Search
Search
Close this search box.

نفوس ترکیه

نفوس ترکیه

آخرین مطالب خواندنی

اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه را داشته باشید، حتما نام اداره نفوس ترکیه را شنیده‌اید. این اداره که در واقع همان ثبت احوال خودمان است، کارهای مربوط به مهاجرت را انجام می‌دهد و مهاجران زیادی برای انجام کارهای شهروندی خود حداقل سالی یک بار به آنجا می‌روند. در این مقاله می‌خواهیم به وظایف اداره نفوس ترکیه بپردازیم و بیشتر با آن شنا شویم، لذا توصیه می‌کنیم که تا انتها همراه ما باشید و اطلاعات مفیدی کسب کنید.

نفوس ترکیه

اداره نفوس در ترکیه چیست؟

اداره نفوس ترکیه زیر نظر فرمانداری‌های این کشور فعالیت می‌کند و مهاجران معمولا سالی یک بار به آنجا مراجعه می‌کنند. در هر شهر و یا منطقه این اداره وجود دارد و شما به عنوان یک تبعه خارجی باید برای انجام کارهای خود به اداره نفوس محل سکونت مراجعه ‌کنید. این اداره کارهای مربوط به شهروندی و اخذ اقامت را انجام می‌دهد و طبق روال اداری کشور به امور مهاجران رسیدگی کرده و در کمترین زمان کار آن‌ها را پیگیری می‌کند.

نفوس ترکیه

وظایف اداره نفوس ترکیه

اداره نفوس ترکیه وظایف متعددی دارد که با هدف رفع نیاز مهاجران در نظر گرفته شده و در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

1- تمدید اقامت مهاجران

اگر ساکن ترکیه هستید، لازم است تا هرساله برای تمدید اقامت خود به اداره نفوس ترکیه مراجعه کنید. این اداره برگه‌ای به نام برگه اقامتگاه به شما می‌دهد مبنی بر اینکه در این محله سکونت دارید. برای گرفتن این برگه لازم است تا قبض آب و یا برق خانه را ارائه داده و سکونت خود در شهر مورد نظر را ثابت کنید.

2- ثبت ازدواج اتباع خارجی

از آنجایی که ازدواج در ترکیه می‌تواند راهی برای اخذ اقامت این کشور شود، اداره نفوس کشور ترکیه به عنوان ارگان ذی ربط مسول ثبت ازدواج افراد است. شما می‌توانید با مراجعه به آنجا، ازدواج خود را در سیستم بین المللی ازدواج به ثبت برسانید و علاوه بر دریافت عقدنامه، برگه‌ای چند زبانه به نام فرمول 1 دریافت نمایید.

3- افتتاح حساب در بانک‌های ترکیه

اگر قصد دارید تا در یکی از بانک‌های کشور ترکیه حساب باز کنید، باید کارت اقامت (کیملیک) را ارائه دهید. علاوه بر آن باید برگه نفوس را از اداره نفوس ترکیه دریافت کرده و ضمیمه پرونده خود کنید. لازم به یادآوری است که برای افتتاح حساب باید اجاره نامه خانه و سند مالکیت را به همراه اصل و کپی پاسپورت داشته باشید و ادرس محل سکونت خود را وارد کنید. در نهایت پس از 24 ساعت می‌توانید اطلاعات خود را در سیستم بانکی ببینید.

4- دریافت گواهینامه رانندگی ترکی

یکی دیگر از وظایف اداره نفوس کشور ترکیه صدور گواهینامه راهنمایی رانندگی است. اگر گواهینامه شما به زبان فارسی است و می‌خواهید نسخه ترکی آن را بگیرید، می‌توانید با مراجعه به این اداره آن را دریافت کنید و با خیالی راحت به رانندگی بپردازید.
در زیر به بیان چند نکته مهم درباره اداره نفوس ترکیه می‌پردازیم که لازم است بدانید:
– به خاطر داشته باشید که برای رفتن به اداره نفوس کشور ترکیه باید از قبل وقت گرفته و هزینه آن را پرداخت کنید.
– گرفتن وقت اداره نفوس را می‌توانید به شرکت‌های مهاجرتی معتبر بسپارید و نگران هیچ چیز نباشید.
– برای انجام کارهای خود حتما مدارک شناسایی معتبر را به همراه داشته باشید.
– اداره نفوس به سیستم بین المللی ازدواج وصل است و از هرجای دنیا می‌توانید اطلاعات خود را رصد کنید.
– با مراجعه به سایت فرمانداری هر شهر می‌توانید، آدرس اداره نفوس ترکیه را به آسانی پیدا کنید.
– برای افتتاح حساب حتما کارت کیملیک خود را به همراه داشته باشید.
– به یاد داشته باشید که در صورت نداشتن کارت کیلمیک جریمه خواهید شد و یا ممکن است ممنوع الورود شوید.

نفوس ترکیه

کارت کیملیک چیست؟

یکی از مدارکی که در مراجعه به اداره نفوس ترکیه باید به همراه داشته باشید، کارت کیملیک نام دارد. این کارت که به عنوان کارت اقامت نیز شناخته می‌شود و برای اقامت در این کشور صادر می‌شود. اگر قصد دارید تا برای مدت کوتاه و یا طولانی در ترکیه اقامت کنید، لازم است تا کارت کیملیک را دریافت کنید و گرنه مجبور خواهید شد تا هرچه زودتر این کشور را ترک نمایید. برای گرفتن این کارت لازم است تا مدارکی مانند اصل پاسپورت، 4 قطعه عکس، گواهی تمکن مالی، اثبات اقامت، شماره مالیاتی، ارائه فرم تکمیل شده، برگه عدم سوء پیشینه و برگه اقامتگاه را به همراه داشته باشید و به اداره مهاجرت مراجعه نمایید. به خاطر بسپارید که در نگهداری آن کوشا باشید، چرا که صدور المثنی با سختی‌های فراوانی همراه است.

کلام آخر

اداره نفوس کشور ترکیه یکی از مهم‌ترین ادارات در زمینه امور مهاجرتی این کشور شناخته می‌شود و اتباع خارجی حداقل سالی 1 بار به آن مراجعه می‌کنند. در این میان شرکت‌های مهاجرتی در کنار شما هستند تا با گرفتن وقت اداره نفوس کشور ترکیه به شما در این راه کمک کرده و راهنمای شما باشند. همچنین در صورت بروز مشکل می‌توانید روی کمک آن‌ها حساب کرده و بدون نگرانی امور مربوط به مهاجرت خود را به آنان بسپارید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب