Search
Search
Close this search box.

گره روابط ایران و امارات باز شد، ویزای ایرانی‌ها تمدید و حساب‌های بانکی آنها باز خواهد شد

گره روابط ایران و امارات باز شد، ویزای ایرانی‌ها تمدید و حساب‌های بانکی آنها باز خواهد شد

آخرین مطالب خواندنی

عبدالقادر فقیهی رییس شورای بازرگانان ایرانیان دبی با اشاره به روابط ایران و امارات، از مذاکراتش با مقامات اماراتی درباره وضعیت ویزا‌های لغو شده و حساب‌های بسته شده ایرانی‌ها در بانک‌های اماراتی خبر داد و گفت: با وعده حاکم دبی، ویزا‌ها تمدید و حساب‌ها باز خواهند شد.

عبدالقادر فقیهی رییس شورای بازرگانان ایرانیان دبی با اشاره به روابط ایران و امارات، از مذاکراتش با مقامات اماراتی درباره وضعیت ویزا‌های لغو شده و حساب‌های بسته شده ایرانی‌ها در بانک‌های اماراتی خبر داد و گفت: با وعده حاکم دبی، ویزا‌ها تمدید و حساب‌ها باز خواهند شد.
رویداد۲۴ امارات به عنوان یکی از اعضای بلوک ضد ایرانی کشور‌های حاشیه خلیج فارس به سرکردگی عربستان در سال‌های اخیر روابط تیره‌ای با ایران داشته و با آغاز تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بسته شدن حساب‌های بانکی تجار ایرانی که سوابق بسیار طولانی در روابط تجاری بین ایران و امارات داشتند این روابط تیره‌تر نیز شد.
اخیرا در پی سرنگونی یک فروند پهپاد آمریکایی گلوبال هاوک بر فراز تنگه هرمز، وزارت خارجه ایران کاردار امارات را احضار کرد. دلیل احضار استفاده آمریکا از پایگاه هوایی‌اش در امارات برای اقدام جاسوسی علیه ایران بود.
به نظر می‌رسد همین اتفاق به نقطه عطفی برای روابط تیره سیاسی دو کشور تبدیل شد و خبر‌هایی درباره گشایش روابط به گوش می‌رسد. روز سه‌شنبه ۸ مرداد، قاسم رضایی فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی و محمدعلی مصباح الاحبابی فرمانده گارد ساحلی امارات متحده عربی با هم دیدار کردند. دیداری که به چرخش امارات به سمت ایران بعد از چندین سال تنش تعبیر شد.
رویداد۲۴ در همین رابطه با عبدالقادر فقیهی رییس شورای بازرگانان ایرانیان دبی و مدیر نمایندگی بیمه ایران در امارات متحده عربی گفت‌وگو کرده و به یک خبر امیدوارکننده دست پیدا کرده است. عبدالقادر فقیهی نماینده کل شرکت سهامی بیمه ایران در امارات عربی متحده و عمان در گفت‌وگو با رویداد۲۴ از مذاکرات با مقام‌های علی رتبه امارات برای رفع مشکل تجار ایرانی خبر داده است.
او گفت: در مذاکراتی که با حاکمان دبی داشتیم، آن‌ها قبول کرده‌اند به ایرانی‌هایی که سرمایه دارند و قصد دارند تجارت سالم با امارات داشته باشند، ویزا برای تجارت بدهند و بانک‌ها نیز با سفارش مقامات دبی برای این ایرانی‌ها حساب باز خواهند کرد.
مدیر نمایندگی بیمه ایران در امارات با اشاره به بسته شدن حساب ایرانی‌ها در امارات در پی تحریم‌های مالی آمریکا گفت: با اینکه تحریم‌ها برای ایرانی‌ها وجود دارد، اما استثنائا برای کسانی که سرمایه خوبی داشته باشند، حساب باز کرده و تسهیلات ارائه خواهند داد.
فقیهی درباره اینکه آیا برای «تجارت سالم» حد و مرزی تعیین شده است، گفت: نه فقط گفته‌اند تجارت باید سالم باشد و تجارت تحریمی نباشد. تجارت سالم شامل صادرات و واردات بین ایران و امارات است و ری اکسپورت‌هایی که در گذشته انجام می‌شد نیز ادامه پیدا خواهد کرد. دولت دوبی این مقوله را تصویب کرده است.
نماینده شرکت سهامی بیمه ایران در امارات به لغو ویزای برخی ایرانی‌ها به دلایل سیاسی در سال‌های اخیر نیز اشاره کرد و گفت: با تشخیص مقامات امارات، کسانی که ویزایشان کنسل شده بود، تمدید خواهد شد؛ مشروط به اینکه آدم‌های سالمی باشند و بخواهند در امارات تجارت کنند.
فقیهی درباره وضعیت جدید روابط ایران و امارات گفت: فضا برای تجارت ایران و امارات بار دیگر باز شده است.
او درباره دلایل این گشایش گفت: دلیلش این است که خیلی از ایرانی‌ها از امارات رفته و سرمایه‌هایشان را به ترکیه و جا‌های دیگر برده‌اند. حجم تجارت ایران و امارات از ۴۰ میلیارد دلار در سال‌های گذشته به ۷ میلیارد دلار در سال‌های اخیر تنزل پیدا کرده بود.
نماینده شرکت سهامی بیمه ایران ادامه داد: ما نامه‌ای به حاکم دبی نوشتیم و وضعیت را شرح دادیم و گفتیم ایرانی‌ها ۱۲۰ سال در تجارت امارات شریک بودند و بسیاری از آن‌ها در کار سیاسی دخالتی ندارند؛ این است که این‌ها تصمیم گرفته‌اند این تسهیلات را قائل شوند. با این تسهیلات جدید، ویزا‌ها برمی‌گردد و حساب‌های بانکی باز خواهد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب