نیاز به مشاوره دارید؟

جهت مشاوره رایگان با متخصصین ما در ارتباط باشید.

بورسیه تحصیلی ایتالیا

ایتالیا کشوری مهاجر پذیر است که بسیاری تمایل دارند این کشور زیبا را ببینند و حتی اقامت آن را داشته باشند. این موضوع یکی از دلایلی است که دانشجویان بین المللی برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا تلاش زیادی می‌کنند.

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا

دانشجویانی که تمایل دارند بورسیه کشور ایتالیا را بگیرند، در گام اول باید نوع بورسیه خود را مشخص کنند و از شرایط آن اطلاع پیدا کنند. که در اینجا انواع بورسیه تحصیلی را به شما معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه‌های ایتالیا به دانشجویان بومی، دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا ۲ نوع بورسیه اعطا می‌کنند که در ادامه به معرفی هر کدام خواهیم پرداخت.

رشته‌های پر مخاطب بورسیه ای در ایتالیا

 • بورسیه تحصیل پزشکی ایتالیا
 • بورسیه تحصیلی دندانپزشکی
 • بورسیه تحصیلی داروسازی
 • بورسیه تحصیلی معماری
 • بورسیه تحصیلی هنر

بورسیه دانشگاهی ایتالیا

این بورسیه به افرادی داده می‌شود که سابقه تحصیلی درخشان و نمره‌های قابل قبول داشته باشند.  البته داشتن رزومه علمی در این زمینه کمک شایانی به شما خواهد کرد.  این بورسیه برای دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد کاربرد دارد.

همچنین لازم به ذکر است برای دریافت بورسیه تحصیلی کارشناسی ایتالیا دانشجویان بعد از گذراندن دومین سال تحصیل در ایتالیا در شرایطی که حد نصاب های واحد آموزشی را رعایت کنند و تعداد معینی واحد درسی را پاس کرده باشند، می توانند شانس خود را برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا با دیپلم امتحان کنند

مبلغی که سالیانه باید به دانشگاه پرداخت کنید، در مقابل هزینه‌های عادی تحصیل در این کشور فوق العاده مناسب است و این موضوع باعث شده دانشجویان رشته دکترا و کارشناسی ارشد برای تحصیل در ایتالیا رغبت بیشتری نشان دهند.  شانس دانشجویان مقطع دکترا برای دریافت بورسیه بیشتر است.

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا هر سال توسط اداره بورسیه هر استان به دانشجویان در تمام مقاطع تعلق می گیرد.

مبلغ بورسیه ایتالیا در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود ۵۰۰۰ یورو است که علاوه بر شهریه دانشگاه دیگر هزینه های زندگی دانشجویی در ایتالیا را نیز پوشش می دهد.

عدم تعهد و محدودیت نسبت به دانشجویان بورسیه ای

اکثر دانشجویان تصور می کنند با دریافت بورسیه تعهدی در قبال دولت ایتالیا مبنی بر ارائه خدمات به این کشور خواهند داشت اما باید بگوییم که این تصور بسیار اشتباه است و دانشجو هیچ تعهدی نخواهد داشت.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا

محدودیت سنی و معدل برای اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا وجود ندارد در هر مقطعی از این کشور بورسیه تحصیلی بگیرید حمایت مالی و تحصیلی دولت ایتالیا از دانشجویان باعث شده گزینه مهاجرت تحصیلی به این کشور بسیار محبوب باشد. اگرچه داشتن مدرک تحصیلی مربوط به دوره های تحصیلی قبل بسیار مهم است. علاوه بر این داشتن مدرک زبان انگلیسی یا مسلط بودن به زبان ایتالیایی هم حائز اهمیت است و این دو شرط گفته شده اصلی ترین شروط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا هستند.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا

دولت ایتالیا درست مانند هر کشور دیگری به مدارک اهمیت زیادی می  دهد و دانشگاه هایی که برای پذیرش دانشجو آمادگی دارند به رزومه علمی و مدارک دقت می‌کنند. برای همین بهتر است مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا را به صورت کامل تهیه کنیم.

 • ارائه مدارک هویتی
 • معتبر بودن گذرنامه
 • مدارک تحصیلی و ریز نمرات دوره های قبل تحصیلی
 • ارائه مدارک زبان
 • ارائه سوابق کاری
 • ارائه مقاله های علمی در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد
بورسیه دانشگاه تورین ایتالیا

هدف از ارائه بورسیه در ایتالیا

هدف دولت ایتالیا از پرداخت بورسیه استانی ایتالیا کمک به دانشجویانی است که توانایی تحصیل در این کشور را دارند اما از لحاظ مالی با مشکل روبرو هستند دانشجویانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند از کشور جهان سوم هستند.

ایتالیا بستر بسیار مناسبی برای تحصیلات تکمیلی خواهد بود. ممکن است در برخی موارد بورسیه به شکلی باشد که دانشجو بتواند بورسیه تحصیلی رایگان ایتالیا داشته باشد.

در نتیجه در صورت دریافت بورس تحصیلی کشور ایتالیا، هزینه تحصیل در ایتالیا برای شما صفر خواهد بود.

شرایط سنی بورسیه تحصیلی در ایتالیا

در برنامه بورسیه تحصیلی ایتالیا و بورسیه استانی ایتالیا در گزارش‌های منتشر شده از سوی دانشگاه و لیست مدارک مورد نیاز اشاره ای به اهمیت سن و محدودیت سنی برای دریافت بورسیه نشده است.

بنابراین بدون هیچ گونه محدودیت از لحاظ سنی می‌توانید برای تامین هزینه تحصیلی در ایتالیا، بورس تحصیلی سفارت ایتالیا را دریافت کنید.

البته باید در نظر بگیرید که هر بورسیه‌ای می‌تواند شرایط خود را داشته باشد. برای مثال برخی بورسیه‌ها در مقطع ارشد فقط به دانشجویان بالای ۲۸ سال و در مقطع دکترا فقط به دانشجویانی که حداکثر ۳۰ ساله باشند ارائه می‌شود.

آیا دانشجویانی که درآمد سرپرست شان بالاتر از مقدار تعیین شده باشد شامل بورسیه می شوند؟

بله دانشجویانی که درآمد سرپرست شان بالاتر از حد تعیین شده باشد هم می توانند با ارائه مدارک اضافی این بورسیه را دریافت کنند.

معرفی برنامه بورسیه دانشگاه‌های ایتالیا

در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌ها و نحوه گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا می پردازیم.

دریافت بورسیه تحصیلی در دانشگاه سیه نا

دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه سیه نا می شوند می‌توانند برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنند.

 بورسیه استانی ایتالیا طبق زمان بندی که دانشگاه سیه نا تعیین کرده است قابل ارائه است. نحوه اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه سیه نا بر اساس میزان درآمد خانواده فرد متقاضی خواهد بود. بورسیه دانشگاه سیه نا شامل محل اقامت رایگان وعده های غذایی رایگان و پرداخت ماهانه کمک هزینه برای دیگر هزینه‌های زندگی دانشجویی است.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی ایتالیا از دانشگاه سیه نا شامل موارد زیر است:

 • گواهی وضعیت مالی خانواده دانشجو
 • مدارکی دال بردر آمد و دارایی‌های خانواده دانشجو

توجه داشته باشید که کلیه مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شوند.

بورسیه دانشگاه های ایتالیا وست ادوایزر

بورسیه تحصیلی در دانشگاه پلی تکنیک میلان

دانشگاه پلی تکنیک میلان بورسیه ای را به منظور تشویق به حضور و یادگیری پرداخت می کند. بورسیه تحصیلی ایتالیا مقطع کارشناسی بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد و بورسیه تحصیلی ایتالیا دکترا در دانشگاه پلی تکنیک میلان در دسترس است.

بورسیه تحصیلی ایتالیا برای  کشورهای جهان سوم در دانشگاه پلی تکنیک میلان تنها به دانشجویانی تعلق می گیرد که برای تامین هزینه تحصیل خود مشکل دارند بنابراین باید مدارکی دال بر وضعیت مالی خانواده و عدم امکان پرداخت شهریه را ارائه دهید.  

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی ایتالیا در دانشگاه بولونیا

بورسیه دانشگاه بولونیا به دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق گرفته و برای تمام کشورهاست.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از دانشگاه بولونیا به منظور کاهش هزینه تحصیل در ایتالیا

 • ارائه مدرک زبان انگلیسی که با توجه به مقطع تحصیلی نمره آزمون آیلتس متفاوت است
 • سن دانشجو باید کمتر از ۳۰ سال باشد
 • دانشجو در حال حاضر نباید دانشجوی دانشگاه بولونیا باشد

زمان و چگونگی گرفتن بورسیه تحصیلی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا بعد از ورود دانشجویان به این کشور و تقریباً ۱ ماه پس از شروع تحصیل اعطا می شود.

بورسیه تحصیلی توسط مسئول استان مربوط به حساب دانشجویان واریز می‌شود یا در اغلب یک کارت اعتباری در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

مبلغ بورسیه تحصیلی به ایتالیا معمولاً در دو بخش و در ابتدای هر ترم تحصیلی به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

شرایط گرفتن بورسیه ایتالیا

بورسیه تحصیلی تنها برای دوره‌های آکادمیک و تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا در دسترس است.

اساس ارزشیابی دانشجویان برای دریافت بورس استانی ایتالیا تنها شرایط اقتصادی خانواده دانشجو است.

در واقع دانشجویانی که توان پایینی برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه داشته باشند در اولویت دریافت بورسیه استانی ایتالیا یا بورس تحصیلی قرار دارند.

دانشجویانی که شهروند خارج از اتحادیه اروپا هستند می‌توانند از بورس استانی ایتالیا یا بورس تحصیلی جهان سوم ایتالیا استفاده کنند.

وزارت امور خارجه ایتالیا و سازمان همکاری‌های بین المللی ایتالیا بورسیه استانی ایتالیا را برای شهروندان خارجی از اتحادیه اروپا در نظر گرفته است.

هدف از اعطای بورسیه ایتالیا گسترش همکاری های بین‌المللی در زمینه‌های علمی، فرهنگی، فناوری و همچنین برای ترویج زبان و فرهنگ ایتالیایی است.

برای دریافت بورسیه از دانشگاه های ایتالیا با ما تماس بگیرید.