نیاز به مشاوره دارید؟

جهت مشاوره رایگان با متخصصین ما در ارتباط باشید.

تحصیل رایگان در ایتالیا

علاقه مندان بسیاری در صدد دریافت ویزای تحصیلی به یکی از کشورهای اروپایی وجود دارند که در مرحله اول انتخاب کشور متناسب با رشته و دانشگاه مد نظر یکی از شروط لازم برای تحصیل در خارج از کشور می باشد. در این میان، ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای برتر برای ادامه تحصیل و در نهایت زندگی محسوب می شود. تحصیل در ایتالیا 2024 مانند سایر کشورها نیازمند شرایط و مدارک خاص خود می باشد. 

برای تحصیل در ایتالیا 2024 بهتر است اطلاعات پایه ای درباره آن را دانست و بر اساس شرایط زندگی در ایتالیا و فرهنگ این کشور برای اخذ پذیرش ویزای تحصیلی در دانشگاه های آن اقدام کرد. 

از لحاظ سیستم آموزشی ایتالیا که برای علاقه مندان تحصیل در این کشور بسیار مهم است باید گفت که مدارس در ایتالیا عموما از کیفیت بالایی برخوردار می باشند. گفته می شود در برخی موارد نیز امکانات مدارس دولتی در ایتالیا در مقایسه با مدارس خصوصی بسیار باکیفیت تر بوده و بسته به تصمیم گیری والدین کودکان به مدارس خصوصی فرستاده می شوند.

دلیل تحصیل رایگان در ایتالیا

بسیاری از دانشگاه های رده اول اروپا در ایتالیا احداث شده اند و قدمت آن ها به قرون وسطا و دوران رنسانس بر می گردد.

از این رو ایتالیا به عنوان مرکز با پرستیژی از لحاظ تحصیلی محسوب می شود.

جالب است که بدانید ایتالیا دارای 89 دانشگاه می باشد که به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند:

 • دانشگاه های دولتی ایتالیا
 • دیگر دانشگاههای با کمک هزینه های دولتی
 • دانشگاه های خصوصی
 • مدارس تخصصی فارغ التحصیلی

برای تحصیل رایگان در ابتدا می بایست با توجه به رشته مورد نظرتان دانشگاه و نوع دانشگاه انتخابی خود را مشخص کنید.

لازم است که بدانید در ایتالیا مقاطع تحصیلی تعریف شده است.

مانند ایران پس از گذراندن دوره لیسانس می توانید برای دوره فوق لیسانس اقدام نمایید که دوره لیسانس 4 سال و دوره فوق لیسانس 2 سال به طول می انجامد.

و در ادامه دوره فوق لیسانس می توانید وارد دوره دکتری شوید که طول آن 5 سال می باشد.

اکثر دوره ها و دانشگاه ها درس ها را به زبان انگلیسی و ایتالیایی ارایه می دهند.

ولی امروزه تعداد مراکز آموزشی انگلیسی زبان رو به افزایش می باشد.

بنابراین در صورتی که زبان ایتالیایی شما قوی نمیباشد می توانید در دوره های آموزشی به زبان انگلیسی شرکت کنید.

همانطور که می دانید تحصیل کاملا رایگان در کشورهای دیگر در صورت نداشتن بورسیه امکان پذیر نبوده و نهایتا می بایست شهریه دانشگاه را پرداخت کرد، اما سازوکار دانشگاه های کشور ایتالیا به صورتی طراحی شده که دانشجویان با دریافت بورسیه های تحصیلی می توانند هزینه های خود را کاهش داده و درصدی از این هزینه ها بر عهده دانشگاه و یا دولت این کشور می باشد. همینطور دولت ایتالیا شرایطی را برای دانشجویان ترتیب دیده که آنها می توانند در طول سال تحصیلی به کار بپردازند و از حقوق ماهیانه خود به عنوان کمک خرج استفاده کنند.

دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به شایستگی علمی دانشجویان خارجی به آن‌ها بورسیه اختصاص می‌دهند. این بورسیه ممکن است به ‌صورت تخفیف روی شهریه (تا سقف ۹۰ درصد) یا به ‌صورت کمک‌هزینه تحصیل و زندگی (بین 2 تا 7 هزار یورو در سال) به دانشجو تعلق بگیرد. متقاضیانی که سوابق علمی خوبی دارند شانس بالایی برای دریافت بورسیه دانشگاهی ایتالیا خواهند داشت.

بنابراین اگر قصد تحصیل رایگان در ایتالیا را دارید در مرحله اول می بایست برای دریافت بورسیه تحصیلی از جمله بورسیه تحصیلی DSU اقدام کرده و سپس در صورت پذیرش به تحصیل در دانشگاه مورد علاقه خود بپردازید.

بورسیه تحصیلی DSU ایتالیا که به بورس استانی یا بورس تحصیل رایگان ایتالیا نیز معروف است، یک کمک هزینه تحصیلی است که از طرف دولت‌های محلی ایتالیا در استان‌های مختلف این کشور، با شرایط متفاوت به متقاضیان تحصیل در ایتالیا که توانایی پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور را ندارند اهدا می‌شود.

مدارک لازم برای دریافت پذیرش تحصیل رایگان در ایتالیا

ارائه مدرک زبان انگلیسی با توجه به مقطع تحصیلی ضروری است

ارائه نامه پذیرش از دانشگاه

اثبات تمکن مالی

مدارک هویتی و شناسایی

بیمه نامه پزشکی

گواهی سوء پیشینه

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

برای اینکه بتوان برای اخذ بورسیه تحصیلی و تحصیل رایگان در ایتالیا اقدام کرد، متقاضی می بایست یک سری شرایط خاص داشته و برای اخذ بورسیه خود مدارک لازم را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کند.

تحصیل رایگان در ایتالیا برخلاف اکثر کشورها شامل مقطع کارشناسی نیز می‌شود. این موضوع یک ویژگی منحصر به فرد محسوب می‌شود. شما با انتخاب ایتالیا برای تحصیل در سطح بین‌المللی می‌توانید از مزایای دیگری مانند استفاده از بورسیه تحصیلی در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکتری استفاده کنید.

همچنین دانشگاه‌های ایتالیا این امکان را فراهم کرده‌اند که شما بدون اینکه به مدرک زبان ایتالیایی احتیاج داشته باشید با تسلط بر زبان انگلیسی بتوانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید.

دانشجویان در حین تحصیل اجازه کار دارند و می‌توانند به صورت هفتگی ۲۰ ساعت کار کنند تا بتوانند از این طریق هزینه‌های زندگی خود را پوشش بدهند.

تحصیل رایگان در مقطع لیسانس در ایتالیا

طول دوره کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی ایتالیا ۳ تا ۴ سال است. مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی، آزمون آیلتس با حداقل نمره ۶ است که ارائه آن برای دریافت بورس تحصیلی دانشگاهی یا دولتی الزامی است. تحصیل در مقطع کارشناسی در ایتالیا برای دانشجویان رایگان نیست اما می‌توانند از طریق دریافت بورسیه دولتی DSU و یا سایر بورسیه‌های تحصیلی ایتالیا هزینه‌های تحصیل خود را کاهش دهند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی را دارند، نباید گپ تحصیلی آن‌ها بیشتر از ۵ سال باشد.

تحصیل رایگان در مقطع فوق لیسانس در ایتالیا

طول دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا ۲ سال است و دانشجویان با معدل بالای ۱۳ در مقطع کارشناسی، شانس اخذ پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا را دارند. مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد آیلتس با حداقل نمره ۶ است که ارائه آن برای دریافت بورس تحصیلی دانشگاهی یا دولتی الزامی است. همچنین تسلط داشتن بر زبان ایتالیایی شانس دریافت بورسیه در این مقطع را بالا می‌برد.

تحصیل رایگان در مقطع دکتری کشور ایتالیا

طول دوره دکترا در ایتالیا ۳ الی ۴ سال است. گپ تحصیلی برای تحصیل در مقطع دکترا در ایتالیا نباید بیشتر از ۶ سال باشد. دانشجویان این مقطع علاوه ‌بر این که می‌توانند حین تحصیل کار کنند و دستمزد داشته باشند، پس از اتمام تحصیل نیز به مدت یک سال اجازه دارند به جستجوی کار بپردازند. این اجازه اقامت یکساله پس از اتمام تحصیل تنها برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در ایتالیا وجود دارد.

تحصیل رایگان ایتالیا

اخذ بورسیه تحصیل رایگان

بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی هستند تا بتوانند هزینه‌های تحصیل خود را پوشش بدهند. اخذ بورسیه تحصیلی ممکن است در بیشتر کشورها به سختی اتفاق بیافتد اما در کشور ایتالیا یک امکان خاص برای دانشجویان خارجی وجود دارد، تا بتوانند از بورسیه تحصیلی جدا از مواردی که به دانشجویان ممتاز تعلق می‌گیرد استفاده کنند.

اخذ بورسیه تحصیلی در ایتالیا به نسبت سایر کشورها آسان‌تر است

دانشجویان خارجی که در ایتالیا مشغول به تحصیل هستند، از طریق استان محل سکونت خود می‌توانند برای دریافت بورسیه استانی جدا از شرایط معدل و تحصیل اقدام کنند و با دریافت آن هزینه‌های زندگی خود را پوشش بدهند.

برای برخورداری از شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

ارائه رزومه تحصیلی کامل و قوی

درخواست کمک مالی از دانشگاه‌های ایتالیا

اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مقرون ‌به‌ صرفه در ایتالیا

برای شرکت در برنامه بورسیه تحصیلی ایتالیا و استفاده از مزیت تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور، باید به این موضوع توجه داشته باشید که از رزومه تحصیلی و نمرات قابل قبولی برخوردار باشید، دارای مهارت بالای زبان انگلیسی بوده و در موعد مقرر برای پذیرش تحصیلی، درخواست بورسیه و ویزای تحصیلی ایتالیا درخواست دهید  تا تحصیل در کشور ایتالیا را تجربه کنید.

بورسیه تحصیلی ایتالیا چه مواردی را پوشش می دهد

بورسیه تحصیلی ایتالیا می تواند تمام شهریه، هزینه خوابگاه و هزینه های زندگی دانشجویی را پوشش دهد. در شرایطی که موفق به دریافت بورسیه کامل شوید، تحصیل و زندگی شما در ایتالیا کاملاً رایگان خواهد بود. دانشجویان بین المللی برای دریافت انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا باید شرایط مشخصی داشته باشند. هر کدام از این شرایط بسته به نوع بورسیه و دانشگاه محل تحصیل متفاوت خواهد بود. بنابراین قبل از هر گونه اقدامی برای دریافت بورسیه، باید با کلیه شرایط، قوانین و مراحل آن به خوبی آشنا شوید.

مزایای بورسیه دولتی ایتالیا

 • هر ۳ ماه یکبار به متقاضی بورسیه تحصیلی ایتالیا کمک هزینه ۹۰۰ یورویی ارائه می‌شود.
 • با حضور دانشجو در ایتالیا، جزئیات پرداخت بورسیه تحصیلی به وی ابلاغ می‌شود.
 • اولین پرداختی بورسیه دولتی تنها پس از تکمیل ثبت نام دانشگاه و ارسال مدارک مورد نیاز قابل انجام خواهد بود.
 • این بورسیه تحصیلی ایتالیا شامل بیمه خدمات درمانی رایگان می‌شود.
 • متقاضیان واجد شرایط دریافت این بورسیه به استثنای مالیات منطقه ای Diritto allo Studio، حق تمبر و هزینه‌های مربوط به بیمه حوادث، مسئولیت مدنی و یا بیمه نامه بهداشت، معاف از پرداخت شهریه دانشگاه هستند.
تحصیل رایگان در ایتالیا

 معرفی بورسیه های استانی و دانشگاهی برای تحصیل رایگان ایتالیا 

 • کمک هزینه تحصیلی دولت ایتالیا برای دانشجویان خارجی

این کمک هزینه تحصیلی هم به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد که در کشور ایتالیا قصد تحصیل دارند و هم دانشجویان بومی که قصد تحصیل در خارج از ایتالیا را داشته باشند تعلق می گیرد که مختص برخی رشته هاست و شامل شهریه، بیمه و خرج های جانبی حداکثر تا 9 ماه است.

 • بورسیه تحصیلی EDISU Piemonte

از بورسیه های تحصیلی ایالت پیمونته که به صورت فول ترم در دانشگاه Piedmont ثبت نام کرده باشند.

 • بورسیه تحصیلی ایالت بولونیا

بورسیه تحصیلی ایالت بولونیا به 48 برنامه و رشته تحصیلی دانشجویان بین المللی تعلق دارد تا تحصیل رایگان ایتالیا را  به مدت یک سال و با مبلغ کمکی 11059 یورو تجربه کنید.

 • بورسیه تحصیلی ایالت بوکونی

این بورسیه تحصیلی، تحصیل رایگان ایتالیا را در بر نخواهد داشت بلکه کل شهریه شما را پوشش می دهد که حدود 12700 یورو در سال است.

 • بورسیه تحصیلی ایالت تورین

این بورسیه تحصیلی امکان تحصیل رایگان ایتالیا را برای رشته های مهندسی و معماری در دانشگاه پلی تکنیک ایتالیا فراهم میکند.

 • بورسیه تحصیلی Scuola Normale Superiore PhD

این بورسیه تحصیلی به منظور شهریه و تحصیل رایگان ایتالیا هم به دانشجویان بومی و هم بین المللی تعلق می گیرد که هزینه های زندگی را نیز پوشش داده و مختص مقطع دکتری است.

مدارک مورد نیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

برای دریافت بورسیه تحصیلی باید اول ثابت کنید که به این مبلغ نیاز دارید. در همین راستا نیاز است این مدارک را ارائه کنید:

 

 • فرم تکمیل شده‌ درخواست بورسیه
 • فیش حقوقی سرپرست دانشجو
 • سند ملکی یا اجاره‌نامه محل سکونت
 • شناسنامه سرپرست دانشجو
 • اقرارنامه (سندی که در آن شرح حال اعضای خانواده قابل مشاهده است)
 • گزارش حساب بانکی اعضای خانواده

برای تحصیل رایگان در ایتالیا همین الان اقدام کنید. کافیست به کارشناس ارشد ما زنگ بزنید و مشاوره رایگان بگیرید.