ویزای ویزیتوری که ویزای اقامت موقت هم نامیده می‌شود (Temporary Resident Visa – TRV) سندی رسمی است که آفیسر اداره مهاجرت کانادا در پاسپورت شما به عنوان متقاضی ویزای توریستی درج می‌کند. این سند رسمی نشان می‌دهد که شما شرایط لازم برای ورود به کانادا را دارید.

 

هزینه اپلیکیشن + انگشت‌نگاری: ۱۸۵ دلار

 

مدت اعتبار: 10 سال ولی با توجه به اعتبار پاسپورت ایرانیها 5 سال

 

مدت اقامت: ۶ ماه در هر ورود و هر سال

 

تمکن مالی مورد نیاز: حدودا ۱۲ هزار دلار برای هر نفر (۶ ماه اقامت)

 

 

 

ویزای توریستی کانادا

 

ویزای توریستی کانادا یا همان Visitor Visa که زیر گروه Temporary Resident Visa یا TRV است، یکی از انواع ویزای کانادا است که دارنده آن می‌تواند بسته به نوع ویزا توریستی کانادا خود (سینگل، مولتی و یا سوپر ویزای کانادا) وارد خاک این کشور شده و در هر بار سفر تا مدت زمان معینی در کانادا اقامت داشته باشد.

 

مجوز توریستی کانادا عمدتاً به دو شکل ویزا یکبار ورود single entry و یا ویزا مولتیپل کانادا multiple entry صادر می‌شود. این بدین معنی است که اگر متقاضی ویزای توریستی کانادا قصد شرکت در یک کنفرانس و یا همایش علمی، فرهنگی و غیره را داشته باشد، مجوز وی به صورت سینگل با تاریخ مشخصی برای خروج از خاک کانادا صادر خواهد شد؛ اما اگر متقاضی با دلیل موجهی مثل (بازدید از اقوام) و ارائه مدارک مورد نیاز، تقاضای ویزا بلند مدت توریستی نماید، برای وی ویزا مولتیپل (چندبار ورود) کانادا با حداکثر 5 سال اعتبار صادر می‌گردد.

 

در حال حاضر، یکی از روش‌های متداول برای مسافرت و گردش در کشورهای گوناگون، اخذ ویزا توریستی است. این در حالی است که بسیاری از گردشگران و مهاجران به دلیل شرایط مناسب اجتماعی و اقتصادی که در کانادا وجود دارد و اعتبار بالای ویزای توریستی این کشور، بازدید از کانادا را در اولویت خود قرار می دهند.

 

به علت اکثریت درخواست‌های ویزای توریستی کانادا، دولت کانادا قوانینی سفت و سختی در این زمینه برای ورود متقاضیان خارجی وضع نموده است. البته در صورت آشنایی کامل با شرایط ویزای توریستی کانادا و تکمیل دقیق مدارک مورد نیاز سفارت، کار سختی برای اخذ ویزای توریستی کانادا نخواهید داشت.

 

باید به این نکته توجه داشته باشید که به علت تعطیلی سفارت کانادا در ایران، متقاضی ملزم است تا مراحل اخذ مجوز توریستی کانادا را به طور شخصی و یا از طریق یک نماینده قانونی نظیر شرکت های مهاجرتی وست ادوایزر در یکی از سفارت‌های کانادا در سایر کشورها مانند ترکیه،ارمنستان یا امارات پیگیری نماید.در این میان، سوپر ویزای کانادا که نوع سوم ویزا توریستی این کشور محسوب می‌شود، هم از لحاظ متقاضی و اعتبار ویزا و هم از منظر مدت زمان مجاز برای اقامت در هر بار ورود به خاک کانادا، تفاوت‌های اساسی با دو نوع دیگر ویزای توریستی کانادا دارد که در ادامه همین مطلب به جزئیات آن می‌پردازیم.

 

پیش از بررسی انواع ویزا توریستی کانادا، بد نیست به نکته مهم زیر اشاره کنیم:

 

اخذ ویزای توریستی کانادا الزاماً به معنای اجازه ورود به این کشور نیست بلکه این افسر مرزی مستقر در فرودگاه است که تشخیص می‌دهد متقاضی از صلاحیت لازم برای حضور موقت در کشور کانادا برخوردار است و یا اینکه قصد ماندن در کانادا پس از پایان اعتبار ویزا کوتاه مدت خود را دارد!

 

انواع ویزای توریستی کانادا

 

همان‌طور که در بالا اشاره شد، ویزای توریستی کانادا که خود زیر مجموعه ویزا Visitor است به ۳ دسته زیر تقسیم می‌شود:

 

ویزا سینگل کانادا

 

ویزا مولتیپل کانادا

 

سوپر ویزای کانادا

 

اگرچه هر سه شکل بالا از نوع ویزای توریستی کانادا محسوب می‌شوند، اما هر یک از آنها از نظر ماهیت و ویژگی‌ تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند که در ادامه به ترتیب ارزیابی می‌شوند.

 

ویزای سینگل کانادا

 

ویزا سینگل کانادا تنها برای یک بار ورود به خاک کانادا در زمانی مشخص و تا مدتی معین صادر می‌شود. به بیان دیگر، دارنده این نوع از ویزای توریستی کانادا تنها قادر است یک بار وارد خاک کانادا شود و مقید به ترک کانادا در زمان تعیین شده در ویزا خواهد بود.

 

خروج فرد پیش از پایان اعتبار ویزای سینگل کانادا به این معنی نیست که وی می‌تواند تا زمان پایان اعتبار ویزای خود، یک بار دیگر وارد کانادا شود، بلکه ویزا سینگل کانادا تنها یک بار ورود به خاک این کشور را جواز می‌دهد و پس از خارج شدن از کانادا، حتی با اینکه از اعتبار ویزا باقیمانده، امکان ورود مجدد به خاک این کشور وجود ندارد.

 

ویزا مولتیپل کانادا

 

ویزای مولتیپل کانادا که در بین ایرانیان با نام‌هایی همچون ویزا مولتی کانادا و یا ویزای ۵ ساله کانادا نیز شناخته می‌شود، یکی از جذاب‌ترین انواع ویزا کانادا است.

 

اگرچه ویزا مولتی کانادا نوعی ویزای اقامت موقت است، اما بر اساس قوانین مهاجرتی کانادا، اعتبار این نوع از ویزای توریستی کانادا به جز شرایط خاص، تا زمان پایان اعتبار پاسپورت متقاضی خواهد بود.

 

برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های ویزا مولتی کانادا از این قرار است:

 

نامحدود بودن تعداد دفعات ورود به خاک کانادا

 

اعتبار ویزا تا زمان اعتبار پاسپورت

 

امکان اقامت در کانادا تا حداکثر ۶ ماه در هر بار ورود

 

امکان تمدید مدت ۶ ماهه، در صورت ارائه دلایل قانع کننده و کافی متقاضی به افسر مهاجرت

 

پس از گذشت ۶ ماه از ورود، کافی است برای حتی چند ساعت از خاک کانادا خارج شوید تا با ورود مجدد، بتوانید ۶ ماه دیگر در این کشور اقامت داشته باشید.

 

در صورتی که طی ۱۰ سال گذشته برای اخذ ویزای کانادا انگشت نگاری کرده باشید، برای درخواست مجدد ویزای توریستی کانادا نیاز به انگشت نگاری نخواهید داشت، حتی اگر تقاضای شما ریجکت شده باشد!

 

از آنجایی که اعتبار پاسپورت ایرانی حداکثر ۵ ساله است، ویزا مولتی کانادا در ایران به ویزای ۵ ساله کانادا نیز شهرت یافته است. اما در عمل، اگر از اعتبار پاسپورت متقاضی اخذ ویزای توریستی کانادا ، ۳ سال مانده باشد، ویزا وی نیز با اعتبار ۳ ساله برای فرد صادر خواهد شد.

مهاجرت به کانادا در سریعترین زمان

بر همین اساس، اگر به فرض شما در برنامه خرید ملک در ترکیه ودومینیکا شرکت کرده و از پاسپورت 10 ساله این کشور برخوردار باشید، می‌توانید در زمان درخواست ویزا توریستی کشور کانادا از پاسپورت و تابعیت ترکیه استفاده کرده و به اندازه اعتبار پاسپورت، ویزای توریستی دریافت کنید. یعنی ویزای توریستی کانادا شما مطابق با اعتبار پاسپورت جدید، 10 ساله صادر می‌شود!

 

ویزای نرمال

یکی از مدارک مورد نیاز اخذ ویزای توریستی کانادا و طبعاً ویزا مولتی کانادا، دعوتنامه رسمی و معتبر از کانادا است. (ارائه این گزینه الزامی نیست اما وجود آن موجب تسریع ارزیابی و بالا رفتن شانس ویزا می‌شود.)

 

در مبحث شرایط ویزای توریستی کانادا بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که تهیه و ارائه این دعوتنامه بر عهده متقاضی است و اوست که در حین ارائه مدارک برای ترجمه و ارائه به سفارت، دعوت‌نامه را نیز ارائه می‌دهد. به بیان دیگر، در روند اپلای ویزا توریستی کانادا، تهیه و ارائه تمامی مدارک مورد نیاز ثبت نام ویزا کانادا (چه به روش ثبت نام آنلاین و چه به روش مراجعه حضوری به سفارت)، بر عهده متقاضی خواهد بود.

 

 

ویزای توریستی کانادا برای والدین

 

سوپر ویزای کانادا یا ویزا والدین نوع دیگری از ویزای توریستی کانادا است. ویزایی که مخصوص پدر، مادر و یا پدربزرگ و مادربزرگ فردی ‌است که اولاً اقامت دائم کشور کانادا را در اختیار دارد و ثانیاً سن او بالای ۱۸ سال است.

 

عموماً برای درخواست سوپر ویزای کانادا، ارائه دعوت‌نامه از داخل کشور کانادا الزامی است.

 

در واقع، دعوت کننده که همان فرزند و یا نوه متقاضی است، باید از حداقل حقوق پایه 25921 دلار در سال برخوردار باشد؛ مدارک اقامت و برگه‌های ارزیابی شرایط مالی و مالیاتی فرد دعوت‌کننده نیز حتماً باید ضمیمه پرونده درخواست این نوع از ویزا توریستی کانادا شود.

 

این در حالی است که اسپانسر (فرد دعوت کننده)، باید بیمه خدمات درمانی متقاضی را برای حداقل یک سال از داخل خاک کانادا پرداخت کرده و فرد دعوت شونده نیز باید زیرنظر پزشکان مورد اعتماد سفارت کانادا معاینه شود. طبق جدیدترین اطلاعات وبسایت Canada.ca،حداقل پوشش درمانی این بیمه 100 هزار دلار کانادا اعلام شده است.

 

موافقت پزشک معتمد سفارت از این جهت است که سلامت متقاضی پیش از ورود به کانادا تایید شود تا هدف از دریافت سوپر ویزا کانادا، درمان و تحمیل هزینه‌های درمانی به دولت این کشور نباشد.

 

به بیانی دیگر، پدر، مادر یا پدربزرگ و مادربزرگ متقاضی اصلی باید پیش از اخذ ویزای توریستی کانادا و عزیمت به این کشور، یک آزمایش کامل مدیکال پزشکی را در کشور مبدا انجام دهند.

 

بد نیست به این نکته نیز در رابطه با سوپرویزای کانادا اشاره کنیم که چنانچه خانواده دعوت‌کننده یا همان اسپانسر مقیم کانادا در این کشور حضور داشته باشد، حداقل درآمد سالیانه مشخص‌شده برای تعیین صلاحیت صدور دعوتنامه برای والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ ساکن ایرانِ او به شرح زیر خواهد بود:

 

یک نفر (متقاضی اصلی که همان فرزند و یا نوه می‌شود): 25921 هزار دلار

 

دو نفر: 32.270 هزار دلار

 

سه نفر: 39.672

 

چهار نفر: 48.167

 

پنج نفر: 54.630

 

شش نفر: 61.613

 

هفت نفر: 68.598

 

بیش از این تعداد (به ازای هر نفر اضافه): 6985

ویزای کانادا برای ایرانیان

مدارک ویزای توریستی کانادا

 

برای اپلای ویزا توریستی کانادا از دو طریق روش ثبت نام آنلاین یا مراجعه حضوری به سفارت، شما ملزم هستید تا مدارکی را آماده و ارائه کنید که مهم‌ترین آن‌ها فرم‌های درخواست ویزای کانادا و تکمیل دقیق آن‌هاست.

 

اگر بخواهیم دو عامل اصلی و تعیین‌کننده سرنوشت پرونده درخواست و اخذ ویزای توریستی کانادا را نام ببریم، بی تردید عامل اول تکمیل دقیق و صحیح فرم‌های ثبت نام و عامل دوم نظر آفیسر پرونده است.

 

بر همین اساس، بهتر است با در نظر گرفتن اهمیت تکمیل فرم‌های درخواست ویزا کانادا و اطلاع کامل از روند آماده سازی پرونده و اپلای ویزا، ابتدا با کارشناسان با تجربه این حوزه در شرکت مشاوره وست ادوایزر مشورت کنید.

 

به طور کلی، مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا (سینگل و مولتی) عبارتند از:

 

اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار به انضمام کلیه پاسپورت‌ها و ویزاهای قبلی

 

یک قطعه عکس جدید ۵/۳ * ۵/۴ رنگی با زمینه سفید

 

ترجمه شناسنامه

 

ترجمه سند ازدواج (در صورت همسفر بودن با همسر و یا در صورت همراهی فرزندان)

 

ترجمه گواهی اشتغال

 

تکمیل فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی، به صورت جداگانه برای هر یک از متقاضیان

 

مدارک مالی، شامل نامه تمکن مالی بانکی به زبان انگلیسی و دارای مهر امور بین الملل بانک به همراه گردش چهار تا 6 ماهه حساب که نشان‌دهنده میزان درآمد ماهیانه متقاضی باشد. همچنین ارائه گواهی سپرده بلندمدت، گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند ملکی قابل قبول است.

 

ترجمه اسناد ملکی

 

ارائه رزرو هتل و شرح برنامه سفر به همراه رزرو بلیط رفت‌وبرگشت کانادا (در صورت نداشتن دعوت نامه)

 

ترجمه رضایت‌نامه محضری برای همراهی فرزندانی که بدون همراهی یکی از والدین قصد مسافرت دارند. رضایت‌نامه باید از سوی کسی باشد که آن‌ها را همراهی نمی‌کند.

 

کارمندان: گواهی اشتغال به کار (به زبان انگلیسی بر روی سربرگ شرکت (با ذکر تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر و مدت زمان موافقت‌شده با مرخصی)، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر و ترجمه حکم کارگزینی

 

کارفرمایان: ترجمه “آگهی تاسیس”، “آگهی تغییرات” و آگهی تصمیمات” شرکت در روزنامه رسمی، ترجمه لیست بیمه و فیش حقوقی دو ماه آخر کارمندان، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت‌شده، نامه تمکن بانکی شرکت و ریزپرینت انگلیسی۴ ماه آخر

 

تجار: ترجمه کارت بازرگانی، گواهی اتاق بازرگانی، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت‌شده، ترجمه لیست پرداخت بیمه

 

مهندسان: ترجمه پروانه نظام مهندسی یا جواز ساخت

 

کارخانه‌داران و صاحبان مشاغل آزاد: ترجمه پروانه بهره‌برداری، ترجمه جواز کسب، ترجمه آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده و ترجمه لیست پرداخت بیمه

 

بازنشستگان: ترجمه حکم بازنشستگی و ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر بازنشستگی (در صورت افزایش حقوق، ترجمه حکم افزایش حقوق بازنشستگی ارائه شود)

 

دعوت‌نامه (شامل مشخصات کامل دعوت کننده و متقاضی، نسبت فامیلی، دلیل سفر متقاضی، آدرس و تلفن، مدت زمان اقامت و هرگونه موارد مرتبط دیگر (دعوت نامه پس از تنظیم باید به مهر و امضای دفتر Notary Public برسد)

 

مدارک فرد دعوت‌کننده: ارائه کارت شهروندی Canadian Citizenship Card، پاسپورت کانادایی، شناسنامه کانادایی(Canadian Birth Certificate)  یا کارت اقامت (PR Card) از سوی فرد دعوت‌کننده الزامی است. همچنین سایر مدارک فرددعوت‌کننده شامل گواهی اشتغال به کار، نامه بانک، برگه‌های مالیاتی Notice of) (Assessment و فرم های T4 یا T1 تاثیر بسیار زیادی روی نتیجه درخواست ویزای فرد دعوت‌شونده دارند.

 

اگرچه ارائه دعوتنامه برای صدور ویزا سینگل و مولتی کانادا الزامی نیست، اما وجود این مدرک ارزشمند می‌تواند شانس ویزا شدن درخواست کانادا را تا حد زیادی افزایش دهد.

 

مدارک پشتیبان و مورد نیاز برای اخذ سوپر ویزا کانادا:

 

مدارک مالی دعوت‌کننده مبنی بر توان ساپورت مالی دعوت‌شونده‌ها در مدت زمان اقامت

 

ارائه مدارک لازم برای اثبات داشتن حداقل حقوق سالانه 25921 هزار دلار کانادایی

 

مدارک پرداخت بیمه خدمات‌درمانی متقاضی برای حداقل یک سال (از داخل خاک کانادا با حداقل پوشش درمانی 100 هزار دلاری)

 

مدارک اقامت و برگه‌های ارزیابی شرایط مالی و مالیاتی فرد دعوت‌کننده

 

تائیدیه پزشک معتمد سفارت برای متقاضیان(آزمایش مدیکال کانادا)

 

مراحل اخذ ویزای توریستی کانادا

 

به طور کلی برای درخواست ویزای کانادا دو روش ثبت نام آنلاین ویزا کانادا و یا مراجعه حضوری به سفارت وجود دارد.

 

این درحالی است که وب سایت رسمی سفارت کانادا  بهترین روش درخواست و اخذ ویزای توریستی کانادا را ثبت نام آنلاین معرفی کرده است و تمامی متقاضیان ویزا توریستی کشور کانادا را ترغیب به انجام این کار می‌کند.

 

میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا

 

در ادامه مبحث شرایط ویزای توریستی کانادا نوبت به بررسی میزان تمکن مالی برای اخذ این نوع از ویزا کانادا می‌رسد.

 

یکی از مدارک مهم و قابل توجه پرونده ویزا توریستی کشور کانادا، نامه تمکن مالی بانکی است که داشتن یک موجودی حساب معین را در یک بازه زمانی 3 تا 6 ماهه تایید کرده و این موضوع را به سفارت کانادا نشان می‌دهد که متقاضی از سپرده و توانایی مالی مناسبی برای حضور کوتاه مدت در کشور کانادا برخوردار است.

 

در حال حاضر، حداقل تمکن مالی مورد نیاز و تعیین شده دولت کانادا برای فرد متقاضی برابر با 13.310 هزار دلار کانادا است.

 

البته این عدد برای مواردی نظیر ویزا بلندمدت تحصیلی کشور کانادا کاربرد دارد و برای حضور موقت و توریستی، می‌توان عدد تقریبی 2 هزار دلار کانادایی برای هر 30 روز حضور در این کشور را در نظر گرفت که با احتساب حداکثر مدت مجاز حضور در کانادا در حدود 12 هزار دلار کانادا و یا معادل ریالی آن خواهد شد.

 

به دلیل حساسیت بالای افسر سفارت در رابطه با این مدرک مالی، توصیه می‌شود که تمامی حساب‌های بانکی خود را یکپارچه کرده و تنها یک نامه تمکن بانکی ارائه دهید.

 

حتماً به این نکته توجه کنید که برای پروسه درخواست و اخذ ویزا توریستی کانادا به اصطلاح حساب‌سازی نکرده و یک شبه پول هنگفتی به حساب بانکی خود در ایران واریز نکنید.

 

در واقع، چنانچه افسر شک کند که پول مانده حساب شما قرضی بوده یا واقعی نیست و گردش حساب شما با موجودی کلی هماهنگی نداشته باشد، احتمالی ریجکتی ویزا زیاد خواهد بود.

 

هزینه ویزای توریستی کانادا

 

اگر بخواهید به طور شخصی برای اپلای ویزا کانادا اقدام کنید، هزینه ویزای توریستی کانادا برای شما معادل 185 دلار کانادا (100 دلار برای ویزا و 85 دلار برای مرحله انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک) خواهد بود.

ویزای کانادا

البته هزینه ویزای توریستی کانادا تنها به موارد بالا محدود نشده و شامل حداقل تمکن مالی بانکی مورد نیاز این درخواست یعنی 13.310 هزار دلار کانادا، بلیط رفت‌وبرگشت پرواز و رزرو هتل می‌شود.

 

از جانبی دیگر، ممکن است آشنایی چندانی با پروسه اپلای و اخذ ویزای توریستی کانادا نداشته باشید، از تجربه کافی برای آماده‌سازی مدارک ویزا و تکمیل فرم درخواست برخوردار نباشید و به کردیت کارت بانکی بین‌المللی دسترسی نداشته باشید.

برای مشاوره با ما تماس بگیرید