بورسیه تحصیلی ایتالیا یکی از خدمات تحصیلی است که در دانشگاه های مختلف ایتالیا ارائه می گردد. همان طور که می دانید تحصیل در دانشگاه های ایتالیا مجانی نیست و مشمول هزینه و پرداخت شهریه می باشد. دانشگاه های دولتی ایتالیا نیز معمولا بین سالی 1500 تا 4 الی 5000 یورو هزینه دارند. بورسیه های تحصیلی ایتالیا مبتنی بر نیاز در ایتالیا فراهم شده است و به این صورت است که دانشگاه های ایتالیا یا شهرداری منطقه ای که در آن تحصیل می کنید، برای دانشجویان بین المللی مبالغی را به عنوان کمک هزینه اهداء می نمایند. بورسیه های تحصیلی ایتالیا بین 200 تا 500 و حتی 900 یورو در ماه می باشند.

تحصیل در ایتالیا با بورسیه، کمک هزینه های تحصیل در ایتالیا، شرایط اخذ انواع بورسیه های دولتی و غیر دولتی، بورسیه دانشگاهی ایتالیا، بورسیه DSU، بورسیه ارگو، بورسیه های استانی ایتالیا، مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا و زمان ثبت نام بورسیه استانی ایتالیا در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد.

شرایط کلی بورسیه تحصیلی ایتالیا

با عنایت به سطح بالای علمی دانشگاه های ایتالیا و جایگاه بسیار خوب این دانشگاه ها در رتبه بندی جهانی QS از یک سو و امکان تحصیل در ایتالیا با بورس تحصیلی از سویی دیگر، این کشور را به یکی از مقاصد اولیه و اصلی برای تحصیلات دانشگاهی و آکادمیک تبدیل نموده است. دانشگاه های ایتالیا شهریه های متفاوتی را بسته به آن چه که ارائه می دهند، در نظر گرفته اند. به طور مثال ممکن است هزینه ها از 3000 یورو آغاز گردد و در برخی از دانشگاه های تاپ ایتالیا به 30000 یورو نیز برسد.

ایتالیا از جمله کشورهای عضو سازمان ملل می باشد که به تعهدات خود مبنی حمایت از کشورهای ضعیف در جهت ارائه انواع بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های تحصیل در ایتالیا پایبند است.

شرایط اخذ بورس تحصیلی ایتالیا متفاوت است و بر اساس شرایط اقتصادی و علمی دانشجو، انواع بورسیه تعریف شده است. یک سری بورس تحصیلی در ایتالیا وجود دارد که در صورتی که دانشجو نامه ای را مبنی بر کم بودن در آمد خود ارائه دهد، به صورت اتوماتیک به وی تعلق می گیرد.

DSU یک نوع بورس تحصیلی ایتالیا است که در برخی از دانشگاههای ایتالیا ارائه می گردد. یکی دیگر از بورسیه های تحصیلی در ایتالیا است که به وسیله اخذ آن ممکن است مقداری از هزینه زندگی شما در ایتالیا (حدودا 500 یورو) نیز تامین گردد. در حالت کلی تعداد زیادی بورسیه تحصیلی در ایتالیا ارائه می گردد و لیست آن ها بسیار متنوع است

لازم به ذکر است متقاضیان تحصیل در ایتالیا به همراه بورس، باید قبل از پذیرش جهت اخذ این بورسیه اقدام نماین و جهت دریافت هر نوع از بورسیه تحصیلی از ایتالیا ارائه یک سری مدارک الزامی می باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا

هزینه های دانشگاه در ایتالیا با توجه به نوع رشته و مقطع تحصیلی، سالیانه حدود ۶۹۰ تا ۳۹۰۰ یورو می باشد، لذا دانشجویان ایرانی که سطح درآمدشان در ایران، سالیانه کمتر از ده هزار یورو باشد، در هر مقطع تحصیلی و در هر رشته ای که باشند می توانند از کمک هزینه های زندگی و تحصیلی برخوردار شوند. تحصیل در ایتالیا به همراه بورس و این کمک هزینه ها برای زندگی از جمله خوابگاه، وعده های غذایی و کمک هزینه های تحصیل در ایتالیا می باشد که بورسیه DSU در ایتالیا نامیده می شود. هرچند افرادی که بین ۱۶ تا ۳۵ سال سن دارند می توانند از تحصیل در ایتالیا به همراه بورس استفاده نمایند، لیکن به طور کلّی با توجه به شرایط سنی بورس استانی ایتالیا اشخاصی که سن آنها کمتر از ۱۸ سال و بیشتر از 35 سال باشد شانس زیادی برای اخذ بورسیه DSU در ایتالیا نخواهند داشت.

در هر حال دانشجو یا فردی که متکفل امور شخص متقاضی تحصیل در ایتالیا به همراه بورس است، اگر درآمد پایینی داشته باشد و نتواند از عهده ی هزینه های مربوط به شهریه ی دانشگاه و هزینه های زندگی در ایتالیا بر آید می تواند تقاضای اخذ بورسیه DSU در ایتالیا و بورسیه های دولتی استانی ایتالیا بنماید. این بورس از سوی سازمان CAAF و پس از بررسی وضعیت درآمد و معیشت دانشجو به شخص متقاضی اعطا می گردد. با اخذ بورسیه DSU درایتالیا، دانشجو از پرداخت شهریه و سایر هزینه های دانشگاه در ایتالیا معاف گردیده و در خصوص هزینه های مسکن، تهیه بلیط، حمل و نقل و هزینه های وعده های غذایی و… کمک ها و مساعدت هایی به وی اعطا می گردد.

شرایط سنی بورسیه تحصیلی ایتالیا

 شرایط سنی بورسیه تحصیلی ایتالیا درمقاطع مختلف متفاوت است. سن متقاضیان بورسیه تحصیلی دولت ایتالیا در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد نباید در زمان درخواست از 28 سال و 364 روز بیشتر باشد. سن داوطلبان دوره دکتری نباید از 30 سال و 364 روز بیشتر باشد. برای برنامه تحقیقاتی یا فرصت مطالعاتی، متقاضی باید زیر 41 سال سن داشته باشد.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

به طور کلی بورسیه های تحصیلی ایتالیا بر اساس یکی از دو عامل زیر به دانشجویان تعلق می گیرد:

بورسیه های تحصیلی مبتنی بر شایستگی

بورسیه های مبتنی بر نیاز که توسط دانشگاه ها، دولت ایتالیا و سازمان های خصوصی و اجتماعی ارائه می شود.

بورسیه هایی که کشور ایتالیا به متقاضیان تحصیل در این کشور ارائه می نماید به دو دسته تقسیم می گردند:

بورسیه های استانی ایتالیا

بورسیه های دانشگاه ها 

بورسیه استانی ایتالیا

این نوع از بورسیه های تحصیلی ایتالیا که با نام بورسیه های DSU شناخته شده می باشند توسط اداره بورسیه در هر استان به متقاضیان مقاطع مختلف تعلق می گیرد. این بورسیه های تحصیلی شامل هزینه تحصیل و مخارج زندگی متقاضی می باشد که بسته به مقاطع بین 5 الی 8 هزار یورو در سال می باشد و متقاضی با استفاده از این نوع بورسیه می تواند بخش قابل توجهی از هزینه های خود را تامین کند و در کنار بورسیه تنها بین 800 الی 1000 یورو به صورت سالیانه نیاز داشته باشد.

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این نوع از بورسیه ها از طریق دانشگاهها به متقاضیان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می گردد. این نوع از بورسیه های تحصیلی به دانشجویانی که دارای رزومه های علمی قوی باشند و دارای سن مناسب باشند تعلق می گیرد که از 8 الی 30 هزار یورو در سال ‌ می باشد و شامل هزینه های زندگی و شهریه های تحصیلی و بیمه دانشجویی می باشد.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا در مقطع کارشناسی

تحصیل در ایتالیا برای مقطع لیسانس 3 تا 4 سال زمان می برد. مدرک زبان آیلتس 6 یا B1 زبان ایتالیایی باید ارائه دهید. پس از فارغ التحصیلی، بسیاری از دانش آموزان دبیرستان در تصمیم گیری در مورد اینکه آیا باید با رفتن به دانشگاه به تحصیل خود ادامه دهند یا مستقیما به دنبال کار خود بروند و مسئولیت کامل زندگی خود را بپذیرند، مشکل دارند. این معضل ممکن است ناشی از موارد زیادی باشد. یکی از رایج ترین عوامل مشکلات مالی است. همان طور که همه موسسات عالی شهریه بالایی دارند. خوشبختانه دولت ها و سازمان های انتفاعی و غیر انتفاعی و بنیادهای سراسر جهان راهی برای حل این مشکل باز کرده اند. بسیاری از سازمان ها، بنیادها و دولت ها در سراسر جهان برای ارائه بورسیه تحصیلی، از جمله بورسیه تحصیلی کامل برای تحصیل درخارج از کشور، برنامه هایی را ارائه می دهد یا کمک مالی می کنند. بسیاری از برنامه های مختلف بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی که می خواهند تحصیل یک کشور دیگر را تجربه کنند، بورسیه های کارشناسی کاملا بودجه را ارائه می دهند. در زیر برخی از معتبرترین برنامه های بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که بورس تحصیلی کامل برای دوره های کارشناسی ارائه می دهد.

 

بورس تحصیلی در دانشگاه اورگان ICSP

دانشجویان بین المللی که نیاز مالی و شایستگی استثنایی را نشان می دهند، می توانند برای برنامه خدمات فرهنگی بورس تحصیلی و یا معافیت شهریه را از اعتبار دانشگاهی ICSP دریافت کنند. دانشجویان باید 80 ساعت در سال بتوانند خدمات فرهنگی را طبق برنامه ارائه دهند. خدمات فرهنگی می تواند شامل سخنرانی یا تظاهرات به مدارس یا گروه های جامعه در مورد میراث و فرهنگ کشور یا شرکت در رویدادهای بین المللی در دانشگاه باشد.

برای انتخاب دانشجویان بین المللی معیارهای زیر مورد بررسی قرار خواهد گرفت:

نیاز مالی خود را نشان دهند

شرکت در فعالیت های فرهنگی را تجربه کرده باشید

مهارت های عملکردی را نشان دهید

سوابق علمی قوی

مهارت های ارتباطی قوی

برای واجد شرایط بودن این بورسیه تحصیلی متقاضیان باید :

در دانشگاه اورگان قابل قبول باشید یا کاملا پذیرفته شوید

شهروند و یا اقامت دائم غیر از اتحادیه ایالت متحده باشید

نیاز مالی باید نشان داده شود.

 

تحصیل در ایتالیا به همراه بورس در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در ایتالیا به همراه بورس در مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر می باشد. تحصیل در این مقطع 1 تا 2 سال زمان می برد و شما اجازه کار 20 ساعت در هفته خواهید داشت. مدرک زبان مورد نیاز آیلتس6 یا 6.5 و یا مدرک زبان ایتالیایی در سطح B2 نیاز می باشد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در یک دانشگاه ایتالیا، شما باید یک مدرک لیسانس یا مدرک معادل آن را داشته باشید. بسیاری از دانشگاه های ایتالیا برنامه های گسترده تری را به زبان انگلیسی در سطح کارشناسی ارشد ارائه می دهند. اگر تحصیلات قبلی شما به زبان انگلیسی نبود، می توانید مهارت خود را با شرکت در یک آزمون زبان انگلیسی شناخته شده مانند TOEFL® یا IELTS اثبات کنید.

دانشگاه بولونیا و دانشگاه پادووا سالانه بورسیه تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مبتنی بر شایستگی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. برای بورس تحصیلی مورد حمایت یک موسسه، دانشکده مدیریت SDA Bocconi ایتالیا سالانه 31 بورس تحصیلی جزئی و کامل برای کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی ارائه می دهد. دانشجویان از مناطقی مانند آسیا، آفریقا و برخی از اروپا می توانند از 50 تا100٪ معافیت شهریه از این بورس تحصیلی بهره مند شوند.

 

تحصیل در ایتالیا به همراه بورس در مقطع دکترا

تحصیل در ایتالیا به همراه بورس برای مقطع دکترا نیاز به رزومه قوی دارد. تحصیل در این مقطع حدود 4 سال زمان می برد و بسته به رشته تحصیلی اگر کارهای عملی داشته باشید گاهی ممکن است به مدت 5 سال به طول بی انجامد. مقطع دکترا همانند مقاطع لیسانس و فوق لیسانس امکان دریافت بورسیه های مختلف می باشد.

کمک هزینه ها به دو صورت هستند: دولتی و منطقه ای که حالت عمومی دارند یا توسط دانشگاه ها ارائه می شوند

ایتالیا

یکی از کمک هزینه های دولتیScholarship MAECI می باشد که توسط وزارت امور خارجه به همکاری بین الملل ایتالیا به دانشجویان خارجی در ایتالیا و دانشجویان ایتالیا که در خارج از این کشور تحصیل می کنند که ماهیانه 900 یورو به صورت فصلی به حسابی که دانشجو در ایتالیا دارد واریز می شود.

این بورسیه به دانشجوهای مقاطع فوق لیسانس و دکترا تعلق می گیرد و دانشجویان دکترا باید زیر 30 سال داشته باشند.

متقاضی باید سطح زبان انگلیسی مورد نیاز دانشگاه یا B2 ایتالیایی را داشته باشند.

ددلاین درخواست بورسیه 30 آپریل می باشد و برای درخواست باید از طریق سایت بورس استانی ایتالیا اقدام نمایند.

بورس DSU کمک هزینه منطقه ای می باشد. این کمک هزینه به صورت مبلغ نقدی یا دسترسی رایگان به برخی خدمات ارائه می گردد. سقف مبلغ این بورسیه 6 هزار یورو است و حالت رقابتی دارد. دانشجو برای اینکه بتواند برای این بورسیه درخواست دهد باید اثبات نماید که حقوق دریافتی خانواده از مبلغ تعیین شده کمتر است. این بورسیه توسط دانشگاه های مختلف ارائه می شود.

بورسیه دانشگاه بولونیا: به تعداد محدودی از دانشجویان سالیانه 11 هزار یورو کمک هزینه می دهد.

دانشجو برای درخواست این اسکالرشیپ در ددلاینی که دانشگاه تعیین می نماید باید در آزمون SAT یا GRE شرکت نماید و دانشگاه به دانشجویی که بالاترین معدل را دارد این بورسیه را اعطا می نماید.

دانشجو برای درخواست این بورسیه باید زیر 30 سال داشته باشد.

مدارک لازم جهت اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا

یکی از مهم ترین موارد مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا می باشد، که دانشجویان بین المللی در صورت واجد شرایط بودن و ارائه این مدارک می توانند برای بورسیه های استانی ایتالیا و بورسیه هایی که دانشگاه ها ارائه می دهند را دریافت کنند.

در ادامه مدارک لازم به جهت اخذ پذیرش و ویزا و همچنین مدارک مورد نیاز برای بورسیه تحصیلی ایتالیا را ذکر خواهیم نمود.

فیش حقوقی پدر به همراه ترجمه آن

شناسنامه پدر (اگر در قید حیات نیستند شناسنامه سرپرست خانواده، برای اطمینان گواهی فوت پدر یا شناسنامه هم به همراه داشته باشید)

اجاره نامه

گواهی فیش حقوقی پدر به یورو

خواهر یا برادر زیر ۶ ماه دارید و پدر و مادر هر دو سر کار هستند و بچه در خانه تنها هست.

با ذکر درصد هر کدام از پدر و مادر معلول باشند.

با ذکر درصد اگر محصل معلول باشد.

پدر و مادر محصل یکی یا هر دو فوت کرده اند، یا جدا شده اند.

یک نفر یا چند نفر دیگر در خانواده در حال تحصیل دانشگاهی در یک شهر دیگر هستند .

فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا

عکس

پاسپورت و کلیه مدارک هویتی

ارائه نامه تمکن مالی

ارائه اصل مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات با در دست داشتن ترجمه رسمی آنها

ترجمه مدارک هویتی به زبان انگلیسی یا ایتالیا

بیمه نامه دانشجویی

اثبات دارا بودن اسکان از ابتدا ورود به ایتالیا

ارائه انگیزه نامه

ارائه توصیه نامه از اساتید

ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا ایتالیایی مورد نیاز در هر مقطع تحصیلی

برای مشاوره با ما تماس بگیرید