدید رو انتخاب کنید. این آزمون ۱۲۰ یوروست که به صورت سراسری تو این ۲۰ کشور برگزار می‌شه. آزمون آی مت شامل ۵ موضوع زیست، ریاضی، شیمی، فیزیک، منطق و اطلاعات عمومی بوده که تعداد سوالات هر موضوع با دیگری متفاوته. تعداد سوالات ریاضی و فیزیک ۴ عدد، شیمی ۱۲ عدد، زیست شناسی ۱۸ عدد، منطق صد و اطلاعات عمومی دو عدده. دانش زبانی بالا برای تحصیل پزشکی تو ایتالیا خیلی مهمه. برای اثبات این موضوع نیاز به مدرک یکی از دو آزمون آیلتس یا تافل دارین که نمره قبولی تو آزمون آیلتس حداقل پنج و نیم، حداقل نمره تو تافل ۸۷ هستش. زبان ایتالیایی واسه دانشجویان الزامی نیستش اما رسیدن به سطح b1 ایتالیایی واسه خیلی از دانشگاه‌ها تو ایتالیا مهمه.

 دلیل ضروری بودن دانستن زبان ایتالیایی اینه که تو دوران کارآموزی دانشجویان دچار مشکل نشن، چرا که بیشتر مردم ایتالیا زبان انگلیسی بلد نیستن و بیشتر بیمارستان ها هم ایتالیایی صحبت می‌کنن. یادگیری زبان ایتالیایی تو سال اول تحصیل انجام میشه که علاوه بر اینکه کمک زیادی به یادگیری می‌کنه باعث راحت‌تر شدن زندگی تو ایتالیا و برقراری ارتباط با افراد بومی اونجا میشه. ایتالیا اهمیت خیلی زیادی به علم و دانش پروری میده، اما دانشگاه‌های اون رایگان نیستن و باید هزینه بابت دانشگاه پرداخت بشه. با گرفتن بورسیه تحصیلی پرداخت این هزینه برای دانشجویان راحت‌تر میشه اما اخذ بورسیه پزشکی نسبت به بورسیه رشته‌های دیگه سخت‌تره چون که افراد بیشتری خواهان اونن.

 برای گرفتن این بورسیه باید ثابت کنین که درآمد سالیانه خانوادگی شما زیر ۵۰ هزار یوروئه. مثل هر کشور دیگه‌ای پزشکی یکی از شغل‌های پردرآمد تو ایتالیا محسوب میشه. بعد از تموم شدن تحصیل پزشکی تو ایتالیا به دلیل قابل قبول بودن دانشگاه این کشور به راحتی می‌تونیم به ایران برگردین و مشغول کار بشین.

پزشکی تو ایتالیا

درباره (westadviser)

شرکت بین المللی هستی نام آوران آبان غرب (westadviser) با بیش از سالها تجربه در خصوص مشاوره سرمایه گذاری، ملکی و تخصصی داخل و خارج از ایران داشته است. شرکت وست ادوایزر از آغاز فعالیت خود در زمینه مهاجرتی از جمله مهاجرت به کانادا ، مهاجرت به ترکیه ، مهاجرت به شیلی ،مهاجرت به استرالیا ،مهاجرت به قبرس شمالی ،مهاجرت به ایتالیا و اقامت اروپا با موفقیت های پی در پی خود توانسته رضایت بسیاری از متقاضیان را به خود جلب نماید.

پرستاری در ایتالیا

کار بعد از اتمام تحصیل در ایتالیا

 گزینه دیگه‌ای که دارین، کار کردن تو کشور ایتالیاست،به راحتی می‌تونین تو این کشور مشغول به کار بشین اما به عنوان یه فرد غیر ایتالیایی نیاز به ارائه مدارکی دارین که اجازه کار تو این کشور به شما داده بشه.

 از مهمترین مدارک، اثبات سطح بالای زبان شماست. مورد دیگه‌ای که نیاز دارین، اخذ ویزای کاری و مجوز کاره. لازم به ذکره که نداشتن سابقه قانون شکنی از مسائل مهمیه که واسه مجوز کار اون رو بررسی می‌کنند.

پزشکی ایتالیا

شرایط سنی برای تحصیل پزشکی

 برای تحصیل پزشکی تو ایتالیا شرایط سنی خاصی لازم نیست. شرایط سنی برای هر دانشگاه با دانشگاه دیگر  متفاوته و عدد دقیقی برای اون وجود نداره، با توجه به سن خود بعد دانشگاه مناسب خودتون رو پیدا کنین. اگرچه شرایط سنی واسه دانشگاه اهمیت زیادی نداره، اما برای گرفتن ویزا با اون دقت میشه. به طور مثال اگه گپ تحصیلی شما زیاد باشه و قابل توجیه نباشه، احتمال رد شدن درخواست ویزای شما بسیار زیاده. همچنین دقت کنین که تحصیل پزشکی تو ایتالیا سال‌ها زمان می‌بره، پس اگه سن شما بالاست، اقدام به تحصیل در این رشته زیاد منطقی نیست.

رشته پزشکی بدون آزمون در ایتالیا

 دانشجویان برای داشتن امتیاز بیشتر برای قبول شدن تو رشته پزشکی می‌تونن انگیزه نامه برای رشته پزشکی تهیه کنن. تو ایتالیا رشته پزشکی علاوه بر دانشگاه‌های دولتی تو دانشگاه‌های خصوصی هم تدریس میشه و کسانی که تو آزمون آی مت موفق به قبول شدن تو رشته پزشکی نشدن برای تحصیل تو یکی از این دانشگاه‌ها می‌تونن اقدام کنند. شرایط تحصیل پزشکی بدون آزمون در ایتالیا خیلی ساده‌تره اما تو دانشگاه‌های خصوصی نه تنها کیفیت و اعتبار تحصیل در دانشگاه دولتی رو نداره همینطور از نظر هزینه‌ام خیلی مقرون به صرفه نیستش. به همین دلیله که متقاضیان برای قبولی تو آزمون آی مت تلاش می‌کنند تا شرایط تحصیل و زندگی در ایتالیا به صورت بهتری داشته باشن.

 دانشگاه‌ها حداقل نمره مد نظر خودشون رو برای قبولی دانشجوی پزشکی اعلام می‌کنن و دانشجوهایی که قصد دارن در دانشگاه خاصی پذیرفته بشن باید تلاششونو کنن نمره حد نصاب اعلام شده از طرف اون دانشگاه به دست بیارن.

 بعضی از دانشگاه‌ها علاوه بر آزمون آی مت یک آزمون ورودی دیگه هم برگزار می‌کنن و متقاضیان تحصیل تو این دانشگاه‌ها باید پس از قبولی در آی مت در آزمون ورودی منحصر به فرد دانشگاه هم قبول بشن.

طول دوره پزشکی

 تو کشور ایتالیا دانشجوها طی ۱۲ ترم یا ۶ سال تحصیل می‌تونن تحصیلات خودشونو به پایان برسونن و مدرک پزشکی رو دریافت کنند هر دانشجو تو مدت تحصیل خودش باید ۳۶۰ واحد و پشت سر بذاره. طبیعتاً دانشجو نتونه واحدهای تحصیلیشو تو زمانبندی مناسب پاس کنه، طول مدت تحصیلشم بیشتر می‌شه. واحد پزشکی تو ایتالیا شامل درس‌های تئوری و عملی‌اند. دانشجویان این دوره باید دوره کلینیکال کیه دوره ۶ ساله است رو نیز بگذرونن تا بتونن مدرک خودشونو دریافت کنن. طول مدت تحصیلی پزشکی تو ایتالیا، به هزینه دانشجوها داره و بهتره دانشجویان تلاش کنند تحصیل  در مدت مقرر به پایان برسه.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید